A Plague Tale: Innocence – krysy, mor, inkvizice, lidskost

Tagy:  hra, recenze, videohra, playstation, xbox, pc

Sponzorované odkazy:

A Plague Tale: Innocence – krysy, mor, inkvizice, lidskost

Do rukou se nám tentokrát dostala opravdu unikátní hra, ne díky stovky hodinám herní doby, ani kvůli plnému světu zábavy, ale díky zajímavým mechanikám, uvěřitelnému příběhu, jenž nenechá nikoho chladného a něčemu magickému, což má jen opravdu málo her. Nebojím se říct, že tu máme překvapení roku. Tato hra vás semele a vyplivne na svém konci, sice se nebude jednat o nějakou závratnou dobu, ale díky tomu vydržíte v úžasu opravdu od začátku až do konce.

Krásný to začátek příběhuKrásný to začátek příběhu

Vydavatel a herní studio

Focus Home Interactive si získalo moji oblibu. Jedná se totiž o větší vydavatelství, které se nebojí dát šanci menším a neznámým studiím. Nechávají vývojářům volnou ruku a nechtěj po nich nacpat do svých her aktuální trendy, online služby a podobné nesmysly. Někteří mi budou oponovat, že hry vydávané tímto vydavatelstvím nedosahují takových kvalit, a že na spoustě jejich her je viditelný nízký rozpočet, málo zkušeností, ale zase na spoustě je něco originálního.

Prostředí je opravdu nádhernéProstředí je opravdu nádherné

Kromě právě recenzované A Plague Tale: Innocence mi na mysl přijdou hry jako Bound by Flame, The Technomancer, Mars: War Logs, Wargame: European Escalation, Call of Cthulhu, nebo Vampyr. Co se týče samotného studia Asobo Studio, tak se nejedná o známé studio, ale spolupracovalo i na velkých hrách, jako je třeba The Crew, Quantum Break, ReCore. Nyní si svojí velkou hru vytvořili sami.

Ale někdy i děsivéAle někdy i děsivé

Začátek úchvatného dobrodružství

Popravdě jsem dlouho přemýšlel, jak recenzi nejlépe uchopit, aby nedošlo k prozrazení ničeho důležitého, ale přesto abych dokázal potvrdit svá slova, kladné hodnocení a výjimečnost hry. Prvním aspektem je příběh, jejž si prožijeme, dění v němž jsme zasazeni a celkový styl vyprávění. Hra se odehrává v polovině čtrnáctého století ve středověké Francii, kde kromě věčného válčení proti Anglickému království propukne mor šířeného hladovými a přemnoženými krysami. Nemoc likviduje celá města, stejně tak přemnožené krysy zabíjejí jak zvířata, tak lidi.

V těchto časech temna se lidé naplněni strachem obrací proti sobě a tak sílí moc fanatické Inkvizice, která si myslí, že je spásou tohoto světa. V tom se vžíváme do role mladičké šlechtičny Amicie de Rune. Tato dívenka místo šití raději chodí střílet ze svého praku a vyhledává nejrůznější dobrodružství. Po několika událostech je nucena se svým bratrem opustit krásné panství a vydat se do krutého světa plného válek, nemocí a všudypřítomného nebezpečí.

Smrt si opravdu nevybíráSmrt si opravdu nevybírá

Do toho musí ochraňovat svého mladšího bratra ne jen před inkvizicí, ale i před krysami, bandity, šíleným obyvatelstvem a mnoho dalšími nástrahami. Obě postavy si časem zamilujete a stejně, tak vám přilnou k srdci postavy, jež na svém putování potkáte. Na začátku putování bere Amicie svého bratra Huga spíše jako nutné zlo, ale časem se mezi nimi vytvoří velice silné pouto. Tuto cestu k sourozenecké lásce budete prožívat s nimi. Celá hra hodně sází na emoce, ale nikterak nucené ani kýčovité, ale naprosto přirozené a uvěřitelné.

Ruku v ruce s příběhem, jde i nádherné grafické zpracování spojeného s atmosférou. Skoro každá kapitola se odehrává v trochu jiném prostředí. Takže si užijeme vnitřní i venkovní prostory, zaplivané stoky, strašidelné kobky, i nádherné lesy, louky, zámky a ruiny. Nejvíce vás hra asi zasáhne v oblastech, ze kterých čpí smrt, beznaděj a opravdové hrůzy středověku. Jedná se třeba o bitevní pole, města zpustošená morem, nebo místa po záplavě krys. Tohle všechno v krásném grafickém kabátku.

Krysy umí pěkně kousatKrysy umí pěkně kousat

Zůstávej na světle, pliž se ve stínu, utíkej a bojuj

Kromě příběhu dělá ze hry A Plague Tale: Innocence unikátní počin samotná hratelnost. Amicia je přeci jen křehká dívenka, ta se nemůže měřit s ozbrojeným rytířem, krvelačným lapkou s mečem, ani se nejedná o žádného kouzelníka. Proto se musí spoléhat na svůj důvtip, prak a někdy rychlé nohy. Hratelnost bychom mohli rozdělit na několik částí, v některých jen prozkoumáváte nádherný svět, hledáte materiál, se kterým si vylepšujete prak, svoji nosnost, nebo vyrábíte alchymistické vynálezy sloužící třeba k zahnání hladových krys, zapálení ohně, nebo rozleptání nepřítelovi přilbice.

Někdy je jediná možnost a to útěkNěkdy je jediná možnost a to útěk

Pak tu máme části, kdy je potřeba využit kradmí postup, plížit se ve vysoké trávě, odlákávat nepřátele házením různých předmětů a občas někoho klepnout šutrákem po hlavě. Když na vás běží ozbrojená armáda, tak nezbývá nic jiného než utíkat, zde jsem byl sám překvapen, jak hra dokáže navodit atmosféru se strachem, že zdárně lineární útěk dokáže chytnout asi stejně jako celá hra, jenž se nese v duchu lineárního zážitku.

Poslední část je spíše logická, a to když si musíte poradit s tisíci hladovějících krys. Krysy lační pouze po mase, a jediné čeho se bojí, je světlo. Proto si pomocí ohníčků, louží, alchymistických pomůcek, zapálených klacků budete dělat cestičku mezi hlodavci a někdy je lze využít k zneškodnění nepřítele tím, že mu odstřelíte loučen, o zbytek se postarají myšky.

Verdikt

Skoro všechno ve hře funguje na jedničku a popravdě jediné co mohu vytknout je tupá umělá inteligence při stealth částech, kdy jsou nepřátelé někdy opravdu slepí a tupý zároveň. Jinak grafické zpracování, atmosféra, příběh, styl vyprávění, zajímavé herní mechanizmy využití praku, hrátky se světlem proti krysám vše funguje výborně. Pokud máte rádi příběhové hry, při kterých nepotřebujete kosit desítky až stovky protivníků je hra A Plague Tale: Innocence titul, jenž by vám rozhodně neměl uniknout.

Hodnocení redakce:  92 %

Výhody:

  • Výborný příběh a styl vyprávění
  • Uvěřitelné postavy s prostředím
  • Zábavná hratelnost
  • Nádherné audiovizuální zpracování
  • Česká lokalizace

Nevýhody:

  • Slabá inteligence nepřátel
  • Silně lineární zážitek

Článek A Plague Tale: Innocence – krysy, mor, inkvizice, lidskost byl publikován 16. května 2019 v 00.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Matěj Pejsar. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...