Call of Cthulhu- Odhalte tajemství záhadného úmrtí

Sponzorované odkazy:

Call of Cthulhu- Odhalte tajemství záhadného úmrtí

Herní adaptace na základě literárního díla je rozhodně nelehký úkol, ale nabízí opravdu hodně prostoru. Studio Cyanide se rozhodlo si vzít na paškál dílo slavného spisovatele H.P. Lovecrafta. Nejedná se o první ani poslední snahu převést povídky Lovecrafta do herních adaptací, jelikož k tomu přímo vybízí.

Studio Cyanide má za sebou rozhodně pár zajímavých her a nejedná se o žádné začátečníky, co se týče tvorby her. Mají za sebou tedy i takové propadáky jako byl Space Hulk: Deathwing, ale i zajímavé hry, které sice nedosahovali nejvyšších hodnocení, ale jednalo se o velice dobré kousky, třeba Of Orcs and Men, Game of Thrones, Styx: Shard of Darkness a Blood Bowl 2. Nyní tu je Call of Cthulhu, kdy se jedná o první pokus vývojářů dělat strašidelnou a mysteriózní hru a Comgad nám ji přináší i s českými titulky pro PS4 a PC.

Zkušený detektiv bez práce

Ve hře se vžijete do role veterána z první světové války a zkušeného soukromého detektiva Edward Pierce, jenž má problémy s alkoholem a spaním. Již nějaký čas ho sužují noční můry, díky kterým je vyhořelá troska, které hrozí ztráta licence, jelikož již delší dobu neměl žádnou práci. V tom přijde do jeho kanceláře cizinec s nabídkou práce.

Hra všech chutí, ale bez soubojůHra všech chutí, ale bez soubojů

Záhadný muž chce, aby Edward vyšetřil smrt jeho dcery Sarah Hawkinsové, jejího manžela a dítka. Všichni tři měli zemřít při požáru. Policie tento případ odložila, jako nešťastnou náhodu s tím, že Sarah byla psychicky narušena. Sarah Hawkinsové byla slavná malířka, která žila se svojí rodinnou na ostrově Darkwater.

Ostrov lovců velryb, pašeráků, umělců a bláznů

Edward dostal jako vodítko jeden z obrazů Sarah, který ho zavede do jednoho skladiště právě na ostrově Darkwater. Začátek hry se rozjíždí velmi pomalu a odhalujete všechna tajemství ostrova, kde se zapletete i do mocenského boje. První třetina hry je spíše taková adventura s trochou toho vyšetřování.

Mysteriozní začátekMysteriozní začátek

V další části se pomalu odkrývají okultistické kořeny. Hra se stane tajemnější a místo rozhodování v rozhovorech se najednou rozhodujete o okultistických předmětech, jenž využijete a tím si zhoršíte svůj mentální stav, nebo se vydáte cestou neznalosti, ale zachováte si zdravý rozum. Ve hře je celkově dost rozhodnutí a věcí, které můžete odhalit, ale časem zjistíte, že to nemá až tak velký vliv na výsledek celé hry, ale i tak je příběhově hra velice povedena a rozhodnutí k ní sedí.

Vyšetřuj, objevuj, hovoř, rozhoduj a občas se boj

Hru bych klidně rozdělil do tří částí, první je poznávací, kdy čas trávíte s tím, že prozkoumáváte okolí, mluvíte a přesvědčujete obyvatele ostrova. Druhá vyšetřovací, kdy hledáte skryté předměty, dáváte dohromady, co se na daném místě činu stalo a** třetí je stealth** s trochou dávky strachu, kdy se musíte třeba plížit a ukrývat před krvežíznivou bestií, nebo hlídači ústavu. Občas dojde i k malé kombinaci stylu, kdy řešíte příchod pomocí luceren, které mají omezenou svítivost, hledáte symboly a tím si otevíráte další průchod, vše v pěkně temné atmosféře.

Podobně jako v jiných hororových hrách, náš hrdina jen tak nepoužívá žádné zbraně, ani se nijak nebrání, to jenom v cut-scénách. Jediný pomocník je lucerna, nebo zapalovač. Za průchod hry získáváte i zkušenostní body, které můžete investovat do několika vlastností. Vyšetřování slouží k odemykání zámků a dávání věcí do souvislostí v rozhovorech, výřečnost k přemlouvání, vnímavost k nalezení skrytých předmětů, síla k vylamování dveří, nebo řešení konfliktů silou, psychologie k zjišťování více informací k událostem a pohnutkám lidí.

Některá místa jsou opravdu temnáNěkterá místa jsou opravdu temná

Pak tu máme dvě vlastnosti, které si zlepšujete nalezenými předměty a převážně knihami, medicína slouží k získávání dalších informací ze zdravotní stránky a okultismus pomáhá porozumět všem mysteriózním věcem, ale jeho zvyšování může způsobovat ztrátu příčetnosti. Vliv atributů na průběh hry není tak znační a i k bonusovým věcem je přístup z více cest, když nejdou dveře vypáčit, tak poblíž díky vnímavosti naleznete klíč.

Mysteriózní hodnocení

Míst, kde by vývojáři dokázali navodit pocit strachu je zatraceně málo a to je obrovská škoda, jelikož příběhově je hra super, bavily mě i rozhovory a vyšetřování, i když výsledek je skoro vždy stejný, neboť ke všemu vede více cest. Umělá inteligence zrůd a lidi, před kterými potřebujete být skryti, není taky příliš valná. Grafické zpracování by si zasloužilo také trochu více péče. Pochválit musíme i českou lokalizaci, která je stejně jako u jiných her vydávaných u nás společností Comgad na jedničku a i na PS4 verzi. Musím uznat, že jsem se u hry bavil i přes všechny problémy.

Rozhovory v české lokalizaciRozhovory v české lokalizaci

Call of Cthulhu zapadá do repertoáru Cyanide Studio, kdy využívají spousty zajímavých nápadů, ale na hře je až moc znatelný menší rozpočet a méně času na vývoj. Hru by si ale neměl nechat ujít žádný milovník H.P. Lovecrafta , nebo fanoušek lehce tajemných a snazších adventur. Jen je otázkou jestli hra stojí za plnou cenu, vzhledem k herní době a kvalitě zpracování. Ve slevové akci rozhodně můžu hru doporučit, jelikož si rozhodně hra nezaslouží, aby zapadla v propadlišti dě­jin.

Hodnocení redakce:  80 %

Výhody:

  • Velice zajímavý a chytlavý příběh
  • I přes nepříliš kvalitní grafické zpracování vypadá prostředí zajímavě a tajuplně
  • Dialogy promítající zjištěné skutečnosti z vyšetřování
  • Česká lokalizace
  • Příjemně zpracované menu a přehled zjištěných stop a informací

Nevýhody:

  • Nepříliš vábné grafické zpracování
  • RPG systém nemá velikou váhu
  • Rozhodování nemá takový vliv
  • Kratší herní doba
  • Toporné pohyby postav

Článek Call of Cthulhu- Odhalte tajemství záhadného úmrtí byl publikován 19. listopadu 2018 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Matěj Pejsar. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...