DLC - ždímání peněz nebo služba zákazníkovi?

Tagy:  stahovatelný, DLC, přídavek, Call of Duty, Elite, Mass Effect, Battlefield, Zaklínač, Witcher, Rockstar, Bethesda, EA

Sponzorované odkazy:

DLC - ždímání peněz nebo služba zákazníkovi?

Konec minulého roku odstartoval ve videoherním byznysu novou etapu, která jej může zásadně ovlivnit. Možnost předplatit si za zvýhodněnou cenu veškeré budoucí stažitelné přídavky, které v průběhu letošního roku vyšly pro Call of Duty: Modern Warfare 3, využilo během prvních dnů bezmála jeden milión fanoušků. K podobné politice se uchýlili i tvůrci série Uncharted se svým „Fortune Hunter“ klubem, či v nedávné době autoři třetího Maxe Paynea či velkého konkurenta série CoD – třetího Battlefieldu. Jejich služba nazvaná prostě „Premium“ je zatím také jediná, jež podobně jako Elite kromě stažitelných přídavků nabídne i další, exkluzivní obsah. Jak to bude s chystaným Assasins Creed 3 nevíme, ovšem poslední zprávy naznačují, že i Ubisoft se vydá se svými „DLCčky“ tímto směrem.

CHCEŠ být Elite!!!!CHCEŠ být Elite!!!!

Vyplatí se to? Ano! Bohužel…

Propagátoři tohoto systému mají v jednom pravdu – pokud si plánujete do své hry zakoupit veškeré přídavky, cenově se předplacení vyplatí. Nicméně to přímo souvisí s cenou jednotlivých balíčků či jednotlivých map. Call of Duty se tak neblaze zaryla snad i tomu nejvěrnějšímu fanouškovi do mysli jako hra, jež si za 5 nových map účtovala necelé čtyři stovky. Korunu této drzosti patrně nasadil poslední balíček k CoD: Black Ops – Rezurrection, jenž „potěšil“ zombie příznivce tak, že jim nabídl čtyři předělané mapy z předchozího CoDu od Treyarchu a pouze jednu (!!!) mapu zcela novou. Naštěstí se zdá, že se autoři poučili (zmíněný balíček se neprodával tak dobře jako ty předešlé) a letošní přídavky do Modern Warfare 3 jsou zcela nové (některé dokonce zdarma, včetně zatím jediné předělané mapy). Podobnou cenovou politiku vyznává ještě dražší Battlefield a balíčky map série Uncharted jdou sice nad dvě stovky, ovšem z velké části se jedná opět o přepracování map předešlých.

Mapa Sanctuary z Uncharted 2 byla přepracována do trojkyMapa Sanctuary z Uncharted 2 byla přepracována do trojky

Borci od Rockstaru

DLC však nejsou pouze mapy. Rockstar například dlouho platil za studio, jehož přídavky by měly jít příkladem všem ostatním. Příběhové „DLCčka“ ke GTA 4 a Red Dead Redemption vás nevyšly ani na tři stovky a nabídly kromě samotného šesti až osmihodinového podařeného příběhu i možnost vydovádět se v otevřeném světě. Zdá se však, že doby „štědrého“ Rockstaru jsou ty tam, jak naznačuje jejich nejnovější hra Max Payne 3 – zde se autoři zaměří v novém obsahu pouze na multiplayer a předplatné vás vyjde na 750Kč. Pokud si tedy koupíte hru hned první den na konzoli se všemi budoucími přídavky, připravte si dva tisíce. Pokud ovšem…

První DLC do Max Paynea se jmenuje Local JusticePrvní DLC do Max Paynea se jmenuje Local Justice

Záchrana jménem GOTY

Pokud ovšem nehodláte počkat ještě rok a koupit si tu samou hru s veškerým obsahem za stejnou cenu (často i nižší). Rockstar je těmito edicemi známý (takto vyšlo jak GTA, RDR, tak i L.A. Noire). Podobně v nejbližší době vyjde kompletní edice Uncharted 3 nebo vynikající Batman: Arkham City. Také se nejspíše časem dočkáme i rozšířeného Skyrimu, neboť GOTY edice předešlých her od Bethesdy (Falloutů a Oblivionu) představují skutečně masivní porci zábavy. Ušetřený peníz není nikterak zanedbatelný a je možné očekávat opravdu výraznou poptávku. Vydání v kompletní edici bohužel zatím ignoroval druhý Mass Effect, přičemž může sloužit jako ukázkový příklad toho, k jak šílené cenové politice někdy dojde. V zásadě jde především o to, že samotné hry zlevňují, zatímco přídavky se často dlouho drží stejné ceny. Pokud se tedy rozhodnete koupit levňoučký Mass Effect 2 pro PC, vězte, že veškeré stažitelné přídavky vás dohromady budou stát mnohem víc, než samotná hra. Je přitom s podivem, že ani nové oblečky pro vaše postavy nedostanete zadarmo.

Kdo by Harley odmítl?Kdo by Harley odmítl?

Alternativa na obzoru

K alternativnímu přístupu se rozhodl CD Projekt se svým druhým Zaklínačem a nutno říct, že před jejich odvahou by člověk smekl. Nejen, že k původní hře kupující dostal řadu bonusů jako soundtrack, mapu, minci, dokument o tvorbě a další drobnosti. Veškerá rozšíření do hry včetně celé rozšířené edice poskytli tvůrci zcela zdarma a dokonce se zbavili i otravné DRM protipirátské ochrany. Hra se i přes extrémně sympatický přístup a důvěře ze strany tvůrců stahovala ostošest, avšak i tak byly prodeje hry velmi vysoké a Zaklínač slavil velký úspěch.

Zaklínač si sice za svoje služby účtuje, CD Projekt je ale skromnýZaklínač si sice za svoje služby účtuje, CD Projekt je ale skromný

Pozitivní stránka

Při kritice stávajících poměrů si je třeba však uvědomit ještě jednu věc. Možnost předplatit si stažitelné přídavky je vítaná, neboť vám hru, jíž jste si zaplatili, stále v průběhu roku rozšiřuje a nutí vás se k ní vracet. Leckterá DLC jsou velmi kvalitní, zvlášť pokud jste si danou hru oblíbili (např. Batman, ME, hry od Bethesdy či Rockstaru). Zmíněné mapy do CoD jsou přitom z hlediska designu opravdu velice povedené a je na nich vidět, že lidé kteří je vytvořili tak činili s nadšením a své práci rozumějí. O to víc zamrzí praxe přepracovaných již jednou vydaných map (dříve CoD, nyní Uncharted) a „odměňování“ jimi těch fanoušků, kteří si za ně přece již jednou zaplatili. Rovněž praxe vydávání „DLCček“ souběžně s vydáním samotných her (jak to předvedl nedávno Mass Effect 3) lze těžko obhajovat. Tvůrci se sice brání tím, že práce na přídavku běžela nezávisle na práci na samostatné hře, ale to není argumentem pro jeho zpoplatnění. I Catwoman pro posledního Batmana byla ke hře připojena formou DLC dostupného v den vydání, jenže tento přídavek byl přístupný zdarma všem, kdo si hru za nemalou cenu koupili. Nyní bude samozřejmě i součástí GOTY edice s dalšími vydanými přídavky. Osekání vlastní hry se prudce nevyplatilo ani české Mafii 2, která byla sice v recenzích chválena za fantastický příběh, postavy a atmosféru, ale všichni kroutili hlavou, proč tvůrci nezapracovali do hry i vedlejší aktivity, které si nechávali až pro DLC. Proto hra původně dostávala sedmičková až osmičková hodnocení a nedostalo se jí možná ve světě tolik pozornosti, kolik by si zasloužila.

Koupit PC hru Zaklínač 2: Vrahové králů – Rozšířená edice na Xzone.cz

Koupit PC hru Batman: Arkham City (GOTY) na Xzone.cz

Článek DLC - ždímání peněz nebo služba zákazníkovi? byl publikován 14. srpna 2012 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Jakub Žežule . Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...