Herní veletrh E3 2013 - první část: souboj konzolí

Tagy:  Playstation 4, PS4, XO. Xbox One, konzole, E3, výstava

Sponzorované odkazy:

Herní veletrh E3 2013 - první část: souboj konzolí

E3 je za námi a již teď je jisté, že vejde do videoherní historie. Letošní výstava se skutečně velmi, velmi povedla. Nejen, že jsme konečně spatřili PS4, dozvěděli jsme se i data vydání a ceny nových konzolí, ohlášení řady nových IP a představení mnoha her, jež skutečně splňují definici „next-gen“. Jistě, objevila se i nějaká ta zklamání (především pro fanoušky Nintenda, kteří toho příliš zajímavého neviděli), ale tak to prostě chodí. Náš report jsme tentokrát rozdělili na dva díly. V první části se zaměříme především na nové konzole – tedy na oznámené tituly i další informace, které se vynořily v průběhu samotné E3, před či krátce po ní.

Xbox OneXbox One

Microsoft pod palbou kritiky…

Každý čekal, že E3 bude především soubojem nových konzolí. Microsoft se poučil z nevydařené „ohlašovací“ konference a bombardoval diváky jednou skvěle vypadající hrou za druhou. Firma se musela předvést – jen pár dnů před konferencí vzbudila ohromnou vlnu nevole oznámením absurdních protibazarových opatření – každá konzole se musí jednou za 24 hodin připojit na internet (ač jen kvůli výměně pár kB dat, především kontrole vaší knihovny her), samotné hry nebude možné půjčovat domů kamarádovi za účelem hraní na jeho vlastním účtu a především – prodat hru půjde jen v licencovaných obchodech (jakých nikdo netuší, ale ČR nebo Aukro může klidně zcela ostrouhat). Dalším nemilým překvapením bylo oznámení 21 zemí, v nichž XO vyjde letos (navíc pouze ony budou moci zatím využít služeb Xbox Live, ČR mezi nimi není a konzole se objeví u nás až v roce 2014 a pravděpodobně bez stále Live služeb). K tomu si připočítejte fakt, že na konzole se vztahuje regionální zámek, to znamená, že konzoli ze zahraničí neobjednáte. Cena nakonec činí 499 eur a je v ní zahrnut i Kinect, který (díkybohu) půjde nakonec zcela vypnout.

UPDATE: Microsoft podle nejnovějších, oficiálních zpráv vyslyšel kritiku a stahuje nutnost být připojen jednou za 24 hodin k internetu, stejně jako volný obchod s bazarovými hrami i regionální zámek!!!

Ryse od CrytekuRyse od Cryteku

…přes skvělou herní konferenci

Konference samotná, se však velice podařila. MS oznámil ještě dlouhodobou podporu Xboxu 360 do budoucnosti a jeho prodej ve zmenšené verzi. Majitelé ,,Gold" účtů se navíc budou moci těšit z plných her každý měsíc, podobně jako tomu je v případě PS Plus. X360 se navíc již brzy dočká uvedení klasiky World of Tanks. Co se týče Xbox One, hráči se rozhodně nemusí bát, že se k nim nedostanou AAA hry jako předvedený Witcher 3, Metal Gear Solid 5, Battlefield 4 a samozřejmě všechny „next-gen“ hry od EA, Activisionu a Ubisoftu (některé i na X360). Ty však budou k dispozici i na PS4. Zato pouze XO edice se dočká Minecraft, znovuvzkříšena byla i mlátička Killer Instinct – rovněž exkluzivně pro novou konzoli Microsoftu. Mezi další exkluzivity se kromě již dříve ohlášené Forzy 5 a Quantum Break řadí skvěle vypadající zombie akce v otevřeném světě Dead Rising 3, akce z prostředí stověkého Říma Ryse (od Cryteku), či Sunset Overdrive – další akční hra v otevřeném světě s důrazem na humor od veteránů z Insominiac Games (Resistance, Ratchet & Clank, Spyro: The Dragon, Fuse a další). Na PS4 zatím nebyla ohlášena ani úžasně vypadající multiplayerová střílečka Titanfall od Respawn Entertainment, studia založeného otci série Call of Duty. Ti se v rozhovorech případné PS4 verzi nebrání, zatím je však ve vývoji pouze pro XO a PC. Třešničkou na konferenčním MS dortu pak bylo oznámení nového Halo.

Playstation 4Playstation 4

Sony představuje (nejen) svojí novou krabičku

Konference Sony byla přes dvě a půl hodiny dlouhá. Bylo o čem mluvit a co natěšeným divákům ukazovat. Předně bylo zdůrazněno, že PS3 nekončí – vždyť letošní tituly God of War Ascention, ohromnou chválu a absolutní hodnocení sklízející Last of us a ještě letos vycházející Beyond: Two Souls, Gran Turismo 6 či indie hry Rain a Puppeteer – ty všechny jsou k dostání pouze na PS3 a její podpora bude pokračovat.
Menší prostor byl pak věnován handheldu PS Vita, jemuž se zatím příliš nedaří, což by Sony ráda napravila jeho (nepovinnou) integrací s PS4. Vita by měla vždy fungovat minimálně jako druhý ovladač, či druhá obrazovka. Zdaleka nejzajímavěji ze všech čistě handheldových her vypadá připravovaná Tearaway od tvůrců Littlebigplanet.

Judy čekají v Beyond těžké chvilky.Judy čekají v Beyond těžké chvilky.

Poté přišlo na řadu představení samotné PS4 a co možná nejstručnější „srovnání kroku“ s neherními aspekty nové konzole od Microsoftu. I PS4 se tedy hodí na sledování a kupování digitálních filmů, seriálů a hudby. Tedy hodí v tom smyslu, že to půjde, pokud budete chtít za těmito účely využívat konzoli (a ne třeba PC, tablet či telefon). Chvílemi bylo opravdu vtipné sledovat, jak se i v průběhu této části konference snažili lidé na pódiu zdůrazňovat, že PS4 je především o hrách, tzn. konzole pro hráče a herní vývojáře – v jasné reakci na kritiku ,,televizních výhod" konzole Microsoftu.

Infamous: Second Son vám dovolí používat bič.Infamous: Second Son vám dovolí používat bič.

Pokud bychom měli vytknout konferenci jednu slabinu, pak by to byl malý počet nových, předvedených exkluzivit (ačkoliv ve vývoji jich je údajně celá řada). Mohli jsme tak obdivovat úžasnou grafickou stránku již dříve předvedených her jako Infamous: Second Son, Driveclub, Killzone: Shadow Fall a pixarovou hopsačku se zajímavými particle efekty Knack. Velkým oznámením prostřednictvým enginového filmečku ze hry byla The Order: 1886 z alterna­tivní viktoriánské Anglie. Za hrou přitom nestojí nikdo jiný než Red Dawn Entertainment a Sony Santa Monica (studia známá God of War sérií). Velmi působivé bylo i hromadné předvedení indie her od mnoha různých tvůrců – Sony si je evidentně vědoma úspěchu her jako Unfinished Swan nebo Journey a dalších. Kromě her od Ubisoftu (u jehož her bude nadále PS4 dostávat i exkluzivní obsah), Activisionu a EA, se na konferenci poprvé ukázal i nový Batman: Arkham Origins (X360,PC,PS3-s exkluzivním obsahem), Final Fantasy XV – původně FF Versus XIII (XO,PS4) a Kingdom Hearts 3 (XO,PS4). Velký prostor dostala střílečka Destiny od Bungie (PS3,PS4-s exkluzivním obsahem, XO,X360) a na PS4 přicházejí i MMORPG The Elder Scrolls: Online (i na PC a XO) a Final Fantasy XIV: The Realm Reborn (PS3/PS4).

The Order: 1886 – z enginového filmečku.The Order: 1886 – z enginového filmečku.

Bomba v podobě „Power to the Players“

Ta největší bomba měla však teprve přijít. Nejprve bylo divákům oznámeno, že partnerství s Gaikai přináší první ovoce a hráči v Americe budou již v roce 2014 moci streamovat některé tituly ze své PS4, PS3 a PS Vita postupně do všech těchto konzolí navzájem. Jak to bude ošetřené zatím nevíme, ani kdy se dočkají hráči i v Evropě. Otázkou také zůstávám zda si bude muset majitel diskové kopie PS3 hru opět koupit digitálně či zda disk půjde nějak ověřit. Sony dále slavnostně a za velkého potlesku oznámila, že nebude uvalovat jakékoliv restrikce na bazarový obchod a půjčování her. Jinými slovy, nic se oproti dnešku nemění. Tvůrci můžou teoreticky požadovat online pass, ačkoliv Sony samotná se k tomu uchylovat nehodlá. PS4 navíc využívá plně možností cloudů a internetu, avšak připojení, ani jakékoliv ověřování her není nutné. Velkolepou tečkou na závěr bylo oznámení ceny. PS4 vás bude stát 399 euro (v balení nebude „nadstandartní" kamera PSEye), bude k dostání ještě letos (i v ČR) a nebude disponovat regionálním zámkem. Bohužel však také končí bezplatné hraní multiplayeru přes internet – za méně než 5 euro měsíčně si půjde předplatit PS Plus účet, s kterým však každý předplatitel dostane do začátku závodní hru Drive Club a nové hry každý měsíc (PS Plus je již nyní extrémně výhodná služba). Sony povinné platby vysvětluje velkými investicemi do jejich sítě.

V druhém dílu našeho speciálu se podíváme detailněji na hry samotné a na to, co nová generace konzolí vlastně přináší.

Koupit PS3 hru Last of us na xzone.cz
Předobjednat PS3 hru Beyond: Two Souls na xzone.cz

Článek Herní veletrh E3 2013 - první část: souboj konzolí byl publikován 2. července 2013 v 05.00 v rubrice Novinky. Autorem článku je Jakub Žežule. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...