Nacházíte se: Úvodní stránka > Hry > Call of Cthulhu- Odhalte tajemství záhadného úmrtí
Sponzorované odkazy:
Herní adaptace na základě literárního díla je rozhodně nelehký úkol, ale nabízí opravdu hodně prostoru. Studio Cyanide se rozhodlo si vzít na paškál dílo slavného spisovatele H.P. Lovecrafta. Nejedná se o první ani poslední snahu převést povídky Lovecrafta do herních adaptací, jelikož k tomu přímo vybízí.
Studio Cyanide má za sebou rozhodně pár zajímavých her a nejedná se o žádné začátečníky, co se týče tvorby her. Mají za sebou tedy i takové propadáky jako byl Space Hulk: Deathwing, ale i zajímavé hry, které sice nedosahovali nejvyšších hodnocení, ale jednalo se o velice dobré kousky, třeba Of Orcs and Men, Game of Thrones, Styx: Shard of Darkness a Blood Bowl 2. Nyní tu je Call of Cthulhu, kdy se jedná o první pokus vývojářů dělat strašidelnou a mysteriózní hru a Comgad nám ji přináší i s českými titulky pro PS4 a PC.
Ve hře se vžijete do role veterána z první světové války a zkušeného soukromého detektiva Edward Pierce, jenž má problémy s alkoholem a spaním. Již nějaký čas ho sužují noční můry, díky kterým je vyhořelá troska, které hrozí ztráta licence, jelikož již delší dobu neměl žádnou práci. V tom přijde do jeho kanceláře cizinec s nabídkou práce.
Záhadný muž chce, aby Edward vyšetřil smrt jeho dcery Sarah Hawkinsové, jejího manžela a dítka. Všichni tři měli zemřít při požáru. Policie tento případ odložila, jako nešťastnou náhodu s tím, že Sarah byla psychicky narušena. Sarah Hawkinsové byla slavná malířka, která žila se svojí rodinnou na ostrově Darkwater.
Edward dostal jako vodítko jeden z obrazů Sarah, který ho zavede do jednoho skladiště právě na ostrově Darkwater. Začátek hry se rozjíždí velmi pomalu a odhalujete všechna tajemství ostrova, kde se zapletete i do mocenského boje. První třetina hry je spíše taková adventura s trochou toho vyšetřování.
V další části se pomalu odkrývají okultistické kořeny. Hra se stane tajemnější a místo rozhodování v rozhovorech se najednou rozhodujete o okultistických předmětech, jenž využijete a tím si zhoršíte svůj mentální stav, nebo se vydáte cestou neznalosti, ale zachováte si zdravý rozum. Ve hře je celkově dost rozhodnutí a věcí, které můžete odhalit, ale časem zjistíte, že to nemá až tak velký vliv na výsledek celé hry, ale i tak je příběhově hra velice povedena a rozhodnutí k ní sedí.
Hru bych klidně rozdělil do tří částí, první je poznávací, kdy čas trávíte s tím, že prozkoumáváte okolí, mluvíte a přesvědčujete obyvatele ostrova. Druhá vyšetřovací, kdy hledáte skryté předměty, dáváte dohromady, co se na daném místě činu stalo a** třetí je stealth** s trochou dávky strachu, kdy se musíte třeba plížit a ukrývat před krvežíznivou bestií, nebo hlídači ústavu. Občas dojde i k malé kombinaci stylu, kdy řešíte příchod pomocí luceren, které mají omezenou svítivost, hledáte symboly a tím si otevíráte další průchod, vše v pěkně temné atmosféře.
Podobně jako v jiných hororových hrách, náš hrdina jen tak nepoužívá žádné zbraně, ani se nijak nebrání, to jenom v cut-scénách. Jediný pomocník je lucerna, nebo zapalovač. Za průchod hry získáváte i zkušenostní body, které můžete investovat do několika vlastností. Vyšetřování slouží k odemykání zámků a dávání věcí do souvislostí v rozhovorech, výřečnost k přemlouvání, vnímavost k nalezení skrytých předmětů, síla k vylamování dveří, nebo řešení konfliktů silou, psychologie k zjišťování více informací k událostem a pohnutkám lidí.
Pak tu máme dvě vlastnosti, které si zlepšujete nalezenými předměty a převážně knihami, medicína slouží k získávání dalších informací ze zdravotní stránky a okultismus pomáhá porozumět všem mysteriózním věcem, ale jeho zvyšování může způsobovat ztrátu příčetnosti. Vliv atributů na průběh hry není tak znační a i k bonusovým věcem je přístup z více cest, když nejdou dveře vypáčit, tak poblíž díky vnímavosti naleznete klíč.
Míst, kde by vývojáři dokázali navodit pocit strachu je zatraceně málo a to je obrovská škoda, jelikož příběhově je hra super, bavily mě i rozhovory a vyšetřování, i když výsledek je skoro vždy stejný, neboť ke všemu vede více cest. Umělá inteligence zrůd a lidi, před kterými potřebujete být skryti, není taky příliš valná. Grafické zpracování by si zasloužilo také trochu více péče. Pochválit musíme i českou lokalizaci, která je stejně jako u jiných her vydávaných u nás společností Comgad na jedničku a i na PS4 verzi. Musím uznat, že jsem se u hry bavil i přes všechny problémy.
Call of Cthulhu zapadá do repertoáru Cyanide Studio, kdy využívají spousty zajímavých nápadů, ale na hře je až moc znatelný menší rozpočet a méně času na vývoj. Hru by si ale neměl nechat ujít žádný milovník H.P. Lovecrafta , nebo fanoušek lehce tajemných a snazších adventur. Jen je otázkou jestli hra stojí za plnou cenu, vzhledem k herní době a kvalitě zpracování. Ve slevové akci rozhodně můžu hru doporučit, jelikož si rozhodně hra nezaslouží, aby zapadla v propadlišti dějin.
Hodnocení redakce: 80 %
Sponzorované odkazy:
HerniMag.cz - magazín o hrách (ISSN 1802-8551)
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.