Just Cause 2 - Čistokrevná akce podruhé

Tagy:  Just Cause 2, Panau, Rico Rodriguez, agent, akční hra, střílečka, DirectX, Windows XP, padák, kaskadér

Sponzorované odkazy:

Just Cause 2 - Čistokrevná akce podruhé

Nemusíte se soustředit na příběh, na ovládání, prostě na nic zbytečného. Máte před sebou rozlehlé souostroví, mnoho zbraní s téměř neomezenou municí, hák a padák. Při veškerých vylomeninách ještě vypomáhá fyzika jako ze snu. Žádné zběsilé pády, žádné přemýšlení, kdy máte rozevřít padák, aby se vám nic nestalo… Připravte se na akční ráj.

Hlavně to nenabourej do zdi!Hlavně to nenabourej do zdi!

Příběh až na druhém místě

Jestliže jste již hráli první díl zběsilé akce Just Cause, jakoby vytažené z toho nejdivočejšího snu akčního hrdiny, víte co vás čeká i v druhém pokračování. Jednoduchý příběh plní spíše roli doplňkového prvku hry. Hlavní příběhová linie je jako z béčkového trháku, který má obecenstvo zaujmout především svižnou akcí s mnoha efekty, rychlými auty a velkým množstvím kaskaderských kousků… no a také něžnými kráskami na každém rohu. Stejně jako v prvním díle se do akce vydáte v kůže neohroženého sarkastického hrdiny Rica Rodrigueze. Jednotlivé úkoly týkající se hlavního příběhu, který se stejně jako v prvním díle točí okolo nestabilní politické situace na ostrově, jsou rozvrženy výborně, nemusíte se tedy obávat nějakého stereotypu. Vedle hlavní příběhové linie jsou k dispozici i dva druhy vedlejších úkolů. První druh vedlejších úkolů vám bude zadávat jedna ze tří frakcí. Většinou v nich budete ochraňovat různé lidi, přepadávat transporty a nebo třeba osvobozovat nějakého vězně. Tyto úkoly už sice nejsou tak propracované jako v případě hlavní příběhové linie, ale nabídnou dostatečnou porci zábavy. Každá frakce bojuje za něco jiného. Druhý druh vedlejších úkolů se zabývá sbíráním předmětů a dobýváním různých pevností či vesniček. Bohužel už vás nečeká taková propracovanost jako u výše zmíněného prvního druhu vedlejších úkolů. Jakmile vás přestanou vedlejší úkoly bavit, máte ještě k dispozici závody se všemi druhy dopravních prostředků. Vždy vám ale jde o projetí všemi checkpointy tratě za stanovený čas. Čeká vás přívětivé a různorodé prostředí nového fiktivního ostrova Panau, kde naleznete jak vyprahlé pouštní duny, tak promrzlé vrcholky skalnatých hor. Hra se však neodehrává jen v otevřené přírodě, na Panau totiž naleznete i obrovská moderní města s nespočetným množstvím velmi vysokých mrakodrapů. Herní plocha je gigantická.

Neustálá šílená akrobacie…Neustálá šílená akrobacie…

Padák, hák a dostatek olova

Dostáváme se do asi k největšímu a nejzábavnějšímu taháku hry, čímž je samozřejmě padák a hák. Tyto dva předměty u sebe nosí Rico vždy a všude. Při jakémkoliv skoku máte k dispozici padák. To samé se dá říci i o háku, který umožňuje se přichytit k nějakému objektu. Padák můžete při seskoku nesčetněkrát otevřít a zavřít. Fyzika je v Just Cause 2 opravdu neznámý pojem, tedy alespoň v případě akrobacie. Práce s hákem doznala proti prvnímu dílu značných vylepšení. Díky tomu nyní můžete šplhat po různých domech a nebo můžete vylézat na stromy. Nově také můžete hákem spojit dva objekty. Spojit můžete například automobil s vrtulníkem nebo s letadlem. Tím se vám otevírá obrovské množství dalších kombinací a samozřejmě také velký pytel zábavy. Nyní si dokonce můžete hákem přitáhnout své nepřátele, které cestou k vám můžete rozstřílet na maděru. Zbraní je ve hře také dostatek, i když by jich mohlo být daleko více. Nebyl by to pravý akčňák, aby nebylo k dispozici dostatek munice. Šetřit tedy nemusíte a do nepřátel můžete vyslat opravdu velkolepou salvu olova. Důležitým tahákem Just Cause jsou také dopravní prostředky, kterých je zde opravdu přehršel. Civilní auta a motorky se samozřejmě kradou nejsnáze. Okradený civilista maximálně mávne rukou a prohodí pár výrazů, nic víc ale nemůže dělat. To samé se bohužel nedá říct o vojácích či policistech. Jakmile jsou okradeni zmobilizují obrovské síly a vy máte o zábavu postaráno.

Ricova precizní práce s padákem.Ricova precizní práce s padákem.

Chaos je důležitý

Jestliže chcete plnit jakékoliv úkoly, je potřeba co nejvíce provokovat vládní přívržence a způsobovat na ostrově co největší chaos. Čím více chaosu způsobíte, tím více nových předmětů získáte a tím rychleji si zpřístupníte další mise. Just Cause 2 totiž staví na chaosu. Díky povinnosti tvořit chaos si tedy demolice objektů a provokace vládní armády užijete až až. Ideální je tedy vzít si nějakou brutálně účinnou zbraň a jít navštívit nějakou dostatečně frekventovanou dálnici či třeba nějakou velkou vojenskou základnu.

Výbuchy vás nikdy nepřestanou bavit.Výbuchy vás nikdy nepřestanou bavit.

Zpracování

Grafické zpracování je výborné. Bohužel díky plnému využití DirectX 10 a jejích technologií se nedostalo podpory pro DirectX 9, což znamená pro Windows XP. Jestliže tedy nemáte Windows Vista či 7 a grafickou kartu s podporou DirectX 10 a vyšší, hru si prostě nezahrajete. Ke zpracování celého ostrova také nemám výtku. Ať už jste v lese či na pusté poušti, určitě si neodpustíte požitek z krásné krajiny.

Verdikt

Just Cause 2 je zdařilým pokračovatelem předchozího dílu. Většina základních principů hry doznala značného vylepšení. Zdárným příkladem je například hák, u kterého tvůrci rozšířili možnosti použití. Spojením dvou aut či letadla nebo vrtulníků s jiným objektem přináší opravdu pěknou hrstku zábavy. V případě příběhu už se tak kladně nedá mluvit, ale čert to vem. Od kdy je příběh v béčkovém „akčňáku“ tím největším lákadlem? Jestliže máte rádi neutuchající akci s různorodou akrobacií, je pro vás Just Cause 2 jako stvořený.

Moje hodnocení:  74 %

Výhody:

  • Padák a hák
  • Neutuchající akce
  • Grafika
  • Rozlehlý ostrov Panau
  • Zběsilá akrobacie

Nevýhody:

  • Béčkový příběh
  • Jen pro Windows Vista a 7
  • Malé množství zbraní

Koupit Just Cause 2 PC za 899 Kč

Koupit Just Cause 2 XBOX360 1399 Kč

Koupit Just Cause 2 PS3 1399 Kč

Článek Just Cause 2 - Čistokrevná akce podruhé byl publikován 10. května 2010 v 00.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...