Civilization VI – budování národa na konzolích

Sponzorované odkazy:

Civilization VI – budování národa na konzolích

Strategické hry byly vždy spíše doménou PC hráčů a není se čemu divit horko těžko si dokážu představit hrát některé strategie na gamepadu, ale pár výjimek se vždy najde, a i konzolisté si tak můžou vychutnat některé strategické hry. Na konzolích si již zahrajete třeba Jurassic World Evolution, Helo Wars, XCOM, Frost Punk, Surviving Mars, Zoo Tycon, Cities Skylines, Tropico a mnoho dalších. Což už je slušná řádka her a nově k nim přibyla jedna z legendárních sérií. Řeč je o sérii Civilization a přesněji poslední díl s číslovkou šest, včetně všech vydaných přídavků a DLC.

Mocný Řím začíná svou pouťMocný Řím začíná svou pouť

Bohužel velká rozšíření nejsou součástí základní hry a další národy s příběhovými scénáři si musíte dokoupit zvlášť, což je pro mnohé nepopulární krok i když obě rozšíření jsou alespoň v jednom bundlu společně s několika přidanými národy a scénáři, které si PC hráči museli také kupovat zvlášť. Ale když budeme počítat s tím, že si pořídíte základní hru i s rozšířením, tak se s cenovkou nedostanete výše, než je cena nového AAA titulu.

Vítězství mocného vůdce aneb další scénář splněnVítězství mocného vůdce aneb další scénář splněn

Budování říše od základu

Pokud nejste PC hráči, tak vám samotná hra asi nic neříká, proto stojí za připomenutí, o čem vlastně tahle legendární strategická hra je. Jedná se o tahovou strategii, ve které vedete svůj vybraný národ od jeho vzniku až po jeho konec, nebo světové dominanci, a to buď cestou vědy, kultury, diplomacie nebo válečného řešení. Hra nabízí mnoho variant, jak si svoji hru nastavíte. Nabízí obrovskou svobodu od výběru národa s panovníkem v čele, přes zaměření a kroky které budete vést.

První volbou, pokud se nepustíte do jednoho z připravených scénářů je volba národa. Jak jsem již zmínil výběr je pestrý. Sice zde nenajdete Český národ, ale můžete si vybrat třeba Polsko, Německo, Francii, Anglii, Nizozemsko, Austrálii, Ameriku, Brazílii, Mongolsko, Rusko, Čínu, Japonsko, Vikingské kmeny, Švédsko, Kanadu, Aztéky, Římany, Řeky, Peršany, a to je pouze část možných národů. U každé civilizace stojí nějaký známý vůdce v čele, který je historicky typický pro vybraný národ, třeba Teddy Roosevelt u Ameriky, Jadwika u Polska a takhle bychom mohli pokračovat ještě hodně dlouho.

Jaká Civilizace bude ta vaše?Jaká Civilizace bude ta vaše?

Každá civilizace má nějaké své specifické vlastnosti, budovy, nebo jednotky. Je tedy výhodnější si předem stanovit jakou cestou se chcete vydat, ale není to nutnost a klidně můžete udělat se Římského národa přední výzkumníky, kteří vynaleznou štěpení uranu, nebo počítače. Pak už si jen zvolíte různá pravidla, jestli chcete městské samostatné státy ve hře, barbarské kmeny, možné typy vítězství, velikost mapy a s tím spojený počet národů a také jestli chcete reálnou planetu zemi, nebo jiný vymodelovaný herní svět, samozřejmostí je obtížnost a další drobná nastavení.

Na začátku hry máte osadníky a skupinu primitivních válečníků, a to je vše. Nejdříve si zvolíte místo, kam umístíte svoje první město a cesta za slávou začíná. Postupem času, kromě rozšiřování města osidlujete další území, prozkoumáváte herní mapu, potkáváte další civilizace, městské státy a barbarské osady, řešíte diplomacii, válečné stavy, zkoumáte nové technologie, tvoříte a rozšiřujete náboženství, tvoříte kulturu národa, nebo získáváte ekonomickou dominanci, do toho si můžete také postavit nějaký ten div světa, který se krásně vyjímá v každém městě. Sice je dobré se převážně zaměřit na jednu z hlavních složek, pokud chcete svůj národ dovést k vítězství, ale pokud máte zakoupené přídavky, je možností zase o několik více.

Australské putování – počátky osídleníAustralské putování – počátky osídlení

Rise and Fall a Gathering Storm

To jsou dva hlavní přídavky rozšiřující základní hru a s nimi je celkový zážitek ještě větší, ale bohužel je nejde hrát oba současně, ale vždy si musíte vybrat pouze jeden, který budete zrovna hrát, jelikož třeba Gathering Storm hodně zasahuje do základních pravidel hry a trochu mění celý průběh a hráčovo zaměření, zatímco Rise and Fall spíše jen rozšiřuje základní hru o nové možnosti, národy, budovy, jednotky a dění.

I takovéto krásné města lze postavitI takovéto krásné města lze postavit

V tomto přídavku hra hodnotí vaše vedení každý věk, jelikož za vaše úspěchy sbíráte bodíky a když jich nasbíráte dost tak váš národ bude ve zlatém věku a získá do dalšího věku značný bonus, pokud se vám naopak nebude dařit upadnete do doby temna a rychle svůj národ budete muset vyvést k lepším zítřkům. Také do svých měst můžete umisťovat guvernéry a postupně je vylepšovat, ale každý se zaměřuje na něco jiného a nového jen tak nezískáte a bodík na vylepšení není také zadarmo, proto je potřeba správně volit. Posledním výrazným vylepšením je systém loajality, kdy musíte svoje města udržet spokojené jinak riskujete vzpouru, což mohou podněcovat i nepřátelští špióni.

Gathering Storm je trošku jiné kafe, jak samotný název napovídá, příroda se také hlásí o slovo a globální oteplování je něco, co musí velcí vůdci také řešit. Kromě přírody, která vám klidně zatopí vaše přístavní město, nebo přinese dlouhé sucho či vám nechá bouchnout sopku, která je již několik staletí nečinná a mnoho dalších přírodních katastrof je tu rozšířená světová politika. Po dosažení určité doby se každý velký národ zúčastňuje pravidelných světových sněmů, ve kterých se rozhoduje o věcech mající vliv na celý svět, proto si získat vliv na sněmu je velice důležité i to je možnost ke konečnému vítězství.

Verdikt

Civilization VI pro konzole je stejně tak zábavná a chytlavá jako na PC a vývojářům se povedlo zanechat veškeré kouzlo. Hra není nijak osekaná, pouze upravená pro ovládání na gamepadu, které i hráč PC verze pochopí rychle a snadno. Pokud hledáte kvalitní a zábavnou strategickou hru na konzole, tak Civilizatin VI můžeme vřele doporučit jen se jedná o velký žrout času. Škoda jen, že vývojáři neupravili umělou inteligenci, která občas dělá nepochopitelné tahy, a to že hra stále neobsahuje českou lokalizaci, což může být pro lidi, kteří vůbec neumí cizí jazyk velký problém.

Hodnocení redakce:  90 %

Výhody:

  • Legendární strategie na konzole
  • Široký výběr národů a možností
  • Dvě rozšíření dohromady
  • Každá hra je jiná
  • Zábava na spoustu hodin

Nevýhody:

  • Umělá inteligence dělá stále chyby
  • Slabší multiplayer

Článek Civilization VI – budování národa na konzolích byl publikován 31. prosince 2019 v 00.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Matěj Pejsar. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...