Clive Barkers Jericho

Tagy:  Clive Barker utkaný svět

Sponzorované odkazy:

Clive Barkers Jericho

Clive Barker je mnoha počítačovým hráčům známý, protože právě jeho jméno nesla hra s podtitulem Undying. To ale bylo v roce 2001, i když dnes by tehdy přehlížená střílečka měla stále co říci. V té hře se snoubila perfektní hororová akce, zajímavé zbraně, bizardní nepřátelé a návyková hratelnost. Nyní přichází Jericho a opět nese jméno stejného spisovatele – Clive Barker. Bude hra tentokrát komerčně úspěšnější než její předchůdkyně a přitom to bude stále takový nářez? Odpověď se pokusím najít v následujícím tex­tu.

Příběh je sice z pera mistra hororu a homosexuála Cliva Barkera, ale strach vám rozhodně nenažene. Vše se točí kolem humanoida jménem Prvorozené (opravdu nejde o překlep), který chce jak jinak ovládnout svět. V tom mu musí zabránit jednotka Jericho, která má zkušenosti s paranormálními jevy. Jejím kapitánem se stáváte vy a od této chvíle se jmenujete kapitán Ross. Abyste zničili Prvorozené a všechny jeho nohsledy, je třeba procestovat 6 časových epoch. Začínáte v současnosti v městě Al Khali na středním Východě, poté se přesunete do druhé světové války, navštívíte i templáře, starověký Řím, prastaré Sumery a poslední destinací této dovolené v čase se stává zrození Prvorozené. Že půjde o fajn výlet? To určitě, kdybyste se jako kapitán Ross po prvních pár minutách hraní neporoučel do věčných lovišť…

Ano, přesně tak. Kapitán jednotky je hned na začátku zabit a spousta jiných her by tak mohla rázem skončit. Ne tak Jericho. Ross se do hry vrací ve formě vlastní nehmotné duše a dostává dar převtělovat se do těl kolegů z jednotky. Můžete si tak podle chuti a situace vybrat za koho budete nepřátele kosit. Na výběr je jak chlápek s těžkými zbraněmi, sličná vojanda s katanou a pistolí nebo odstřelovač. Kromě převtělování můžete využívat i speciálních schopností jednotlivých členů jednotky. Snad jen naznačím, že jsou opravdu vypečené a je to jedna z věcí, která mě u hry držela.

Hra jako taková je čistokrevná střílečka. Nečekejte filozofické úvahy nad nesmrtelností chrousta, ale jen střelbu, střelbu a střelbu do neustále se objevujících monster a bossů. Ostatně monster je pouze 7 druhů, což považuji jednoznačně za zápor. Hra se prezentuje jako hororová a tak by i nepřátelé podle toho měli vypadat. Bohužel mi strach opravdu nenahnali. Dáno to bude také jejich neskutečnou tupostí, neboť slovo taktika rozhodně ve slovníku nemají a jediné co jim alespoň trochu jde, je běžet z respawnu přímo k vám. Ještě, že se alespoň valí ve vysokých počtech a je tak co zabíjet.

Aspoň design misí (i když děsivě krátkých) je na úrovni a římská aréna s tisícovkami skandujících diváků k prolití hektolitrů krve přímo vybízí. I ostatní herní epochy jsou vymodelovány s citem a celkově grafika je velmi dobrá. Co si naopak vývojáři odpustit mohli, tak jsou naprosto trapné konzolové mezihry, kdy je třeba mačkat v rychlém sledu nebo ve správném pořadí určené klávesy. Nejen že to tříští ten zbytek atmosféry co hra má, ale ono je to také poměrně trapné bez joypadu… Pánové, tohle si nechte na konzole!

Celkově je Jericho jen lehce nadprůměrný titul, který bohužel není takový, jak se prezentuje. Žádný strach rozhodně nevyvolá… Tedy mé půlroční neteři by se hra asi nelíbila kvůli skřekům nepřátel, ale jinak by ji i ona prošla s prstem v nose bez známky děsu. Máme tu tedy hezkou grafiku a zběsilou akci, kterou bohužel sráží průměrný příběh, absence AI a krátká herní doba. Pokud vám to stačí, berte. Ostatní ať se poohlédnou jinde.

Hodnocení hry: 69%

Clive Barkers Jericho video trailer:

Clive Barkers Jericho demo download:
Clive Barkers Jericho demo

Koupit Clive Barkers Jericho za 399,–Kč

Článek Clive Barkers Jericho byl publikován 30. prosince 2007 v 22.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...