Tropico 4: Staň se nemilosrdným diktátorem

Tagy:  Tropico 4 recenze, Tropico 4 popis, about Tropico 4, Tropico 4 here, all about tropico 4, Tropico 4 článek

Sponzorované odkazy:

Tropico 4: Staň se nemilosrdným diktátorem

Na úvod

Jsou tomu již dva roky, co jsme na našich monitorech přívítali budovatelskou strategii Tropico 3. Byl to vcelku rozporuplný titul, který na jednu stranu vynikal hratelností a nápadem, na druhou stranu trápil mnohé svými HW nároky a některými chybami. Nyní nastal čas si představit pokračování, již čtvrdý díl tohoto nevšedního titulu od vývojářů Haemimont Games. Poučili se vývojáři z kritiky hráčů nebo hra bude znovu požadovat vysoké HW nároky? To a mnohem více popisují následující řádky.

Město III.Město III.

Novinky

Ač se první pohled hra jeví téměř totožná s třetím dílem, postupem času zjistíte, že to opravdu jenom zdání. Autoři hry vsadili na menší změny ve hře, než aby nějak extrémně měnili již oblíbený charakter a smysl titulu. Změny tak nejsou příliš patrné po prvním spuštění. Nových prvků je zde ale více než dost. Čeká na vás až 20 zcela nových misí. A jak se budete postupně prokousávat do dalšího levelu, obtížnost bude samozřejmě stoupat. Rozšířila se zahraniční politika, už se nestaráte jen o Sovětský svaz a Ameriku, najednou je na trhu mnohem více hráčů ovlivňujících ekonomiku. Do hry tak vstupuje Čína, střední východ a v neposlední řadě také vlivná Evropská unie. Nezapomeňte však také na vnitrostátní politiku. Důležité mohou být třeba vztahy s náboženskou sférou lidu. Naklonit si je můžete splněním požadovaných úkolů. Pokud však jejich požadavky jednou přijmete a následně je nesplníte, vaše obliba u těchto lidí spadne ještě níže, než byla původně.

Město I.Město I.

Objevilo se také okolo 20 zajímavých staveb, jako je chemička, zábavní park, hypermarket, hasičská stanice nebo třeba parlament, sloužící k vydávání ediktů. Pro ty z vás, které trápilo nekonečné čekání na dostavění budovy v předchozích dílech, je zde funkce “quick build“. Díky této novince můžete podplatit stavitele, aby postavili požadovanou budovu prakticky ihned. Na druhou stranu mělo to čekání i určité kouzlo, které díky “quick build“ zmizelo. Další důležitou novinkou jsou katastrofy, ke kterým může dojít. Požár či vybuchnutí sopky tak budete muset adekvátně řešit. Tyto vlivy samozřejmě také zasahují do vaší ekonomiky, je třeba všechny kroky tedy pečlivě zvážit. Naštěstí na jednotlivé problémy už nebudete sami. Nyní jsou tu pro vás ministři, kteří vám pomohou s různými úkoly. Mohou být velice schopní, ale stejně tak neschopní či podplacení. Naštěstí je jejich postavení ve vládě zcela odkázáno na vaše rozhodnutí. Můžete je tak kdykoliv vyhodit. I přes všechny změny si ale Tropico 4 zachovává svou skvělou hratelnost, atmosféra vás rychle vtáhne do děje a budete chtít hrát přinejmenším až do rána.

Mise

V průběhu hraní dostáváte takové questy neboli mise, za které je nabídnuta slušná odměna. Například máte vyvést hromadu konkrétního zboží do zahraničí, obratem získáte tučnou sumu na vaše tajné konto. Že se nejedná o příliš legální obchod jistě nemusím připomínat. Tyto malé zdá se nepodstatné úkoly slušně podporují hratelnost a nutí hráče splnit ještě jeden úkol.

Audiovizuální zpracování

Jak jsme již naznačil v úvodu, třetí díl real-time strategie Tropico 3 měl problémy s vysokými nároky na hard-ware. Čtvrtý dnes recenzovaný titul doznal značných změn. Grafická stránka je ještě hezčí než v minulém díle, nároky jsou však podstatně snesitělnější, než jak tomu bylo minule. Hráči si tak mohou vychutnat detaily v plné kráse a ve všech detailech. To vše je samozřejmě doplněno dobře vybranou hudbou, která podtrhuje celkový děj.

Město II.Město II.

Hodnocení

Sečteno, podtrženo, Tropico 4 je dobrá budovatelská strategie, která nabízí mnoho možností, jak se vyřádit. Povedená grafika, propracovaný svět a menší HW nároky pobaví ještě více hráčů než předchozí díly. Škoda, že vývojáři stále nevytvořili multiplayer. Jistě by bylo zajímavé spolupracovat s městem kamaráda a obchodovat. Snad příště, přesto si tato hra zaslouží naši pozornost.

Moje hodnocení:  80 %

Článek Tropico 4: Staň se nemilosrdným diktátorem byl publikován 26. prosince 2011 v 00.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Daniel Hlas. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...