The Dark Pictures: Man of Medan – strašidelná plavba

Tagy:  hra, recenze, videohra, playstation, xbox, pc, man of maden, horor

Sponzorované odkazy:

The Dark Pictures: Man of Medan – strašidelná plavba

Silný, strašidelný příběh plný zvratů a možností, jak změnit osudy skupinky lidí je hlavní předností nové série The Dark Pictures od tvůrců Until Down, který rozhodně patří k nejlepším hororovým hrám a exkluzivitám na PS4. První díl ze série nese název Man of Medan, ve kterém opět rozhodneme o osudu skupiny mladých lidí, přitom odhalíte tajuplný příběh. Tentokrát se z horské chaty přesunete do širého oceánu, trosek letadla a starého vraku obří lodě z druhé světové války.

Seznamte se s hlavními aktérySeznamte se s hlavními aktéry

Supermassive Games asi ani nečekali takový úspěch se značkou Until Down, ale díky tomuto úspěchu se mohou pustit do svých epizodických plánů v podobě několika menších her, kdy každá nabídne svůj unikátní příběh a prostředí. Otázka zůstává, jestli koncept rozličných menších her za nižší cenu je lepší volba než méně větších dílů.

Hlavně zůstat v kliduHlavně zůstat v klidu

Ve skupině se to lépe táhne

Vše začíná v době druhé světové války, tedy pouze krátký prolog, jenž nastíní, jakým stylem hra probíhá a naučí základní mechaniky hry. Pak už se vrhnete k pětici různých charakterů, které vás budou provázet celým příběhem. Kolik jich zůstane na konci a v průběhu už je pouze na vás. První kroky směřují na loď a cílem její cesty je potopený vrak letadla. Postupně se seznámíte s pěticí hrdinů a časem se samozřejmě vše zkomplikuje bouří, piráty až na loď z druhé světové války, na které jste byli v prologu hry.

Příběh je inspirován skutečnou lodí OSS Ourang Medan s přidanou dávkou tajemna a paranormálními jevy. Postupně kromě boje o přežití a návratu objevujete, co se vlastně stalo. I když příběh dokázal upoutat moji pozornost, tak se v průběhu hraní nedočkáte žádného racionálního vysvětlení, nebo odhalení, co všechno způsobuje. Tím je spjata i velice krátká herní doba hned ze dvou důvodů, a to je pocit, že se jedná pouze o část příběhu a než si stihnete vybudovat pořádný vztah k postavám, tak už je konec.

Těchto okamžiků by mohlo být víceTěchto okamžiků by mohlo být více

V tomhle vývojáři nedokázali navázat na Until Down, kde si přes delší úvod bylo možné s některými protagonisty vytvořit nějaké pořádné pouto. Pak tu máme postavu kurátora, ten na scénu nastupuje mezi jednotlivými úseky a v hádance dá i drobnou radu, kdy vám při jejím rozluštění může pomoci k ochraně hratelných postav.

Atmosféra je opravdu hutnáAtmosféra je opravdu hutná

Nebezpečí na každém kroku

Hratelnost je skoro stejná jako v Until Down, opět se jedná spíše o interaktivní příběh, plný quick time eventů, vylepšené o části, kdy musíte rychle zamířit na cíl a zmáčknout dané tlačítko. Také rychlých rozhodnutí, co postava udělá. Pak tu máme rozhodování v dialozích a v poslední řadě samotný pohyb a průzkum lokací.

I ta sebemenší prkotina může rozhodnout o životu a smrti, díky tomu si nikdy nejste jisti, jestli vaše rozhodnutí bylo to správné. Pokud budete poctivě prozkoumávat lokace, tak kromě rozšíření příběhového zážitku v podobě různých zpráv a dopisů můžete nalézt obraz lodi, jenž vám dá pohled do budoucnosti a opět vám tak napomoci k správnému rozhodnutí, nebo někdy i ovlivnit k tomu špatnému.

Průzkum může být k užitku a natahuje herní dobuPrůzkum může být k užitku a natahuje herní dobu

Hutná atmosféra s přáteli

Naservírovat strašidelnou a hutnou atmosféru vývojáři dokázali opět na jedničku, i když ve hře nebyly scény, které by úplně evokovali strach, ale celkově na těch pár hodin dokázala přikovat k obrazovce. Výborné je i audio, které celkový zážitek umocňuje.

Pokud se nechcete bát sami, hra nabízí si celý příběh zahrát s přáteli, a to jak online, tak i na gauči u jedné konzole. Funguje to tak, že si každý z hráčů zvolí postavy, které bude ovládat. Rozložení postav je čistě na vás alespoň u lokálního multiplayeru. Pak už si jen předáváte ovladač podle toho, za jakou postavu se zrovna hraje.

Verdikt

Man of Medan je rozhodně velice povedenou hrou, která splnila veškerá očekávání, i když mě tolik neoslovila jako Until Down, ale i tak jsem se u hraní bavil a o to víc s více hráči. Vše kazí snad jen velice krátká herní doba, ale chápu, že pokud by byla herní doba delší, tak by mohlo prostředí staré lodi časem přinést stereotyp a neudržet takové napětí. Opětovné hraní je zde na místě, ale některé sekce jsou zdlouhavé a ukecané a na podruhé už tolik nebaví. Druhé velké mínus je chybějící česká lokalizace, která se v poslední době objevuje ve více a více hrách, ale u některých vydavatelů zase klesá.

Hodnocení redakce:  75 %

Výhody:

  • Hutná atmosféra
  • Parádní audiovizuální zpracování
  • Příběh dokáže pohltit
  • Výborně vymyšlená hra pro více hráčů

Nevýhody:

  • Krátká herní doba
  • Chybějící česká lokalizace
  • Některé části odrazují od opětovného hraní

Článek The Dark Pictures: Man of Medan – strašidelná plavba byl publikován 10. září 2019 v 00.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Matěj Pejsar. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...