MediEvil – návrat legendárního hrdiny

Tagy:  hra, recenze, videohra, playstation, xbox, pc, sony, game

Sponzorované odkazy:

MediEvil – návrat legendárního hrdiny

Snad každý z nás vzpomíná na některé hry s láskou a nostalgickými růžovými brýlemi před očima. Když si vybavíte svoji starou oblíbenou pecku rozhodně se vám nevybaví rozmazaná a kostičkovaná grafika, některé nudné pasáže, špatná hratelnost, ale dokonalá hra, která vás bavila. Možná proto jsou v poslední době v oblibě různé předělávky starých her ať už jen grafické, nebo kompletně překopané od základu.

Tentokrát padla řada na legendárního kostlivce sira Dana Fortesque známého ze hry MediEvil, ještě na první Playstation. Společnost Sony již několikrát dokázala, že dokáže své staré exkluzivity přivést k novému životu, jestli se to povedlo i v tomto případě se dočtete v následujících řádcích.

Hra začínáHra začíná

Mrtvý hrdina nemá odpočinku

Ne všichni měli možnost hrát tuto klasiku, a i když patřím do skupiny, která na těchto hrách strávila své dětství, tak jsem si toho upřímně z příběhu již tolik nepamatoval. Proto rozhodně neuškodí menší osvěžení, s jakým vtipem se hry dříve dělaly. Pro nastínění si dovolím použít úvodní slova z kroniky Gallowmere:

„Kdysi dávno v království jménem Gallowmere žil kouzelník s jménem Zarok. Tenhle arogantní a bezcitný muž nenáviděl svůj lid pro jeho prosté a mírumilovné způsoby, a tak vyvolal armádu démonů a vydal se s ní dobýt tuto říši pro sebe. Králův nejlepší bojovník, sir Daniel Fortesque vedl jeho vojsko v bitvě proti těm pekelným hordám. Dodnes se zpívají písně o tom, jak byl na hrotu zteče, která vedla přímo doprostřed proklatých řad, jak před ním démoni padali jako klasy pšenice pod kosou a jak navzdory svým smrtelným zraněním nakonec černokněžníka naprosto zničil“

Spousty bojeSpousty boje

No podle skutečných událostí je to trochu jinak, sir Dan sice vedl královo vojsko, ale padl prvním vystřeleným šípem, nicméně Zarok opravdu padnul a s ním jeho armáda démonů a spoustu dalších hrdinů. Většinu slávy si z nepochopitelných důvodů odnesl právě sir Dan, který je jinak pěkný poseroutka. Mocný černokněžník se ale po sto letech vrátil mezi živé a opět na celý Gallowmere seslal smrtelnou zkázu v podobě záplavy šílenosti, různých posluhovačů a oživlých mrtvol. Mezi znovu příchozími mezi živé je i sir Dan.

Ten tak dostal šanci si opravdu vysloužit pocty za zastavení Zaroka a tak se vydává na cestu proti temným silám k opětovnému nastolení míru. To sice příliš nepotěšilo červa, jenž si z jeho lebky udělal hnízdečko, ale co, na červovi stejně nezáleží.

Hádanky jsou také fajnHádanky jsou také fajn

Stará hra v novém kabátku

Původní MediEvil byl jednou z prvních 3D her, jenž nabízela otevřené lokace s notnou dávkou svobody, co se levelů týče. Nová verze zanechává skoro vše, tak jak tomu bylo před jednadvaceti lety, samozřejmě si hra prošla grafickým vylepšením z jednadvacátého století pak pár drobných vylepšení, jinak vývojáři zanechali, tak jak jsme to měli rádi před lety.

Cestování po mapěCestování po mapě

To neznamená, že by vývojáři měli jednoduchou práci, přeci jen všechny lokace musely být předělány, jelikož dohled hrdiny byl v původní verzi maskován temným stínem a neproniknutelnou mlhou, která sice dodávala atmosféru, ale v této době by asi moc nezabodovala.

Kamera byla vždy problém u těchto her, a i když se vývojáři snažili tento neduh zmírnit, tak odstranit se jim ho úplně nepovedlo. Nově se ve většině částích lokace můžete dívat z pohledu Danova ramene, což je dobré při rozhlížení, ale v boji nikoliv, také tento pohled nejde použít všude, hlavně v uzavřených částech, kde i nadále budete narážet na mrtvé body úhlů, kde kamera leze ani nijak natočit.

Kronika je zábavné místo, kde můžete v klidu jen poslouchat, nebo čístKronika je zábavné místo, kde můžete v klidu jen poslouchat, nebo číst

Tahle hra není pro děti

I když se na první pohled může zdát, že je hra hezká a pohádková, tak postup není zadarmo a pro dokončení hry se pěkně zapotíte. Ve hře nečekejte žádné záchytné body, pokud vám dojdou životy tak musíte celé kolo hrát znovu. Životy doplňujete z léčebných fontán, nebo lahviček života, ale v některých lokacích není skoro ani jedno. Jednotlivá kola jsou dosti nevyvážená, někde je všeho dostatek, někde zase vůbec nic.

Co se týče samotného souboje, tak sir Dan není žádný pravý hrdina a v boji toho zase tolik nevydrží, naštěstí tu je pěkná řádka vybavení, která je nápomocna na jeho cestách. Od kouzelných mečů, palic přes kuše, vrhací nože až po štíty, helmy a brnění. Každá zbraň na blízko má svůj speciální útok, který je pomalejší, ale účinnější. Souboje s bossy jsou zábavné a každý vyžaduje jinou taktiku a používané vybavení, když způsob odhalíte nejsou zas tak těžký.

Verdikt

MediEvil naprosto splnil moje očekávání, prostě stará pecka v novém kabátu, a i se všemi chybami, které si hra nese již od původního dílu jsem se náramně bavil a vytýkat předělávce staré hry na novou konzoli chybějící záchytné body, nerovnoměrnou obtížnost, nebo zlobící kameru mi přijde jako malichernost. U hry jsem se bavil skoro stejně jako před lety, a ještě jako bonus je zde kompletní česká lokalizace, tedy i s dabingem, který nepatří mezi ty nejlepší, ale špatný taky není. K tomu všemu si Sony neúčtuje plnou cenu.

Hodnocení redakce:  82 %

Výhody:

  • Zachovaná atmosféra původní hry
  • Zábavná hratelnost i přes různé chyby
  • Vtipné dialogy a narážky
  • Kompletní česká lokalizace
  • Nízká pořizovací cena

Nevýhody:

  • Problémy s kamerou
  • Nevyvážená obtížnost

Článek MediEvil – návrat legendárního hrdiny byl publikován 28. října 2019 v 00.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Matěj Pejsar. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...