World of Warcraft: Průvodce hrou pro začátečníky (2. část) - Questy a herní čas

Sponzorované odkazy:

Články v sérii

  1. World of Warcraft: Průvodce hrou pro začátečníky (1. část) - Jak začít
  2. World of Warcraft: Průvodce hrou pro začátečníky (2. část) - Questy a herní čas
World of Warcraft: Průvodce hrou pro začátečníky (2. část) - Questy a herní čas

V další části našeho seriálu, v němž se budeme snažit představit jednu z nejúspěšnějších her všech dob, MMORPG World of Warcraft, hráčům, kteří s ním za dvanáct let jeho existence zatím neměli co dočinění a bojí se, že začít hrát takto letitý titul bude nad jejich síly, se zaměříme na povídání o tom, jak si usnadnit cestu za dosažením bájného maximálního levelu, o němž většina zkušených hráčů tvrdí, že teprve na něm hra skutečně začíná. Hned úvodem vám poradíme jednu důležitou věc: tomuto tvrzení nevěřte. World of Warcraft v podobě, v níž se aktuálně nachází na oficiálních serverech, již dávno není tou hrou, v níž je z důvodu nedostatku questů potřeba nejvyšší úroveň dohánět nudným zabíjením stále se respawnujících potvor. S příchodem expanze Cataclysm prošel i nejstarší herní obsah potřebným faceliftem a i dobrodružství, která budete prožívat v zemích, jež jsou ve hře již od jejího vydání, stojí za povšimnutí.

Vyrážíme do světa!

Poté, co si vytvoříte své herní alter ego a poprvé vstoupíte do světa, se ocitnete v takzvané startovní lokaci, která je specifická pro každou z dostupných ras. Doporučujeme vám si její procházení užít a nebát se prozkoumávat i ta nejzapadlejší zákoutí. Kromě toho, že budete odměněni cennými zkušenostními body je potřeba počítat také s tím, že v některých případech se do nich po jejím dokončení již nikdy nebudete mít šanci vrátit.

Po perném dni jsme se rozhodli zaletět si trochu orazit do legendárního Stormwindu.Po perném dni jsme se rozhodli zaletět si trochu orazit do legendárního Stormwindu.

Po dokončení úvodní série úkolů, které jsou snadné, uvedou vás do světa a vysvětlí vám základní herní mechanismy, se budete moci již svobodně rozhodnout, do které ze zemí se vydáte za dobrodružstvím. Poslední patch 7.3.5, jenž je aktuálně dostupný na oficiálním serveru, aplikoval na veškeré zóny systém, premiérově představený v rámci aktuálního datadisku Legion, díky němuž se vámi navštívené lokace a obtížnost nepřátel v nich přizpůsobí vaší aktuální úrovni. Již tedy nehrozí to, co se snadno mohlo stát v předchozích verzích hry, a sice že většinu zemí budete opouštět před tím, než v nich splníte veškeré příběhové úkoly. Například hnedle jedna z prvních a mezi hráči nejpopulárnějších úrovní, Elwynnský Les, je nově k dispozici všem hráčům na úrovních deset až dvacet.

Pokud se dostanete do situace, že si nebudete zcela jistí, kam dále se vydat (přec jen je World of Warcraft nesmírně rozlehlou hrou), doporučujeme zavítat do některého z hlavních měst, kde na náměstí zpravidla narazíte na ceduli, obsahující informace o důležitých děních ve světě. Stejně tak ve většině hostinců se nově nachází tabule, na níž vám budou stručně představeny země, které již můžete volně navštěvovat a problémy, jež vás v nich čekají.

V malé hospůdce jsme narazili na nástěnku, povolávající nás do míst, kde je potřeba naší pomoci.V malé hospůdce jsme narazili na nástěnku, povolávající nás do míst, kde je potřeba naší pomoci.

Pokud se rozhodnete, že všeho toho hraní již bylo dost, určitě vám neradíme jen tak zaparkovat pod nejbližším stromem a hru vypnout. Mnohem rozumnější je navštívit nejbližší spřátelené město a využít služeb tamního hostince. U ikonky, zobrazující stav vaší postavy, nacházející se v levém horním rohu obrazovky, se v ten moment namísto indikátoru úrovně zobrazí tři zetka. To znamená, že vaše postava odpočívá a za čas, který strávíte mimo hru, vám bude po opětovném přihlášení udělen bonus, díky kterému budete po určitý čas získávat více zkušeností. To, že je aktivní, poznáte podle toho, že indikátor zkušeností změní svoji barvu z fialové na modrou. Délka trvání bonusu bude tím vyšší, čím déle budete mimo hru. Zejména v prvotních fází hry doporučujeme na toto nezapomínat, protože zkušenosti navíc jsou opravdu znát.

Ten umí to a ten zas tohle

Prvních deset úrovní hry lze vnímat stále jako tutoriál, v němž si vyzkoušíte různé druhy schopností, jimiž vaše postava bude v budoucnu disponovat. Každá z nich je svým způsobem unikátní a dá vám možnost vyzkoušet si různé styly hraní, abyste si následně mohli zvolit ten, který vám vyhovuje nejvíce. Například Černokněžník (Warlock) si může povolat na pomoc celou řadu pekelných potvor, případně může snášet na své nepřátele kletby, jež je postupně zraňují. Na úrovní deset si budete moci vybrat takzvanou specializaci.

Výběr specializace ovlivní, jaké schopnosti v budoucnu vaše postava bude dostávat do vínku. Pro každé z povolání jsou k dispozici celkem tři, výjimku tvoří pouze druid, jenž nabízí hned čtyři. U většiny povolání dále platí pravidlo, že některá specializace je vhodná pro tankování, jiná pro healování (léčení) a jiná zase na udělování co možná nejvyššího poškozování (damage). O tom ale až někdy jindy.

Každou patnáctou úroveň dostanete navíc k dispozici jeden zkušenostní bod, jímž si můžete vylepšit některou z vašich stávajících dovedností, případně si odemknout zcela novou. Na výběr máte vždy ze tří variant a samozřejmě není problém, pokud si zvolíte nesprávně, kdykoli vaši volbu přehodnotit a zvolit si něco jiného. Musíte se však na místě, kde vaše postava „odpočívá“.

Herní čas

Jak jsme napsali v prvním díle našeho seriálu, World of Warcraft jde novým hráčům na ruku tím, že je do určitého bodu nechá hrát prakticky bez omezení a nenutí je do hry investovat. Zlom nastane na dvacáté úrovni, kdy vaše postavička přestane získávat zkušenosti, pokud nemáte samozřejmě zakoupenou plnou verzi.

Pokud během cesty k dvacátému levelu usoudíte, že vás World of Warcraft skutečně baví a chcete v jeho společnosti trávit váš volný čas a zatoužíte po možnosti návštěvy některé z pokročilejších lokací pro hráče na vyšších úrovních (například Pandarie či Draenoru), nezbude vám nic jiného, než si zakoupit takzvaný Battlechest. Jedná se v podstatě o kompilaci základní hry a pěti prvních datadisků, což vám umožní hrát až do levelu sto. Po jeho úspěšném zdolání si samozřejmě ještě budete muset dokoupit aktuální expanzi Legion. Sehnat Battlechest není těžké – bez potíží jej najdete v nabídce prakticky každého herního obchodu, eventuálně si jej můžete zakoupit přímo na stránkách Blizzardu.

WoW Token. Předmět, který vám umožní dokoupit si herní čas, případně jej můžete vyměnit za hrst zlaťáků.WoW Token. Předmět, který vám umožní dokoupit si herní čas, případně jej můžete vyměnit za hrst zlaťáků.

Jak jistě víte, tak v případě World of Warcraft největší fór představují nechvalně proslulé měsíční poplatky, jejichž placením si dokupujete dodatečný herní čas. V momentě, kdy si pod vaším profilem aktivujete Battlechest dostanete zdarma 30 dní herního času, což by vám bohatě mělo stačit zhruba k tomu, že se při vašich dobrodružstvích dostanete někam k Lich Kingovi. Poté však již budete muset začít platit pravidelně, pokud budete chtít pokračovat dále. Existuje několik variant, jak si dodatečný herní čas dokoupit. Zcela nejvýhodnější je ta, že si ve vašem profilu vyplníte číslo kreditní karty a Blizzard vás následně bude pravidelně kasírovat v měsíčních intervalech tak, jak si sami určíte. Pokud nicméně nemáte možnost provádět platby do zahraničí, nemusíte smutnit. V herních obchodech (a nově také u pokladen většiny běžných samoobsluh) je stále možné zakoupit předplacenou kartu, která k vašemu účtu přidá 60 dní herního času. Je to sice o něco dražší, nicméně i zde se občas dá narazit na velice zajímavé slevy.

Poslední variantou, jak si herní čas pořídit, je takzvaný WoW Token. V každém z aukčních domů má tento předmět speciální sekci. Stačí, když jej vykoupíte a jeho použitím v inventáři získáte 30 dní herního času. Tato alternativa je však spíše pro hráče na vysokých úrovních, protože průměrná cena WoW Tokenu se aktuálně pohybuje kolem 300 000 zlatých, je však pohyblivá – když končil datadisk Warlords of Draenor, tak na některých serverech klesla pod hranici 20 000, nicméně po vydání Legionu se takřka zčtyřnásobila a stále strmě roste. WoW Token funguje samozřejmě i opačně: pokud potřebujete ve hře získat pár zlaťáků k dobru a nemáte čas je vydělávat běžnými způsoby, můžete si tento předmět koupit za reálné peníze (v přepočtu zhruba šest stovek) a následně jej přidáním do aukčního domu vyměnit za příslušný finanční obnos v měně herní.

Pokračování příště

Druhý díl našeho rozsáhlého seriálu o World of Warcraft je u konce. Příště si popovídáme o tom, co vás čeká v dungeonech, více se zaměříme na specializace jednotlivých povolání a na řadu přijdou také addony, čili vychytávky, které vám hraní v pozdějších fázích hry, kdy obtížnost významně stoupne, značně ulehčí.

Na shledanou v Azerothu!

Článek World of Warcraft: Průvodce hrou pro začátečníky (2. část) - Questy a herní čas byl publikován 23. dubna 2018 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Jaroslav Choun. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...