Ancestors Legacy - Historie plná násilí a krvavých střetů

Sponzorované odkazy:

Ancestors Legacy - Historie plná násilí a krvavých střetů

Evropská historie středověku je krvavých, násilných konfliktů opravdu plná a vybízí k herním zpracováním. O jedno takové se postaralo polské herní studio Destructive Creations. Polské studio je více známé kontroverzním počinem Hatred, než nějakou výraznou kvalitou. Ve hře Hatred pokud vám tato hra unikla, se vám do rukou dostal masový vrah s jediným cílem a to zabíjet všemi způsoby.

Pak vývojáři přišli s povedenou hříčkou ve stylu Tower Defense s názvem IS Defense. Ale i tyto malé krůčky a nepříliš kvalitní a velké hry nemusí znamenat předzvěst něčeho špatného, naopak. Vývojáři nabrali nějaké zkušenosti a přináší nám díky tomu zajímavou strategickou hru plnou krve.

Historie je násilná

Války se vedli od nepaměti, ať už pro zdroje, území, moc, nebo kvůli náboženským pohnutkám. Hra Ancestors Legacy se zaměřuje na Evropskou historii a to hned na několik konfliktů. Volba je pouze na vás, do jakého konfliktu v rámci kampaně podíváte jako první. Dvě kampaně nabízejí Vikingové a jejich severní království, kdy budete dobývat anglickou půdu. Za Anglosasy budete řešit jak vnitřní konflikty, tak dominanci vikingského krále. Oba tyto národy mají dvě rozdílné kampaně, jenž se zaměřují na odlišný historický konflikt.

Vikingský útok na Anglické pobřežíVikingský útok na Anglické pobřeží

Jsou tu ještě dva národy a to Německý v době Svaté říše římské, kde v roli Rudolfa I se chopíte vlády a vyženete loupeživé rytíře a pak se vypořádáte s českým Otakarem I, který nechce uznat vládu Rudolfa I. Bohužel za český národ si nezahrajeme, ale alespoň je ve hře několikrát zmiňován. V poslední řadě tu je Slovanská kampaň v podobě vzniku polského království, spojením slovanských kmenů.

Vzhůru do boje, na civilisty ohled nebereme

Hra je převážně o boji, jelikož ve hře si příliš stavění, nebo výzkumu technologií neužijete. V některých misích sice máte svojí základnu, kde můžete stavět, ale pouze, tak že dáte postavit a vaši vesničani se postarají o vše i umístění budovy. Samozřejmě na stavby a nábor jednotek musíte mít dostatek zdrojů, ale opět nepotřebujete řešit nějaké dělníky. Na mapě je určitý počet vesnic a každá vesnice poskytuje souhrn různých surovin, tu pak stačí dopít a opět dát jednoduchý povedl na obsazení zdrojů.

Dobývání nového územíDobývání nového území

Jednotky se také verbují po četách, nikoliv po jednotlivých válečnících. Každý z národů je trošku odlišný, ale většinou se liší pouze jednou jednotkou. Třeba Německo má jako jediné silné jezdectvo, ale zase nedisponuje pěchotou se štíty. Jednotky mají trochu jiný vzhled, stejně tak i budovy každého národa, ale to je jediné odlišení.

Na stavbu používáte převážně dřevo, na vylepšování jednotek a jejich verbování kromě dřeva potřebujete také jídlo a železo. Jídlo také musíte udržovat kvůli morálce jednotek. Nedostatek jídla má za následek špatnou morálku a vaše vojsko je pak velice oslabeno. Občas se mi stalo, že v kampani jídlo docházelo, ale za celé dohraní všech tažení jsem s jídlem neměl příliš velký problém.

Výběr kampaněVýběr kampaně

Jednotky vylepšujete jak ve verbovací budově, tak za železo jim můžete koupit lepší zbroj. Jednotky získávají i zkušenosti a za některé úrovně jim můžete vylepšit buď útok, obranu, nebo rychlost. U střeleckých jednotek zase přesnost, nebo průbojnost.

Velká armáda, nebo partyzánské boje

Jak jsem již zmínil, jednotky se rekrutují v četách, kterou si je dobré pak hýčkat a vylepšovat, jelikož v boji funguje hodně faktorů a ne jen, že některé jednotky jsou účinnější na jiný druh, ale rozhoduje i vybavení, zkušenost a hlavně také způsob útoku. Jelikož když nepřátelské družstvo napadnete zezadu, boku, nebo ze skryté pozice jako je vzrostlé pole získáte velkou východu a nepřátelskému družstvu klesnou jejich statistiky.

Vyplenit úplně všechno je také možnou cestouVyplenit úplně všechno je také možnou cestou

Zraněné jednotky můžete léčit kdekoliv, ale po dobu léčení jsou slabí a náchylný k útoku. Mrtvé muže zase doplňujete u vlastních budov, proto je dobré někdy raději utéct z boje a zachránit si zkušené družstvo. Kromě kampaně hra samozřejmě obsahuje mulitplayer, který na nějakou dobu zabaví, hlavně pokud k sobě seženete schopné soupeře, to pak boje můžou trvat i nějakou tu hodinku či dvě.

Po boji musí přijít pořádná hostina

Hra Ancestor Legacy nabízí něco trochu jiného a nového. Celkově mě kampaně velice bavili a vývojáři slibují další kampaň pro Německo a Slovany. Některé zdlouhavé stealth mise hře příliš neseděli, ale boje jsou velice zábavné a nestačí pouze poslat jednotky do útoku, ale každý krok je dobrý si pořádně promyslet. Ani tento nový model se ale nevyhnul příchodu docela brzkého stereotypu, jelikož v multiplayeru jde vždy o to samé obsadit dostatek vesnic pro zdroje vypracovat si svojí armádu a zničit soupeře. Ve zkratce se jedná o velice povedenou hru, ale hře stále něco chybí. Strategičtí milovníci, kteří nepotřebují něco stavět a chtějí hlavně bojovat a taktizovat budou velice spokojeni.

Hodnocení redakce:  75 %

Výhody:

  • Zábavné a taktické souboje
  • Pěkné historické zpracování
  • Hutná atmosféra plná historického násilí

Nevýhody:

  • Málo rozličné frakce
  • Některé mise jsou velice otravné
  • Příchod stereotypu

Alternativa

Age of Empires Definitive Edition

Pokud máte potřebu stavět budovy a rekrutovat vojska hezky po jednom, tak před nedávnem vyšla definitivní edice legendárního prvního dílu série Age of Empires, který snad není potřeba nikomu prezentovat. Definitivní edici jsem měl možnost vyzkoušet a hraje se opravdu velice pěkně, i když trpí neduhy originálního dílu.

Článek Ancestors Legacy - Historie plná násilí a krvavých střetů byl publikován 27. srpna 2018 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Matěj Pejsar. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...