Praetorians

Tagy:  Praetorian, Praetorians

Sponzorované odkazy:

Praetorians

Když zavřeme oči a zkusíme se situovat do starověkého Říma v době těsně před naším letopočtem, vybaví se většině z nás, teda aspoň těm, kteří neprospali všechny hodiny dějepisu, období vlády mocného Juliuse Ceasara a zároveň období impozantního rozkvětu jedné z největších civilizací historie lidstva. A do této doby patří i výpravná realtimová strategie Praetorians. Ve hře však nebude vaší postavou samotný Ceasar, ale římský generál, který hájí zájmy říše a dobývá nová území a ta rozhodně nebudou stereotypní, protože jak je všeobecně známo Řím se rozkládal po velké části Evropy a částech Afriky a Asie. Vy se vydáte ve 24 misích do Egypta, severských zemí a své povinnosti si budete plnit u na území rodného Říma.

PraetoriansPraetorians

Herní systém Praetoriansu se poměrně liší od zaběhnutých zvyků podobných historických strategii. Asi nejvíce vás překvapí, že se vůbec nemusíte starat o svou civilizaci, nemusíte se starat o rozvoj měst, budování nových struktur a už vůbec se nemusíte starat o své lidi. Ti jsou pro vás spolu se zkušenostními body pouze zdrojem jednotek, které můžete vést do boje, aby jste se ovšem dostali k lidským zdrojům potřebujete obsazovat vesnice, které se tak stávají významnými strategickými body. Hra je postavena pouze na boji, což poměrně netradiční, ale zároveň neohrané a velmi poutavé. K nejlepšímu možnému využití vašich strategických schopností vám pomůže přehlednost mapy a několik pohledů na pěkně zpracované 3D prostředí. Zněna pohledu vám možná příjde poutavá, ale nakonec stejně zůstanete u základního postavení kamery. Autoři přišli se zajímavým vedením jednotek, jelikož vám nabízí možnost rozdělit si jednotky do skupin a poté vést jednotlivé skupiny do boje. Stejně tak můžete více jednotek spojovat do jedné.

PraetoriansPraetorians

Civilizace

V kampani postupujete za jednotky římského impéria. Samotná mise kampaně na sebe navazují jen trochu, spíše se jedná o 24 map spojených lehkou dějovou linii. Jako mnohem zajímavější varianta se mi jeví možnost zahrát si skirmish, ve kterých si můžete zahrát za všechny tři civilizace a to za římské legie, vojska egyptských faraonů a houževnaté severské bojovníky. Mezi jednotlivými civilizace nejsou zas až takové rozdíly jak by se mohlo zdát na první pohled. Každá jednotka má svou schopnost a v jednotlivých civilizacích se opakuje pár schopnosti dokola, přestože to přináší jistou vyrovnanost mezi silami civilizací, větší diferenciace by neuškodila. Mimo jednotek hrají hlavní roli také postavy které stojí v čele každé civilizace a pomocí kterých můžete trénovat nové válečníky.

Slovo závěrem

Hra jako celek působí opravdu příjemně. Prostředí vypadá pěkně a terén je důležitou součástí strategie ve hře. Schování jednotek v lese nebo vysoké trávě je zajímavé zpestření. Celá hra je doprovozena trefnou hudbou a krátkými filmečky. Ovšem nic není dokonalé, takže bych rád upozornil i na některé nedostatky. Ten asi vůbec největší je poměrně nudná kampaň. Kvalitní skirmishe jsou o poznání lepší, ale zase je zde docela málo map, které si ta brzy ohrajete.

Koupit Praetorians za 249,–Kč

Článek Praetorians byl publikován 7. listopadu 2008 v 06.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Petr Vajda. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...