Civilization V. - Vítáme nové hráče

Tagy:  Civilization V here, Civilization V about, Civilization V recenze, Civilization V článek, civilizace hra, vše o Civilization V

Sponzorované odkazy:

Civilization V. - Vítáme nové hráče

Od prvního dílu Civilization se změnilo mnohé. S každým pokračováním přibývali nové a nové možnosti a tak Civilization IV. již byla plnohodnotná strategická hra, ve které jsme toho řídili opravdu mnoho. Pátý díl slavné tahové strategie Civilization V. se ale vydal jiným směrem.

Civilization V. 1Civilization V. 1

Slovo úvodem

Chlapci od Firaxis Games se rozhodli pro razantní řešení, očesat celou ságu, aby zjednodušili její děj. Redukce to je vskutku pořádná, od ekonomiky přes vědu až po diplomacii a ještě dále. To pomůže novým hráčům, kteří starší díly neznají a mohou tak plně využít vše, co hra nabízí, aniž by ztratili celkový přehled. Dá se tedy předpokládat, že jednodušší systém naláká nové hráče a tím vydělá vývojářům něco navíc. Zda to ale ocení věrní fanoušci předešlých dílů je velký otazník.

Princip

Cílem hry je vytvořit největší či nejsilnější kolonii, která bude mít všechny zbylé pod palcem. Stavění nových měst, prozkoumávání okolí a vysílání vojsk k útoku je tak na denním pořádku. Můžete se vydat cestou spojenectví a míru nebo cestou války a ničení. Civilization V. je tahová strategie, což znamená, že naše herní kroky jsou rozděleny do časových intervalů podobně jako ve známé hře Heroes of Might and Magic.

Civilization V. 3Civilization V. 3

Mapa a vojska

Celá mapa prošla také změnou. Neútulné čtverce nahradily moderní šestiúhelníky, čímž dávají hráči více možností a šanci vymýšlet nové taktiky. Toho mohou využít vaše jednotky při obléhání ostatních měst. Ty už ale nebude tak jednoduché obsadit, jelikož se tvrdě brání proti jakkémukoliv útoku. Druhů jednotek už nebude tolik jako dřív a budeme si muset vystačit s těmi základními jako jsou například osadníci, pěchota nebo lukostřelci.

Grafika

Vizuální zpracování doznalo velkého vylepšení a tak nás celá hra vtahuje ještě více do děje. Zobrazení je možné přepnout do podoby, která tak trochu připomíná deskovou hru a udělat tak hru o něco přehlednější. Klasická obrazovka zase dodává hře více dynamiky a celkově pohlednější grafiku.

Civilization V. 4Civilization V. 4

Výzkum

Pokud jste se těšili na technologické přetahování, kde se každý hráč snažil rychle získat výhodu v oblasti výzkumu, budete jistě zklamáni. Pátý díl Civilization takové široké možnosti jako předchozí díly bohužel neumožňuje. Tentokrát se budeme muset spokojit s prachobyčejným koupením dané technologie, což jistě není tak zábavné.

Diplomacie

Zajímavá hra plná zvratů byla právě diplomacie. Uzavírání spojenectví, napínavé posílání špehů za hradby soupeřů bylo vždy vhodným doplněním celého dění. Stejně jako kompletní náboženství. To vše ale zmizelo. Zbyla jen jednoduchá až primitivní diplomacie.

Civilization V. 2Civilization V. 2

Hodnocení

Civilization V. se v některých směrech zlepšila, zrychlila a zpřehlednila. Odstranila hrozivé tabulky a čísla. Otázkou ale zůstává, zda-li to vše nebylo na úkor zábavných prvků ve hře. Bude zajímavé sledovat, co nabídnou očekávané přídavky DLC.

Moje hodnocení:  77 %

Výhody:

  • Grafika
  • Jenoduchost
  • Přehlednost

Nevýhody:

  • Možná až moc jednoduchá hra

Článek Civilization V. - Vítáme nové hráče byl publikován 24. prosince 2010 v 00.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Daniel Hlas. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...