Race Driver GRID

Tagy:  Race Driver GRID, GRID, GRID demo, Codemasters, GRID download

Sponzorované odkazy:

Race Driver GRID

Sedíte za volantem, slyšíte burácení motoru a noha vám dupe na pedály jako by šlo o život. Proplétáte se městskými ulicemi a z tribun na vás pokřikují davy diváků. Když v tom se najednou proberete a zjistíte, že sedíte doma před svým počítačem, nohy máte přilepené ke koberci a jediný kdo na vás pokřikuje je mamka, abyste tu hru už vypnuli. Říkáte si, co to může být za takto realistickou a chytlavou závodní hru? Odpověď je jednoduchá. GRID.

GridGrid

Úvodem

Firma Codemasters se tímto titulem opravdu vyšvihla a vytvořila tak výborné automobilové závody s opravdu silně realistickými jízdními vlastnostmi. Ve hře máte na výběr nastavení různých pomocných faktorů jízdy, jako třeba asistenta brzdění, udržování ideální trasy či dobré stability. Pokud si zapnete všechny tyto funkce, pak si budete užívat klasickou arkádu, ne moc odlišnou od NFS. Pokud se však rozhodnete tyto utility vypnout, pak hra nabývá úplně jiné dimenze a vy musíte ukázat opravdové řidičské schopnosti. Jestliže si hru zahrajete klasicky na klávesnici, budete mít ze hry všední zážitek s nepatrnými záblesky změny. Určitě mi však dá každý fanda závodních her za pravdu, že užívat si závodu s volantem v ruce je mnohokrát lepší. A v GRID to platí dvojnásobně.

WheelWheel

Grafika

Hra běží na známém grafickém enginu Neon, který byl použitý v Colin McRae: DiRT. Na vizuální stránce je hned patrná značná podobnost, avšak vývojáři na něm ještě více zapracovali a vylepšili ho. V první řadě není celé prostředí až natolik přesvícené, ale na druhou stranu stále zůstává efekt rozmazávání obrazu. Přestože někomu se může zdát grafické zpracování možná až přehnaně umělé. Mě osobně se moc líbilo a přispívalo k celkově dobré hratelnosti.

HW nároky na hru GRID:

Minimální: CPU 2 GHz, 512 MB RAM, 128 MB 3D karta

Doporučené: CPU 3 GHz, 1 GB RAM, 256 MB 3D karta

FordFord

Destrukce

Na kvalitně zpracovaný model poškození asi všichni čekáme již hodně dlouho a pořád jsme se nějak nedočkali. Jedna z prvních věcí, která je tedy na Race Driver GRID revoluční, je právě kvalita poškození vozu. A Codemasters určitě zasluhují pochvalu. Poškození všech vozidel je patrné jak na jejich vzhledové stránce, tak výkonnostní. Nakonec však tvůrci přeci jen odstoupili od reálného poškození, takže když třeba v rychlosti 30 km/h nacouváte do pevné překážky, máte na autě pouze škrábance a o promáčknutém plechu se skutečně mluvit nedá. Dokonce ani skla nevypadnou. Na druhou stranu při trošku větších nárazech začínají odpadávat různé části (nárazníky, zrcátka, spoilery apod.), na skle se udělá pavouk či posléze vypadne celé. Je pravda, že kdyby měl být model poškození srovnatelný s realitou, příliš daleko bychom asi nedojeli. Proto pokud to napálíte do zdi v rychlosti 200km/h, tak budete úplně na maděru a budete ležet v naprosto nepojízdném autě někde v příkopě. Ale díky jakési featurce se můžete vrátit v čase a nehodě předejít. Což zní přinejmenším zajímavě.

DestructionDestruction

Demo

V demoverzi, která se objevila na PC, si zajezdíte jak v singleplayeru, tak online s více hráči. V demu si můžete vyzkoušet 3 auta a 3 tratě. První z nich je oficiální Grand Prix okruh ve španělském městě Jarama. Na tomto 3.8 km dlouhém okruhu se jedou tři kola závodu běžných cestovních aut a vy řídíte BMW 320SI. Druhé na řadě máme klání v Driftu, v němž smykujete skrz doky v japonském Yokohama. Tentokrát bojujete jen proti jednomu protivníkovi a musíte získat více bodů za driftování než on. Uspět se budete snažit ve voze Nissan Silvia. V posledním třetím závodu této demoverze zavítáte do Ameriky, konkrétně do kopcovitého města San Franciska. V něm se projedete ve Fordu Mustang GT-R. Demo můžete stahovat zde: http://www.edownload.cz/…driver-grid/

TrackTrack

Závěrem

Osobně se mi demoverze GRID velice líbila a musím říci, že mě uchvátila jak grafika, tak zpracování jednotlivých vozů a jejich jízdních vlastností. Dovolím si tvrdit, že v plné verzi hry budou příznivci tohoto žánru přímo nadšeni a GRID se tak stane velice populární závodní hrou. Na to vše si však musíme počkat až do 30.10.2008, kdy má hra vyjít v České republice.

Race Driver GRID ke stažení zde:
Race Driver GRID download

Koupit Race Driver GRID za 899,–Kč

Článek Race Driver GRID byl publikován 26. září 2008 v 06.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Martin Hošek. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...