New Supaplex - návrat staré legendy

Tagy:  New Supaplex, Supaplex, boulderdash hry, DOS hry

Sponzorované odkazy:

New Supaplex - návrat staré legendy

Kdo by zavzpomínal na staré časy, kdy řádily počítače s označením 386 – 486, určitě by si vzpomněl na hru Supaplex. Na tu dobu to byla skutečně výborná logická hra ze skupiny tzv. boulderdash her (valící se kameny). Hra to byla velmi podobná Pacmanovi, ale byla mnohem náročnější na přemýšlení a mnohem rozličnější. A dnes mám tu čest představit jeho remake, New Supaplex (NS). Co vše si zachoval z původní „geniality“? To se hned dozvíme.

Informace o hře

Hra tedy je, jak už jsem řekl, remakem původní hry, která byla určena pro platformu DOS. Výrobcem a distributorem hry byla společnost Digital Integration Ltd., konkrétněji lidé Michael Stopp a Philip Jespersen. Oficiálně spatřila světlo světa ve své finální podobě už v roce 1991 a tehdy čítala „pouhých“ 240 KB (vešla se na jednu disketu). V současné době ji lze úspěšně spouštět např. pomocí emulátoru DOSBox. V roce 2001 však přišel programátor s Kazachstánu zvaný Sergant, který se rozhodl přepsat celý program, celou hru Supaplex do modernější podoby, která by zároveň umožňovala Supaplex spustit i na nejnovějších operačních systémech. A tak se koncem téhož roku objevila alpha verze (první verze) populární hry na PC. Měla sice ještě dost nedostatků a nebyla kompletní, ale to se postupně zlepšovalo, až hra přešla do fáze beta, ve které je nyní. V této fázi již je hra plně funkční a obsahuje veškerá kola, která by měla mít. A podobnost s původními levely je 100%!

Chceme si zahrát NS

Pokud si ho chceme zahrát, nejdříve bychom bychom ho měli nějakým způsobem asi získat. S jeho placením nebudou rozhodně žádné problémy, protože je k získání naprosto zdarma a svobodně.Stačí stáhnout na internetu 4 MB velký archív, ve kterém se celý programátorský počin nachází. Hru stačí rozbalit a je ihned připravena ke spuštění. A protože je naprogramována tak, aby chodila i na nejnovějším OS, skutečně tam funguje. Jen Linux není oficiálně podporován.

Menu New SupaplexMenu New Supaplex

Spuštění a nastavení

Po rozbalení adresáře NewSupaplex spustíme aplikaci souborem NewSupaplex.exe Hra běžící v okně s pevně stanovenou velikostí na počátku nabídne jednoduché menu, které je samozřejmě v Anglickém jazyce. Zde si na první pohled všimneme tlačítka Profile, kde si vytvoříme svůj uživatelský profil pro hraní a následně zahlédneme tlačítka Options (nastavení). To nás však zklame, protože při jeho stlačení se žádné menu voleb neobjeví a dokonce se vůbec nic nestane. Hru tedy nemůžeme žádným způsobem nastavit, ať by se už jednalo o kvalitu vzhledu, doprovodnou hudbu apod. Naštěstí to není nic důležitého, hra je implicitně připravena ihned ke hraní a spustíme ji z menu položkou Game a následným výběrem úrovně ze seznamu.

spuštění new supaplexspuštění new supaplex

Hrajeme a hrajeme

Princip hry je velmi jednoduchý. posbírat všechny bonbónky, atomy, body, nebo jak jim kdo říká, a dostat se na konec. Takový úkol je v Pacmanovi taky, ale tady je princip ještě o něco těžší. Všechny kameny, atomy a předměty mají váhu a tudíž na ně působí gravitace. Takže pokud podkopeme např. dvě políčka pod kamenem, kámen právě o tyto dvě políčka spadne dolů a zastaví se až o okraj či o jiný předmět, či o trávu, které je všude víc než dost. Další aspekt, který zlepšuje hru jsou různé tunely, které jsou jednosměrné či obousměrné, různé výbušné předměty a pak třeba i nepřátelé, kteří se pohybují pouze po volných místech a snaží se vás chytit. Všechno to zlepšuje hru a dává ji notnou šťávu, která je určitě potřeba. Počet misí je zde 111, takže si rozhodně nemyslete, že se budete po chvilce nudit, protože od 4. kola už začíná být docela veselo :-)

New SupaplexNew Supaplex

Stojí to za to?

Na tuto otázku bych jednoznačně odpověděl: ANO. New Supaplex je skutečně povedený remake klasické zábavné hry, která by neměla uniknout žádnému milovníkovi logických her. Doporučuji!

Mé hodnocení = 5/5

Článek New Supaplex - návrat staré legendy byl publikován 6. května 2009 v 17.08 v rubrice Hry. Autorem článku je Vojtěch Král. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...