Battlefield – 2. světová válka sérii odstartovala. Co bylo dále?

Sponzorované odkazy:

Battlefield –  2. světová válka sérii odstartovala. Co bylo dále?

Battlefield Heroes, Battlefield 3 či aktuální Battlefield Hardline – společným jmenovatelem je nabroušený multiplayer se skvělou hratelností. Série těchto válečných her je s námi již 14 let! Čím do škatule akční hry přispěla prozradí naše ohlédnut.

Skandinávská odbočka

Za celou sérií Battlefield stojí švédské herní studio DICE (Digital Illusion CE), které za své působení vystřídalo největší švédská města Växjö, Gotherburg a nakonec Stockholm, kde má v současnosti EA DICE hlavní sídlo. Založeno bylo v roce 1992 a od roku 2004 spadá pod křídla Electronic Arts. Vedle série Battlefield má EA DICE na kontě také tituly Mirror‘s Edge, či třeba Star Wars Battlefront. Aktuálně je ve vývoji hra Mirror‘s Edge Catalyst.

Predobjednat Mirrors Edge: Catalyst pro PC na xzone.cz
Predobjednat Mirrors Edge: Catalyst pro PS4 na xzone.cz
Predobjednat Mirrors Edge: Catalyst pro XONE na xzone.cz

Logo švédského studia EA DICE. – zdroj: dice.seLogo švédského studia EA DICE. – zdroj: dice.se

2. světová válka a éra Refractoru

Celá série má své kořeny v prvním díle Battlefield 1942 (vydáno 20. září 2002, engine Refractor 1), který je zasazen do dění druhé světové války. Hráč se ocitne v kůži vojáků Velké Británie, USA, Sovětského svazu, Japonska a samozřejmě i Třetí říše. Rok po vydání přichází datadisk Road To Rome přinášející bojiště v Itálii a dalším datadiskem pak byl Secret Weapons of WWII, který pro změnu hráčům přichystal tajné zbraně jako proudová letadla, nebo jetpack. K dispozici hráč měl vedle pětice povolání, řady map (včetně legendární Wake Island), také dopravní prostředky a letadla. Multiplayer byl až pro 64 hráčů a singleplayer chyběl, nepočítáme-li hru s hloupou umělou inteligencí.

Battlefield 1942 je nyní zdarma a i přes své stáří má stále co říci. – zdroj: Battlefield.comBattlefield 1942 je nyní zdarma a i přes své stáří má stále co říci. – zdroj: Battlefield.com

Battlefield Vietnam (19. března 2004, Refractor 1) proti sobě postavil legendární AK47 versus M16, respektive americké mariňáky proti Vietcongu. Lepší textury, vyšší hardwarové nároky, přítomnost editoru map a nově také helikoptéry včetně legendárního Huey (Bell UH-1).

Spolupráce základem úspěchu i v budoucnosti

Větší taktické prvky a především zasazení do moderního konfliktu přinesl Battlefield 2 (21. červen 2005, Refractor 2). Podstatně lepší grafika a odklon od arkádovosti předchozích titulů. Navíc přibyl velitelský mód, který zdůraznil důležitost kooperace napříč celým týmem. Velitel mohl směřovat postup jednotek a na bojišti je vzdáleně podporovat cíleným bombardováním či třeba zásobami. Proti sobě stáli vojáci americké Námořní pěchoty, čínské Lidové osvobozenecké armády a armáda fiktivní koalice z blízkého východu. Battlefield 2 byl rozšířen velkým datadiskem Special Forces zaměřeným na pěchotní boj s taktickými prvky navíc. Menšími datadisky pak byly Euro Forces a Armored Fury. Na Metacritic jde o nejlépe hodnocený díl a i přes dlouhodobě oblíbený multiplayer již nejsou oficální servery aktivní. K jejich konci přispělo ukončení provozu služby GameSpy.

Battlefield 2 je klasika. Oficiální servery už bohužel nefungují. – zdroj: Battlefield.comBattlefield 2 je klasika. Oficiální servery už bohužel nefungují. – zdroj: Battlefield.com

Na stejném enginu běží také Battlefield 2142 (17. říjen 2006, Refractor 2), který je zasazen do vzdálenější budoucnosti, v níž se hráč za jednu z frakcí, Evropská unie anebo Panasijské Koalice, snaží vybojovat poslední teplé oblasti jinak zamrzlé Země. Battlefield 2142 byl rozšířen datadiskem Northern Strike.

Trocha té moderny. Battlefield 2142 byl nedoceněný, ale přinášel zajímavé herní prvky.Trocha té moderny. Battlefield 2142 byl nedoceněný, ale přinášel zajímavé herní prvky.

Refractor 2 je posledním enginem svého druhu a běžely na něm již neaktivní hry Battlefield Heroes (25. říjen 2009, Refractor 2) a Battlefield Play4Free (4. duben 2011, Refractor 2). Provoz obou her byl ukončen konkrétně 14. července 2015. Menší odbočkou je Battlefield Online, jehož vývoji byl doménou jihokorejského týmu Neowiz Games. Cílovým trhem byla čistě jen Jižní Korea.

Battlefield Play4Free svoji podobnu s BF2 nezapře. Také aby ne, když běží na stejném enginu.Battlefield Play4Free svoji podobnu s BF2 nezapře. Také aby ne, když běží na stejném enginu.

Úchvatný Frostbite a Bad Company

Současná série enginů z rodiny Frostbite je od svého začátku synonymem pro famózní grafiku, ale také výborné možnosti destrukce prostředí. Poprvé se objevil v konzolovém Battlefield: Bad Company (26. červen 2009, Frostbite 1.0), ve kterém byl vůbec poprvé kladen větší důraz na singlplayer, jehož náplní byl konflikt mezi Ruskou federací a USA. Hráč byl součástí čtyřčlenného týmu Bad Company.

Nástupcem, který již byl dostupný také na počítačích, je Battlefield: Bad Company 2 (5. březen 2010, Frostbite 1.5). Singleplayer i nadále hrál významnou roli a snažil se nabídnout filmovou atmosféru po vzoru Call of Duty. Rozšířen byl přídavkem Vietnam a po dlouhé době jsme se vrátili také do 2. světové války, konkrétně hrou Battlefield 1943 běžící na stejném enginu.

Koupit Battlefield: Bad Company 2 pro PC na xzone.cz
Koupit Battlefield: Bad Company 2 pro PS3 na xzone.cz
Koupit Battlefield: Bad Company 2 pro X360 na xzone.cz

BF3 – Návrat k Battlefield 2

Battlefield 3 (28. říjen 2011, Frostbite 2) se náplní chtěl vrátit ke druhému dílu. Přestože byla hra jednoho hráče nepříliš kladně hodnocená, ve výsledku hra sklízela velice kladné ohlasy. Může poděkovat samozřejmě multiplayeru s výbornou hratelností. Na Battlefield 2 navíc odkazovala DLC Back to Karkand, která obsahovala kopie populárních map Strike at Karkand, Gulf of Oman a dalších. Návrat slavila i přítomnost až 64 hráčů v multiplayeru, souboje ve vzduchu a také více herních módů.

Koupit Battlefield 3 pro PC na xzone.cz
Koupit Battlefield 3 pro PS3 na xzone.cz
Koupit Battlefield 3 pro X360 na xzone.cz

Když se vaří z vody

Mohlo by se zdát, že EA DICE vařili v případě Battlefield 4 (1. listopad 2013, Frostbite 3) z vody. Singlplayer byl opět pouze do počtu a hned po vydání byla hra plná chyb a bugů. Svoji reputaci si ale opět očistila vynikajícím multiplayerem. Navíc třetí generace Frostbite enginu opět bodovala grafikou. Po dlouhé době byl zpět také velitelský mód známý z Battlefield 2. EA slavila velkolepý komerční úspěch s prodejem více než 7 milionů kopií. Svým způsobem byl Battlefield 4 ovšem pouhou nástavbou předchozího dílu.

Koupit Battlefield 4 pro PC na xzone.cz
Koupit Battlefield 4 pro PS4 na xzone.cz
Koupit Battlefield 4 pro XONE na xzone.cz

Battlefield 4 s Frostbite 3 nabízí opravdu krásnou grafickou obálku – zdroj: Battlefield.comBattlefield 4 s Frostbite 3 nabízí opravdu krásnou grafickou obálku – zdroj: Battlefield.com

Policejní odbočka pod tíhou kritiky

Mnohými proklínaná odbočka Battlefield: Hardline (19. březen 2015, Frostbite 3) byla vyvíjena kalifornským studiem Visceral Games. Co do hratelných map byl konflikt mezi zločinci a policisty komornější a akčnější. Bohužel i multiplayer byl jistým experimentem s pokulhávající hratelností, a tak společně s tragickým singleplayerem v sumě nezískala příliš nadstandardních ohlasů a fanoušků.

Battlefield: Hardline bohužel nesklidil příliš kladných ohlasů – zdroj: Battlefield.comBattlefield: Hardline bohužel nesklidil příliš kladných ohlasů – zdroj: Battlefield.com

Battlefield je na poli válečných her více hráčů fenoménem. Přestože se může zdát, že se přibližuje ryze akční sérii Call of Duty, stále má v multiplayeru unikátní prvky hratelnosti a kooperace. Po zkušenostech s jednotlivými díly je ovšem dobré říci, že by se vývojáři namísto neúspěšných pokusů o singleplayer měli věnovat vypiplávání hry více hráčů, která téměř vždy stála za to. A o tom především je a vždy byl Battlefield.

Koupit Battlefield: Hardline pro PC na xzone.cz
Koupit Battlefield: Hardline pro PS4 na xzone.cz
Koupit Battlefield: Hardline pro XONE na xzone.cz

Článek Battlefield – 2. světová válka sérii odstartovala. Co bylo dále? byl publikován 23. února 2016 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...