Red Dead Redemption 2- Divoká westernová jízda

Sponzorované odkazy:

Red Dead Redemption 2- Divoká westernová jízda

Tak jsme se konečně dočkali, jedna z nejočekávanějších her roku a možná celé generace konzolí je tu. Již na začátku si troufnu říct, že vás hra naprosto semele a vyplivne nejdříve po týdnu intenzivního hraní. Opravdu se mi stalo, že jsem třeba jen na lovu strávil čtyři hodiny v kuse, samozřejmě mezitím si zašel obchodovat či věnovat nějaký ten peníz a materiál gangu do tábora, ale i tak. Celkově třeba v lovení jsem strávil desítky hodin času u miniher jako domino, poker, five fingers taky padlo několik hodin času a to se většinou těmto činnostem ve hrách tolik nevěnuji, ale zde to k tomu prostě patřilo.

Pohled na nádherné městoPohled na nádherné město

Pojďme hezky popořádku. Pokračování této westernovky od mistrů vývojářů z Rockstar Games , jež před pár lety ukázala, jak skvělé mohou být hry v podobě GTA V, opět práskla do koní a je tu s pokračováním, tedy vlastně sequelem. Hra se totiž odehrává před událostmi prvního dílu, ale nebojte, znalost předešlého dílu k plnému užívání si druhého dílu nepotřebujete.

Kolty už se nenosí tak proklatě nízko jako kdysi

Hra nás zavede na konec slavné éry pistolníků, banditů a pravých kovbojů. Píše se rok 1899 a vláda má dost neustálých přestřelek, přepadávání a řeší bezpečnostní situaci po celé zemi. Tudíž zákon již neprosazují pouze šerifové a jejich zástupci, ale i vládní agenti a nájemní žoldáci tkz. Pinkerton. Na všechny desperáty padly těžké časy a zde se do příběhu dostáváte vy. V roli věčně zapšklého Arthura Morgna, který je členem Dutchova gangu, neboli Van der Lindova gangu, kdy se jim příliš nezdařila jedna prácička, při které přišli o veškerý lup, zásoby, spousty lidí a byly vyhnání do zasněžených hor,** kde musí přežít, nabrat zásoby** a dostat se na místo, kde se bude dát žít a opět si vydělat na svoje sny.

Společné akce jsou nejlepšíSpolečné akce jsou nejlepší

Více k příběhu jako většina mých kolegů recenzentů prozrazovat již nebudu, jelikož se rozhodně jedná o napínavé dobrodružství na desítky hodin čistě příběhových misí. Vlastně jednu věc prozradit musím a to, že se vám podaří s vaším gangem se dostat z horské oblasti a usadit se v lesích malebné krajiny, kde si postavíte svůj tábor.

Přestřelky, jízda na koni, krádeže, lovení a přepadávání

Ve hře toho můžete dělat opravdu hodně kromě příběhových misí, kterých je opravdu hodně a snad každá je úplně jiná, máte opravdu neustále co dělat. Ale neustále budete něco potřebovat a hlavně peníze. Popravdě je toho tolik, že to jen vše popsat by dalo na několik stránek. Jako správný bandita můžete přepadávat, koho chcete, vykrádat domy, krást koně, nebo dostavníky. Také můžete zlepšovat svojí reputaci, tím že budete pomáhat náhodným lidem v nesnázích, nebo chytat zločince, na které je vypsaná odměna. Za zločiny při kterých jste chyceni, nebo vás někdo vidí, může být na Arthura vypsaná také odměna, pak jedinou cestou je si svůj trest třeba odsedět v místním žaláři, nebo se raději na nádraží vyplatit.

Přestřelka začínáPřestřelka začíná

Nejsnazší cesta k penězům je krást a přepadávat všechno, ale dobrá pověst přináší mnoho výhod, kromě bezpečí, také slevy v obchodech a dobré jednání lidí vůči vám. Vydělávat také můžete lovem a rybolovem. Obě činnosti jsou zábavné a mají velký smysl pro detail, jako vlastně celá hra. Z ulovené zvěře kromě masa a kůže získáváte třeba paroží a další předměty, ty buď prodáte, nebo si za ně něco vyrobíte. Důležitá je i kvalita, když malé zvíře zabijete brokovnicí, nebo velkorážní zbraní, tak z něho dostanete jen mizernou kvalitu, která se nedá na nic použít a jeho cena je mizivá. Na lov se musí chytře.

Craftovací systém je velice povedený a nabízí spousty možností a kombinací, hodně věcí lze zakoupit v obchodě, ale nelze úplně vše a proč se připravit o hodiny lovení, sběru rostlin a okrádání o předměty pro výrobu. Vše má svůj čas a** vývojáři nasadili do hry neuvěřitelnou uvěřitelnost**. Jen tak nelze nic přeskakovat a třeba zvíře Arthur opravdu stahuje, předměty kombinuje, maso opéká. Všechno má svůj čas a i když to může působit nudně či zdlouhavě, tak opak je pravdou.

Každodenní starost, aneb bandita musí dobře vypadat

Hra má smysl pro detail na všech úrovních, ať v příběhové části, kdy je na vás jaký úkol přijmete. Kolikrát lze i některé mise odmítnout. Rozhodujete, kdo bude či nebude žít, jak naložíte s rukojmími a mnoho dalšího. Kromě vyrábění a nakupování nového vybavení se musíte starat i o hlavního hrdinu, jelikož potřebuje oblečení do horských oblastí i do teplých nížin, potřebuje se občas vyspat, najíst, vykoupat a oholit či ostříhat, jelikož Arthurovi dorůstají časem vlasy i vousy. Péči potřebuje i váš kůň a to najíst, vyhřebelcovat a občas i pohladit.

Někdy je dobré si sednout, napít a poklábositNěkdy je dobré si sednout, napít a poklábosit

Pokud chcete odkrýt více z příběhů členů vašeho gangu, tak i jim je dobré ten čas věnovat a to nemyslím pouze v táboře naštípat dříví, odnést kýbl s vodou, nebo dát seno koňům za což si zlepšujete reputaci, ale pokecat si s nimi, zahrát nějakou tu minihru v podobě pokeru či domina a pak jim pomoc s nějakou postranní prací či osobním problémem. Samozřejmě na většinu věcí se můžete vykašlat a plnit jen hlavní mise, nebo si přepadávat nebohé lidi, ale to byste se opravdu o hodně připravili. Pokud se věnujete všemu, tak se vám to promítne i na vlastnostech, které pak sílí. Když se staráte o svého koně, tak pak více vydrží je rychlejší stejně tak Arthur.

Domov, sladký domov

Jak jsem již nepatrně naznačil, tak část vydělaných peněz bude proudit do kasy gangu a z každé větší operace budete část lupu odvádět do společné kasy. Do té pak dle vašeho rozhodnutí můžete přispívat předměty a penězi, za které celý kemp vylepšovat, třeba o dostavník s léčivem, jídlem, nebo střelivem. Z výrobních materiálů zase si ho zkrášlovat a zlepšovat celkovou pohodu v gangu.

Není to prostě nádhera?Není to prostě nádhera?

Jediné co mi ve hře trochu chybělo, bylo málo legálních činností, jako je třeba převoz lidí dostavníkem, nebo starání se o dobytek, či nákup podniků a půdy, ale kdo ví, co nám přinese online svět, kterého se brzy dočkáme.

Příběh, který nekončí

Red Dead Redemption 2 je zatím v hodně nabytém roce na herní pecky asi to nejlepší a mám takové tušení, že i nějakou tu dobu bude. I když nás čekají ještě velké hry, ale Rockstars Games opět překonalo svojí laťku, a na hře je cítit, že vývojáři dávají do svých her úplně všechno a že se ty roky čekání na další hru od nich se vyplácí, podobně to má snad už jen CD Projekt. Hra skvěle vypadá, skvěle se hraje, možností zábavy má spousty a příběh vás dokáže pohltit, co více si od hry přát.

Hodnocení redakce:  100 %

Výhody:

  • Nádherný svět plný života
  • Skvělý příběh s osudy lidí kolem
  • Možnost hrát z pohledu první nebo třetí osoby
  • Spousty vedlejších aktivit
  • Dlouhá herní doba
  • Vše zpracováno do sebemenšího detailu

Nevýhody:

  • Některé aktivity nám chybějí

Článek Red Dead Redemption 2- Divoká westernová jízda byl publikován 5. listopadu 2018 v 00.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Matěj Pejsar. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...