Battlefield 3 – Splnil obrovská očekávání?

Tagy:  Battlefield 3, BF, Battle, Frostbite, bitva, Bad Company, BC, EA Games, DICE, boj, válka, Karkand, Solomon, Blackburn, armáda, mariňák

Sponzorované odkazy:

Battlefield 3 – Splnil obrovská očekávání?

Třetí Battlefield již zaútočil na pulty herních obchodů a konečně tím přetnul dlouhou smyčku neustálého očekávání. Padlo mnoho slibů, bylo vydáno mnoho dech beroucích trailerů a konečně je tu výsledek. A jaký je? To se dozvíte dále…

Hrrr na ně!Hrrr na ně!

Za vším stojí Rusko!

Svět je ohrožen novou hrozbou. Malé taktické jaderné hlavice v rukách neznámého, ale dostatečně šíleného, teroristy Solomona mohou způsobit obrovskou katastrofu. Plány teroristických útoků na centra hlavních měst však byly objeveny malou výzvědnou jednotkou amerických mariňáků. Vy se ocitáte v kůži jednoho z průzkumníků, ale místo olova vás bombardují dotěrné otázky poukazující na uplynulé události. Vyslýchanému mariňákovi seržantu Blackburnovi nezbývá nic jiného, než převyprávět již uplynulé události z konfliktu v Iráku. A právě na tom je postaven příběh třetího Battlefieldu.

Neutuchající akce se střídá s rozhovory z výslechové místnosti. Osvědčený styl výpravy s velmi dobrou atmosférou. Hlavní hrdina není úplný všeuměl, jak je u podobných her víceméně zvykem, a tak několik úrovní projdete i jako jiní američtí branci. Díky tomu usednete na velitelský post tanku, do kokpitu stíhačky a častokrát také jako spolujezdec do různých automobilů. Na post řidiče však usednete pouze jednou v tankovém putování. V ostatních případech jste pouhým pasažérem.

Pryč s dveřmi!Pryč s dveřmi!

Krycí palba!

Příběh si po celou dobu drží slušné tempo, s občasnými pauzami situovanými právě do výslechové místnostmi. Všechny otázky položené v průběhu hry jsou v úplném závěru úspěšně zodpovězeny. Každá z mnoha vyprávěných bitev má svoji vlastní dynamiku a nápad. Jednou unikáte ze spárů bortící se budovy, jindy zase tiše čistíte cestu vašemu družstvu odstřelovačkou a nebo bráníte pozice do příjezdu posil. V podstatě nic nového pod sluncem. Ale věřte tomu, nudit se určitě nebudete.

Mise v tanku či letadle jsou již jen takovým zpestřením. Trend filmových her se nevyhnul ani Battlefield 3. Hutná atmosféra s akurátní porcí dialogů a dostatek in-game videí tvoří výborný celek. To vše je dokreslené špičkovým ozvučením. Vzpomenete-li si na klasickou znělku série, setkáte se s ní i zde v trochu poupravené verzi.

Velkým nešvarem je bohužel velmi krátká herní doba hry jednoho hráče, která se téměř nevyšplhá přes jedno delší odpoledne, tedy 5–7 hodin. Ani Battlefield 3 se bohužel nevyhnul ani koridorům, ani skriptům. Některé situace jsou lehko předvídatelné a jakmile vybočíte z představeného koridoru, hra vám ohlásí, aby jste se co nejrychleji vrátili zpět na bojiště. Vedle občasných bugů, na které chtě nechtě párkrát narazíte, musím zkritizovat také občasné výpadky umělé inteligence spolubojovníků. Pravdou však je, že u série Battlefield nikdy nebyla hra jedno hráče prioritou.

A lidi nebudou mít kde bydlet…A lidi nebudou mít kde bydlet…

Bitva začala

Série Battlefield nikdy nebyla prioritně založená na hře jednoho hráče. Jinak tomu není ani v případě trojky. Battlefield vždy byl, a je, o týmové spolupráci a hře po síti. Na virtuálním bojišti se můžete setkat maximálně s 64 hráči na mnoha mapách.

Multiplayer nabízí mnoho módů – od těch založených čistě jen na zabíjení nepřátel, až po ty závislé na úzké spolupráci jednotlivých hráčů. Nechybí ani volba povolání, přičemž k dispozici jsou Assault, Support, Engineer a Recon. Delší vzdálenosti můžete samozřejmě překonávat všelijakými dopravními prostředky. Vysoká kvalita hry více hráčů je bezesporu výsledkem dlouholetých zkušeností tvůrců. Vedle multiplayeru je k dispozici také krátký co-op mód, což je kampaň určená pro hraní ve více hráčích.

Nebudu to opakovat! Tady není nic k vidění!Nebudu to opakovat! Tady není nic k vidění!

Nově vyvinutý engine Frostbite 2.0 nám nadělil své velmi chutné ovoce. Strhující grafická stránka hry je pastvou pro oči. I tak tvůrci zvládli optimalizaci na jedničku, díky čemuž je možné si Battlefield 3 zahrát i na starším železe. V závislosti na sestavě je samozřejmě třeba dělat kompromisy v nastavení úrovně detailů. Chcete-li si Battlefield 3 užívat v maximální možné míře, je třeba samozřejmě dostatečně nadupaná mašina.

Bude dvojka překonána?

O tom, zda-li bude třetí Battlefield lepší než jeho předchozí díly, je zatím brzo diskutovat. Pravdou ale zůstává, že potenciál má hra opravdu vysoký. Multiplayer je výborně vyladěn a poskytuje stovky, ba dokonce tisíce hodin zábavy. Hra jednoho hráčů je jen pouhým zpestřením, i tak ale poskytuje slušnou atmosféru s líbivým příběhem. Ve výsledném hodnocení jsem zprůměroval jednotlivá hodnocení za singlplayer a multiplayer.

Bitva začala! Tak naše „kvéry“ nenechme zkorodovat a pojďme je oprášit na třetí bojiště!

Moje hodnocení:  85 %

Výhody:

  • Multiplayer
  • Grafika
  • Vynikající optimalizace
  • Výtečná atmosféra
  • Zvuková stránka hry

Nevýhody:

  • Herní doba kampaně
  • Občasné bugy
  • Inteligence spolubojovníků v kampani

Koupit Battlefield 3 PC na xzone.cz

Koupit Battlefield 3 PS3 na xzone.cz

Koupit Battlefield 3 XBOX 360 na xzone.cz

Článek Battlefield 3 – Splnil obrovská očekávání? byl publikován 25. listopadu 2011 v 00.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...