Homefront – Připravte se na to nejhorší!

Tagy:  Homefront, Home front, Kaos Studio, THQ, Frontlines: Fuel of War, FPS, akce, střílečka, USA, Korea, invaze

Sponzorované odkazy:

Homefront – Připravte se na to nejhorší!

Jeden z očekávaných titulů letoška je již mezi námi. Ano, mluvím právě o zcela novém Homefrontu. Zbrusu nové FPS zasazené do fiktivního konfliktu mezi USA a Severní Koreou z blízké budoucnosti. Zdání však může klamat. Tentokrát Američani operují na vlastní půdě a snaží se vypořádat s invazí nemyslitelných rozměrů.

Konec americké svobody…Konec americké svobody…

Korejci na dohled!

Proč zrovna tento konflikt. Píše se rok 2027 a lidstvo vyčerpalo veškeré zásoby černého zlata. Podobné krize většinou vedou k nemilosrdným konfliktům mezi světovými velmocemi a jinak tomu není ani v tomto případě. Severní Korea se spojila s mnoha asijskými státy a společně zaútočily na Spojené státy americké. A podobně jako tomu bylo třeba v Modern Warfare 2, byla tato invaze zdrcující a nečekaná. Všechno se událo z ničeho nic a poslední zbytky odvážlivců, mezi kterými jste mimochodem i vy, se snaží tuto katastrofu nějakým způsobem zvrátit. Na ulicích amerických měst nastává doslova peklo. Korejští vojáci zacházejí s civilisty jako s kusem shnilého masa. Rodiče zabíjejí před jejich vlastními dětmi a nikdo nemá tušení, zda-li mu nějaká kulka v následujících vteřinách neprovrtá hlavu. Hromadná destrukce, opuštěné domy a stále se rozrůstající korejská armáda. Atmosféra se tvůrcům opravdu povedla vytvořit. Brutální začátek bych se nebál přirovnat k úvodní čtvrthodině vojína Ryana. Dech beroucí zkáza a hromadné popravy vás donutí nenávidět po zuby ozbrojené korejské vojáky, které potom s obrovskou nenávistí zabíjíte až dokonce hry. Homefront opravdu není určen pro slabší nátury.

Korejští vojáci si výbíjejí hněv na civilistech často.Korejští vojáci si výbíjejí hněv na civilistech často.

Amerika na kolenou

Abych Homefront uvedl zcela na pravou míru, není to tak zbrusu nový kousek. Pánové z Kaos Studio mají totiž s tímto tématem již zkušenosti, konkrétně již vyprodukovali Frontlines: Fuel of War. A jak už název napovídá, bylo použito stejné příběhové klišé jako v případě Homefront. Problém Homefront, co se týče příběhové lajny, je v naprosté absenci většího vývoje. Na začátku vám příběh totálně vyrazí dech, ale to pozvolna vyprchává až dokonce hry. Vyprávění tedy není zcela dotažené do konce. Hra jednoho hráče má ještě jeden neduh. Tím je bohužel hrací doba, která se drží dnešních standardů. 5 hodiny a konec, to je opravdu smutná realita. Potenciál hra bezpochyby měla, stačilo ho jen moudřeji využít. Scénář ke hře vytvořil John Milius, který má na svědomí snímek Rudý úsvit, evokující invazi ruské armády na USA. Ameriku budete bránit nejenom klasickou pěchotní výzbrojí, do níž spadají útočné pušky, brokovnice a další klasické kousky, ale na bitevní pole se dostaví i dálkově řízený robot Goliáš. Tímto robotem a jeho nekompromisní palebnou silou budete velmi účinně likvidovat nepřátele. Bohužel i Korejci čas od času zaskočí Goliáše nějakou protitankovou střelou. I při dálkovém ovládání se tedy pěkně zapotíte. Dalším kouskem, do kterého vaše hlavní postava usadí pozadí, je vrtulník.

GoliášGoliáš

Hra více hráčů prioritou

Dnešní trend se bohužel vměstnal i do Homefront. Hra jednoho hráče šla do ústraní a hlavní prioritou se stal multiplayer. Nastává tedy stejná situace jako u posledních dílů Call of Duty či Medal of Honor. Maximálně se proti sobě postaví 32 hráčů rozdělených do dvou týmů po 16, což v dnešní době nijak nevybočuje. Zahrajete si ve třech módech na mapách známých ze hry jednoho hráče. Sbírání odměn za válčení také nijak nevybočuje z dnešních standardů. To samé se ale nedá říci o práci s odměnami. Jako odměna slouží speciální body, s nimiž si můžete na bojiště povolat bojového robota či třeba rovnou celý tank nebo běžného obrněnce. Odpadá tedy nudné čekání na objevení bojové techniky. Vedle toho samozřejmě běžně postupujete do dalších úrovních se svou postavou.

Už jedou!Už jedou!

Zpracování

Hrací dobu jsme si již dobře popsali stejně jako špičkovou atmosféru. Samotná hratelnost je na velmi dobré úrovni. Ovládání je zcela bez problémů. V případě grafické stránky však nastává horší situace. Konzole nepřinášejí nijak zvlášť průlomovou grafiku, to však neznamená, že by nějak zvlášť ovlivňovala hratelnost a obecnější dojem ze hry. Na počítačích vypadá hra lépe, především je vylepšená práce se světlem. Ani zde to však není žádná sláva. Zničitelnost prostředí také mnoho nepřekvapí. Sem tam naleznete vybuchující barel či nějakou překážku. Tím však výčet končí. Naopak musí vyzdvihnout strhující soundtrack doplňující již tak hutnou atmosféru. Chvály se dočká i kvalitní český překlad, který velmi dobře kopíruje emoce jednotlivých postav a to včetně různých ostřejších výrazů nebo nespisovné češtiny. Věřte ale, že podobné výrazy se do hry opravdu hodí. Pochválit bezesporu musím i umělou inteligenci protivníků, kteří vás donutí neustále se krýt. To samé se bohužel nedá říci o spolubojovnících. Co si sami neuděláte, to většinou nemáte.

Alespoň chvilka klidu bez KorejcůAlespoň chvilka klidu bez Korejců

Osvobození v nedohlednu

Homefront se svou hrací dobou končí, než se nadějete, což je obrovská smůla a také nevýhoda hry. U grafiky ještě lze přimhouřit oko stejně jako u zničitelnosti, respektive nezničitelnosti, prostředí. I když se hra odehrává v klasickém koridoru, neviděl bych to zde jako takový zápor. Probíhání sutěmi domů a ulicemi plnými zničené techniky je zpracováno velmi dobře. Vyzdvihnout musím určitě dokonalou atmosféru podtrženou špičkovým ozvučením, hudbou a také propracovanými charaktery postav. Jen škoda, že tvůrci nevyužili tak obrovského potenciálu, který hra skýtala. Předem vás mohu připravit na pokračování Homefrontu, na kterém již tvůrci pilně začínají dělat.

Moje hodnocení:  75 %

Výhody:

  • Atmosféra
  • Český překlad
  • Hratelnost
  • Multiplayer
  • Hudba
  • Inteligence protivníků

Nevýhody:

  • Nevyužitý potenciál
  • Hrací doba
  • Hra postupně ztrácí dech
  • Inteligence spolubojovníků

Koupit Homefront PC za 899 Kč

Koupit Homefront PS3 za 1399 Kč

Koupit Homefront X360 za 1399 Kč

Článek Homefront – Připravte se na to nejhorší! byl publikován 31. března 2011 v 00.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...