Blur – Arkádové akční závody se vrací!

Tagy:  Blur, závody, auto, split-screen, power-up, Split/Second, arkáda, Audi, BMW, New York, Activison

Sponzorované odkazy:

Blur – Arkádové akční závody se vrací!

V poslední době bylo zvykem přibližovat většinu her co nejblíže k realitě. Fyzikální model měl za úkol v podstatě ztížit ovládání vozu tak, abyste nedrželi jen plyn za jakékoliv situace do jakékoliv zatáčky a také abyste se báli každého většího manévrování. Po dlouhé době, tedy když nepočítám konkurenční počin v podobě Splite/Second, který vyšel o necelý měsíc dříve, se opět setkáváme s čistě arkádovými závody, kde se do adrenalinové jízdy vpletla i zákeřná střelba na soupeřův povoz. Navracíme se do dob zběsilých honiček, kdy bylo závodění obohaceno o mnoho zajímavých prvků, které se vymykají i těm nejpodlejším pravidlům?

Parádičky? Žádný problém!Parádičky? Žádný problém!

Power-upy aneb jak zatopit protihráčům

Co si představit pod pojmem Blur? Jednoduché, dostatečně zběsilé arkádové závody se spoustou na trati rozházených vylepšení, nebo-li „power-upů“, které vám pomůžou likvidovat nepřátelská vozidla tak, abyste měli co nejblíže k toužené cílové čáře. Právě systém power-upů umožňuje Bluru, alespoň částečně, opustit pomyslnou skupinu mainstreamových závodních her s čistě arkádovými jízdními vlastnostmi a vlastně i docela nudným průběhem. Bez nich by to byla jen nudná závodní hříčka. Power-upy mají opravdu široké využití počínaje vylepšováním vašeho povozu, konče u sesazování soupeřů z vedoucích pozic. Jednotlivé power-upy jsou důmyslně rozmístěny napříč celou tratí jako vznášející se zářící ikonky. Chcete-li je sebrat, stačí je jednoduše projet. Leckde se vám stane, že budou power-upy rozmístěné v řadě vedle sebe, a tak si budete muset ve zběsilé rychlosti hbitě vybrat. Maximálně uvezete tři power-upy a ty, které momentálně vezete, máte pěkně srovnané na zadním blatníku vašeho vozidla. Můžete mezi nimi jednoduše vybírat a také je můžete odhazovat, když je třeba uvolnit místo pro další. To všechno se odehrává v pekelně rychlém tempu. Na nějakou lepší taktiku využívání power-upů není čas. Všechno většinou probíhá následovně. Jedete, seberete nejzajímavější a nejúčinější power-up a co nejdříve ho mrštíte proti nepřátelské káře. Jednoduché, ale více než zábavné. Díky velkému množství druhů power-upů se naštěstí stereotyp dlouho nedostaví.

Power-up v akciPower-up v akci

Nejde předjet? Sestřelíme ho…

Při porovnání střelného arzenálu, získaného právě prostřednictvím power-upů, Blur a ostatních titulů s téměř shodnou tématikou, zde nenaleznete nic nového. Rakety, miny, kulomety a mnoho dalšího. Nic, co bychom už někde neviděli. Například takové miny však mají dvojí využití. Jednak je můžete volně položit na silnici, čímž částečně zlikvidujete lehce zaostávajícího soupeře, jednak je můžete mrštit dopředu, čímž pro změnu zpomalíte rychlejší protivníka. Jak jednoduché je získávání předních pozic, nemyslíte? To, co můžete dělat vy soupeřům, to samé dělají oni vám. Podobných soubojů si ve hře užijete opravdu požehnaně. Stejně jako ve většině podobných závodních hrách sbíráte vetšinou nějakou reputaci. V Blur se setkáte se sbíráním co největšího počtu fanoušků. Jízdu plnou různých parádiček prostě fanoušci žerou. Občas se vám naskytne i příležitost jakýchsi jízd na přání, kdy za úkol dostanete například projet zatáčku driftem a udeřit soupeře nějakým power-upem. Jízdy na přání vám pak přidají větší počet fanoušků než klasické dovádění na silnici. Jakmile získáte potřebný počet fanoušků, otevřou se vám nové vozidla.

Hra ve čtyřech hráčíchHra ve čtyřech hráčích

Tuning trochu jinak

V Bluru se sice nedostaví tuning tak, jako známe například ze série Need For Speed, k dispozici jsou ale modifikace pro vylepšování vozidla. Vylepšení se však týká jen zvýšení rychlosti, odolnosti či ničivosti. Žádné přidávání spoilerů, lepších výfuků či stylových nálepek. Až k podivení je, že tvůrci do hry vložili přes 70 licencovaných aut. Žádné smyšlené koráby, ale vozidla renomovaných výrobců vozidel, mezi které patří Ford (včetně legendárního Fordu Mustang), Audi, Nissan, BMW, Volkswagen, Dodge a mnoho dalších. Dokonce i tratě nejsou rozpoložené ve smyšlených metropolích, podíváte se tedy například do New Yorku, do Tokya či třeba do San Francisca.

Dodge ViperDodge Viper

Zpracování

Oproti konkurenčními Split/Second je zpracování Blur o poznání horší. Grafická stránka hry je znatelně zastaralejší, na druhou stranu hru rozběhnete i na starším železe. Ani destrukce není na bůh ví jaké úrovni. Destrukce je totiž jen kosmetická, na jízdní vlastnosti tedy nemá žádný vliv. Škrábance, roztříštěné sklo a pomačkané plechy, nic víc nečekejte. Jízdní vlastnosti jsou silně arkádové, ale velmi dobře zpracované, dynamické… nudit se prostě nebudete. Prostředí závodních tratí je relativně povedené, občas ale příliš barevné.

Výbuch mě naštěstí nezastihl…Výbuch mě naštěstí nezastihl…

Závěrem

Tvůrci prohlašují Blur jako velmi revoluční titul, který měl přinést zlom v herním průmyslu, v oblasti závodění samozřejmě. Když se na to podíváme z jiného úhlu, tak hra nepřináší vlastně nic ryze revolučního. Spojuje dobré prvky mnoha různých titulů, což z ní dělá relativně zajímavý počin. Singleplayer není příliš dlouhý a brzy spadne do stereotypu, což je zpravidla častým problémem podobných titulů. Ta pravá zábava přichází až ve hře více hráčů. Na jednom počítači můžete hrát až ve čtyřech hráčích v režimu split-screenu, kdy dochází k rozdělení obrazu na určitý počet částí (známe především z konzolí). Blur je určitě zběsilá arkádovka přinášející dostatečnou porci zábavy, která začne ochabovat až po relativně dlouhé době. Možností a různých „vylepšováků“ je totiž dostatek. Hledáte-li nějakou oddychovou, je pro vás Blur ideálním řešením.

Hodnocení:  75 %

Výhody:

  • Power-upy
  • Licencované automobily
  • HW náročnost
  • Hrací doba
  • Multiplayer

Nevýhody:

  • Singlplayer
  • Grafika
  • Nelze ničit prostředí
  • Nic ryze revolučního

Koupit Blur PC za 899 Kč

Koupit Blur XBOX 360 1199 Kč

Koupit Blur PS3 1199 Kč

Článek Blur – Arkádové akční závody se vrací! byl publikován 26. července 2010 v 06.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...