Greedfall – nejočekávanější RPG roku

Tagy:  hra, recenze, videohra, playstation, xbox, pc, greefall, spider, Comgad

Sponzorované odkazy:

Greedfall – nejočekávanější RPG roku

Tento projekt od malého studia Spiders se hlasitě hlásí o pozornost, i když velikostí studia a jejich finančních prostředků se přímo nejedná o AAA hru, ale svojí kvalitou a samotnými ohlasy před vydáním ji katapultovalo mezi nejočekávanější hry letošního roku a nejedno srdce RPG hráče zaplesá.

Spiders je známo především hrami jako je The Technomancer, nebo Bound by Flame. Každá z těchto her přinesla něco nového a svěžího, i když nedosáhly na úspěchy velkých her a rozhodně se k nim ani na chlup nepřiblížily rozpočtem, tak kvalitou zas tak daleko nebyly. Proto jsem se osobně na jejich nový počin Greedfall opravdu těšil. Až jsem se obával, že má očekávání budou příliš velká a ani tihle talentovaný vývojáři je nedokáží naplnit.

Velké dobrodružství začínáVelké dobrodružství začíná

První krůčky aneb každý krok je lepší a lepší

Jako první začínáte s tvorbou své postavy, její obsáhlost jsme měli možnost vidět již ve videích před vydáním. Myslím si, že si zde každý vytvoří uspokojivého hrdinu a bude s ním spokojen. Pak si zvolíte herní třídu, a to buď válečníka, technika, nebo mága, netřeba asi příliš rozvádět, válečník se soustředí na svoje zbraně, technik na pušky a pasti, mág zase na kouzla a kouzelné prsteny.

Postupem času se dají jednotlivé třídy kombinovat, takže válečník dokáže otvírat zámky, nebo využívat alchymii, dokonce i kouzlit v tomhle vám hra nechává svobodu. Pak už vaše kroky směřují do víru malé oblasti velkého města starého kontinentu, už na začátku vám v malém měřítku hra ukáže, co dovede a až se dostanete do hlavní herní plochy tedy nedávno objeveného ostrova Teer Fradee, jako vysoce postavený velvyslanec společně se svým bratrancem, který se má stát guvernérem nově vybudovaného města, se hra rozjede naplno.

Není to nádherný pohled?Není to nádherný pohled?

Cesta na tento ostrov ale není úplně jednoduchá, jelikož se váš bratranec ztratí a vy ho tak musíte nalézt. Do toho vám jeden z členů vojenské gardy dá slušné školení v boji a stane se tak společníkem na cestách. Tím prvně okusíte soubojový systém, který nejspíše nesedne úplně každému. Z počátku jsem byl sám rozčarovaný, ale po pár soubojích se mi vlil do žil a bavil. Ke konci hry trochu nastával stereotyp, ale zde se budete bavit v jiných činnostech královsky.

Hře dokonce odpustíte i trošku kostrbaté animace, nepřirozený pohyb, a i dokonce uzavřený otevřený svět. I když je herní svět rozlehlý, tak se nemůžete vydat tak úplně kam chcete. Hra vám nedovolí přeskočit co chcete, či nějak podlézt, takže jste limitování pohybem po připravených cestách, ale i tak je radost prozkoumávat viktoriánskou architekturu a malebné prostředí.

Pistole je obrovský pomocníkPistole je obrovský pomocník

Příběh, který za to stojí

To hlavní, co dělá Greedfall jednu z nejlepších her letošního roku je příběh, společníci, zpracování rozhovorů a úkoly. Kromě diplomatické cesty, je totiž ve vzduchu napětí mezi třemi národy a domorodými kmeny obývající Teer Fradee, prostě ideální doba pro kvalitního diplomata a bojovníka. K tomu všemu se celým světem line neznámá choroba, která má na svědomí stovky mrtvých a tisíce nakažených a možný lék je právě na zmíněném ostrově.

Tohle je hlavní zápletka, ale každý vedlejší úkol je takový malý příběh sám o sobě. Cest k jeho vyřešení a konečných výsledků je opravdu mnoho a vše záleží na volbě hráče a jeho schopnostech. Abych příliš nespoileroval uvedu jeden příklad malého úkolu ze začátku hry.

Vše připraveno k cestěVše připraveno k cestě

Od velvyslance jedné říše dostanete úkol zastavit jednoho rádoby alchymistu v prodeji jeho nesmyslných lektvarů. Zastavit ho v prodeji můžete hned několika způsoby od vyhrožování, přes donucení ho lektvar vypít, což neučiní a uteče, pak se od něj dozvíte, že je lektvar neškodný, ale pro něj smrtelný, jelikož v minulosti pracoval v univerzitě na léku (sám na sobě testoval). Ale velvyslance, který zadal úkol nachytal, jak dělá ohavné experimenty a ten ho nechal vyhodit, on chce pokračovat ve své práci, a tak tímto svůj lék testuje. Buď mu uvěříte a pomůžete mu v útěku a to tak, že přemluvíte dav naštvaných lidí čekající venku (uplacením léčivými lektvary, přemluvením, nebo bojem), či mu pomůžete se proplížit zadním vchodem, nebo ho zatknete či přenecháte rozlícenému davu. Další rozhodnutí je konfrontovat velvyslance, nebo mu lhát a podle toho nést odměnu a následky v podobě reputace. A to je jen malá bezvýznamná ukázka toho, jaké rozhodování a cesty vás čekají.

Řešení každého je hned několik, plížení, intriky, maskování, přemluvení, uplacení, boj a mnoho dalšího, vše je také závislé na zvolených dovedností a vybraných společnících.

Začni taky hrát, tohle stojí za toZačni taky hrát, tohle stojí za to

Skupina hrdinů

To, co jsem miloval na Mass Effectu nebo Dragon Age, bylo kromě příběhu, skvělé hratelnosti i volba a vztahy se svojí družinou a v tomhle se hodně Spider inspirovalo od Bioware. Každý společník je něčím unikátní, ať už svými dovednostmi, tak postojem v jednotlivých otázkách a každé rozhodnutí nemá jen vliv na daný úkol, ale i na společníky, kteří vás následují, a tak může vzniknout přátelství, nenávist i láska. Rozhodně se nesnažte zavděčit všem, to prostě není možné. Podobně to funguje i s frakcemi, zde mi tímto hra připomněla trochu legendární sérii Gothic.

Verdikt

Greedfall je opravdu trefa do černého a já doufám, že tenhle skvělý počin pomůže vývojářům k pořádnému zisku, aby mohli dělat i větší hry, jelikož pokud by hra měla lepší animace, grafické zpracování, více možností v prozkoumávání a obsahu světa, trošku poladila soubojový systém, tak by se jednalo o podobný trhák, jako je Zaklínač 3. Pokud vezmu v potaz, že tuhle hru vytvořilo malé nezávislé studio, tak devítkové hodnocení je plně zasloužené.

Hodnocení redakce:  90 %

Výhody:

  • -Skvělý příběh
  • -Výborné vedlejší úkoly
  • -Dialogy a rozhovory
  • -Pěkný svět, který dokáže pohltit hráče
  • -Možností jak plnit úkoly a následky rozhodování
  • -Společníci a interakce s nimi

Nevýhody:

  • Toporný pohyb postavy
  • Omezující pohyb po otevřeném světě
  • Chybějící česká lokalizace

Článek Greedfall – nejočekávanější RPG roku byl publikován 16. září 2019 v 00.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Matěj Pejsar. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...