Age of Empires, Doom a další – staré hry, které si zaslouží remake

Sponzorované odkazy:

Age of Empires, Doom a další – staré hry, které si zaslouží remake

O tom, že máme rádi staré hry, svědčí náš seriál Staré hry – (ne)mohli jste minout. Jsou však hry, které doslova žadoní o to, aby vznikl jejich remake, tzn. oprášil se starý koncept a aplikoval se na něj nový přístup a nové mechanismy – ať již větší online podpora, nový grafický kabátek, nebo nový přístup k tématice. Následující hry se řadí do kategorie, kdy si myslíme, že spíše než další díl, by sérii prospěl restart, jaký se povedl například Tomb Raideru, Prince of Persia či XCOMu.

Pamatujete na Masterminda? zdroj: Doom.wikia.comPamatujete na Masterminda? zdroj: Doom.wikia.com

Doom

Samozřejmě, že víme o jisté hře jménem Doom 3, její nedávné BFG edici a práci ID Softwaru na čtvrtém dílu. Přesto si myslíme, že číslovka v názvu hry je po těch letech zbytečná a značce by prospěl restart. Blood Dragon, Borderlands či Bulletstorm přitom ukázaly, jak vtipné mohou být střílečky, které se vydají cestou Expendables a akční výtvory parodují (i když u Borderlands nešlo pouze o parodii, spíše o humor jako takový). Doom přitom nabízí ohromné množství potencionálního materiálu na zparodování, od zastaralých herních mechanismů (nemohli jste v něm skákat nebo se skrčit!), přes skryté části map, tupá, ulítlá monstra, jednoduchou hlavní postavu či čachry s dveřmi a barevnými kartami. Může to sice znít jako svatokrádež, ale jsme toho názoru, že Doom jako parodie na původní hry by mohla být skutečně skvělá zábava.

K Age of Empires později přibyl datadisk Rise of Rome. zdroj: mobygames.comK Age of Empires později přibyl datadisk Rise of Rome. zdroj: mobygames.com

Age of Empires a Age of Mythology

Původní AoE se odehrával ve starověku, podobně jako jeho pozdější „mytologická odnož“ Age of Mythology a podle našeho názoru si alespoň jedna z těchto her remake zaslouží. O popularitě značky vypovídá koneckonců HD remake druhého dílu. Jsme si vědomi jistého úpadku realtime strategií pramenící z nedostatku invence, sterility a nedostatku nových nápadů, ovšem to se dá napravit. Kampaň pro jednoho hráče se zajímavými postavami a skutečně propracovanými cutscénami by uspokojila milovníky příběhů, mytologie a starověku obecně, zato nášup nových módů v rámci samotných bitev ať již online či s AI protivníkem, by zajistil dlouhou životnost. To vše podepřené RPG prvky (AoE 3 budiž jistým vzorem), statistikami, výzvami a možností upravovat si pomocí odemykatelných libůstek vlastní „základnu,“ jež by sloužila jako interaktivní menu – pokud by se někdo pustil do takového remaku, jsme si jisti, že by realtime strategie znovu ožily.

Brandon vs. Malcolm v legendární scéně. zdroj:giantbomb.comBrandon vs. Malcolm v legendární scéně. zdroj:giantbomb.com

Legend of Kyrandia

Legend of Kyrandia od Westwoodu je kultovní adventura ze staré školy, kterou zná snad každý, kdo hrával hry již v devadesátých letech. Díky svému úspěchu se dočkala i dvou pokračování. Kdo by si nepamatoval na šášulu Malcolma, jednoho z nejzapamato­vatelnějších postav padouchů té etapy herní historie. Adventury to však dnes mají těžké – přesto si myslíme, že Telltale Games ukázaly, kam se může tento žánr ubírat. Proč příběh nepřevyprávět ve stylu „interaktivního filmu“ jako ve Walking Dead a nepřidat do hry nějaké ty hrátky s inventářem a hádankami? Pro ty, kteří nenávidí ,,záseky" by se ve hře vždy objevila možnost „odstupňované“ nápovědy, s tím ,že by bylo možno podobné pasáže i zcela přeskočit. Dabing, animace, hudba, prostředí, postavy, nelinearita a především příběh – to chceme v remaku Kyrandie.

Nezapomenutelný moment. zdroj: twinstickgaming.comNezapomenutelný moment. zdroj: twinstickgaming.com

Another World

Klasika nad klasiky, Another World dokázal v rámci 2D hopsaček jen s pár barvami a technicky nekvalitním zvukem neuvěřitelné. Nejen, že do okolního prostředí skvěle zakomponoval logické hádanky jako to později dokázaly týmy Valve (Half-Life 2) či Rocksteady (Batman: Arkham City). Vyjeveným hráčům ještě naservíroval dojemný příběh o přátelství vědce a domorodé golemo-gorilí bytosti zasazený do „Jiného světa.“ Another World MUSÍ být představen i hráčům 21. století a to nejlépe v podobě adventury ve stylu Tomb Raideru nebo Uncharted, s chytrým level designem, hádankami podmanivou hudbou a grafikou, která tento nezapomenutelný svět skutečně oživí a dodá mu osobitou atmosféru.

Přesvědčil vás tento článek o tom, že remaky mohou být dobrá věc? Navnadil vás k tomu, znovu si některou ze zmíněných her zahrát? Jaké remaky byste uvítali vy? Dejte nám vědět v Komentářích.

Koupit PC hru Tomb Raider na xzone.cz
Koupit PC hru XCOM: Enemy Unknown na xzone.cz
Koupit PC hru Prince of Persia: Trilogy na xzone.cz

Článek Age of Empires, Doom a další – staré hry, které si zaslouží remake byl publikován 29. srpna 2013 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Jakub Žežule. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...