Halo: Reach – Král mezi střílečkami

Tagy:  Halo: Reach, Reach, Bungie, Halo, Spartan, Noble, FPS, deathmatch, Xbox 360, Xbox Live

Sponzorované odkazy:

Halo: Reach – Král mezi střílečkami

Pozor, pozor! Fanoušci legendární série FPS stříleček Halo zbystřete! Přichází další díl nazvaný Halo: Reach, který vám přinese hodiny nabité naprosto frenetickou akcí a další hodiny strávené špičkově vyladěným multiplayerem. S tím však přichází i velká dávka strasti. O tom ale v recenzi.

Tenkrát na planetě Reach

Planeta Reach je ve velkém ohrožení. Hromady nepřátel válcují poslední jednotky Spartanů. Armáda je posílena o vás, jakožto člena elitního týmu Noble. Záleží jen a pouze na vás, jak se zhostíte úkolu a zda-li budou vaše útoky účinné či ne. Abych upřesnil období velkolepé bitvy o Reach, je poslední díl prequelem celé série. Příběh samotný probíhá velmi přímočaře a jeho podstata není nikterak složitá a to i oproti předchozím dílům. Tak i tak na vás čeká stále stejná zaběhlá akce z prvního pohledu, kde budete muset ve zlomku sekundy dělat velká rozhodnutí o dalším postupu. Většina současných stříleček lehko sklouzává ke stereotypu, což se o Halo nedá říci. Náplň jednotlivých misí se neustále mění stejně jako lokace, ve kterých se pohybujete. U bitev rapidně stoupla rozlehlost bojiště a také počet nepřátel. To lehce nahrává i vyšší obtížnosti. A pravda je, že nejvyšší obtížnost je opravdu jen pro zkušené fanjšmekry.

Útok!Útok!

Bojte se! Nepřátelé přicházejí…

Hromady nepřátel se sami neskolí, potřebujete k tomu nějaký nástroj, který protivníkům uštědří nejednu prohru a často vás vytáhne z téměř jistě projeté šlamastyky. Střílečka beze zbraní nemůže být střílečka a poněvadž je Halo: Reach doslova ukázkovou střílečkou, zbraní je opravdu požehnaně. Do hry bylo implementováno mnoho nových zbraní a změn se dočkaly i ty staré, ozkoušené. Setkáte se třeba se samopaly, puškami, různými raketami a samozřejmě také s obávaným magnumem. Tvůrci se však zbavili užívání dvou zbraní naráz. V průběhu hry dokonce mnohokrát usednete do různých vehiklů, ať už jako řidič nebo střelec. Fyzika vozidel je sice trochu pochybná, ale to je asi tak poslední věc, kterou budete v Halo řešit.

Takhle to dopadá, když někdo neumí řídit.Takhle to dopadá, když někdo neumí řídit.

Hra více hráčů

Hra více hráčů, nebo chcete-li mutliplayer, je alfou omegou série Halo, stejně tomu tak je i u posledního dílu. Nejprve však ještě chvíli zůstanu u kampaně. Ve hře totiž existuje mód kooperace, kdy můžete kampaň proběhnout ve více hráčích. Tím se tedy nabízejí mnohé možnosti různých taktik a spolupráce. Ale teď zpět k on-line řežbě. On-line bojiště probíhá prostřednictvím služby Xbox Live a může se v ní utkat až 16 hráčů.

Kdo s kohoKdo s koho

Aby bylo kde bojovat, připravili tvůrci velké množství hracích módů, mezi kterými nechybí ani všemi známý deathmatch či třeba capture the flag. Při hraní získáváte kredity, za které si můžete vylepšovat brnění. Bohužel se vylepšování týká pouze estetické stránky, na funkci nemá žádný vliv. Ale čím lépe budete vypadat, tím více vás budou brát ostatní hráči jako opravdové mazáky v oboru. S kredity přibývají také hodnosti, podle níž vás hra zařadí do skupiny podobně zkušených hráčů. Multiplayer zatím bohužel nabízí málo map, postupem času se situace určitě zlepší.

Asi mě nevidí…Asi mě nevidí…

Zpracování

Čas neustále plyne, a tak přináší nové Halo několik inovací. Jednou z nich je vylepšená grafika podávaná stále stejným pestrobarevným stylem. Určitě je to krok dále oproti předchozím dílům, ale stále nekypí technologickými výstřelky. V ruchu bitvy vám to ale zas tak nebude vadit. Halo bylo vždy známo špičkovou umělou inteligencí protivníků. Současný díl tento fakt posouvá ještě o kousek dál. Nepřátelé jsou opravdu mazaní a nejednou vám pěkně zatopí. Na druhou stranu vás ale každé vítězství velmi zahřeje na srdci. Paradoxní je ale umělá inteligence vašich spolubojovníků. Ty v bitvě opravdu moc nezazáří. Výraznější pomoc od nich nečekejte, občas se dokonce zasekávají. Zmínit se určitě musím i o fantastickém hudebním doprovodu, díky němuž je o dobarvení již tak perné atmosféry jednoznačně postaráno.

Barviček je ve hře opravdu požehnaně.Barviček je ve hře opravdu požehnaně.

Vznešené ukončení

Sliboval jsem to již na začátku, tak tedy k věci. Strastiplnou zprávou je, že se tvůrci rozhodli zakončit legendární Halo, a tak je Halo: Reach posledním dílem, tedy alespoň od tvůrců z týmu Bungie. Zakončení je to více než vznešené. I přes známé nedostatky je hra zlatým hřebem série Halo. Jestliže vám však nesedl ani jeden z dílů, ani u toho dílů vás nic nezaujme. Co říci nakonec ? Fanoušci, zatlačte slzu a dosyta si užijte poslední akce Halo.

Moje hodnocení:  85 %

Výhody:

  • Multiplayer
  • UI nepřátel
  • Atmosféra
  • Obtížnost
  • Hudební doprovod

Nevýhody:

  • UI spolubojovníků
  • Obtížnost (pro někoho)
  • Jen pro Xbox 360
  • Postarší grafika
  • Kratší kampaň

Koupit Halo: Reach Xbox 360 za 1399 Kč


Článek Halo: Reach – Král mezi střílečkami byl publikován 18. listopadu 2010 v 00.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...