Splinter Cell Conviction – Sam Fisher zvýšil tempo!

Tagy:  Splinter Cell Conviction, Ubisoft, Sam Fisher, stealth akce, tma, Double Agent, flashback

Sponzorované odkazy:

Splinter Cell Conviction – Sam Fisher zvýšil tempo!

Přichází další pokračování série Splinter Cell v čele s neohroženým bývalým agentem Samem Fisherem. Sam už jedná jen na vlastní pěst, jde totiž o jeho rodinu. A že to všechno proběhne v pěkně rychlém tempu, to vám mohu zaručit. Pojďme si tedy posvítit na páté pokračování série Splinter Cell. Ale pozor ať ve tmě neobjevíte někoho velmi nebezpečného…

Sam Fisher v celé své kráse.Sam Fisher v celé své kráse.

Pomsta bude sladká…

I neohrožený agent Sam Fisher má vlastní rodinu. Rodině tajného agenta hrozí neustále nebezpečí, přeci jen se mu chce pomstít nejeden padouch. Samovi se bohužel stala nemilá věc, jeho dcera byla zavražděna, a tak mu nezbývá nic jiného než se pomstít. Než se dobere k zdárnému konci, tedy pomstě dceřině vrahovi, čeká ho, stejně tak i vás, mnoho práce. Výslechy, staré dobré špehování a tiché získávání informací a v neposlední řadě i mnoho zabíjení. To všechno dělá Sam na vlastní pěst. Nejprve se zastavím u prvně zmíněných výslechů, ty totiž v Splinter Cell Conviction tvoří velmi důležitý aspekt, který vás posune v příběhové linii dále. Tentokrát si to totiž budete s vyslýchanými osobami všechny věci řešit sami, v klídku a chládku na nějakém odlehlejším místě. Rozbíjení okolních objektů hlavou vyslýchaného bude jedna z mnoha metod vyslýchání. Na scénu se dostanou i různé flashbacky, které vás nakrátko přesunou do minulosti a promítnou vám, co se v minulosti stalo. Díky flashbackům očekávejte lepší přehlednost příběhu. Splinter Cell Convicition plně navazuje na předešlé díly, a tak na vás samozřejmě čekají i různé návaznosti v dějové linii. Vedle hlavní dějové linie si můžete užít kooperativní mód s jedním spoluhráčem. Délka je bohužel doslova žalostná. Čtyři delší mise jsou prostě málo, se spoluhráčem si tedy moc neužijete. Avšak v průběhu těchto čtyř misí kooperativního módu využijete mnoho bonusových možností, které nejsou v klasickém singlplayeru možné použít.

Samovo originální praktikySamovo originální praktiky

V rychlejším tempu

Splinter Cell Conviction přináší mnoho novinek. Skalní fanoušci si určitě jako první všimnou zjednodušení hry. Zjednodušení hry však proběhlo již v předchozím díle Double Agent. Tímto se tedy Splinter Cell opět posouvá od pomyslného názvu „hardcore stealth akce“, tedy čistokrevné plíživé akce, kde střelba obnáší velkou předvídavost a dobré propočítání situace. Naprosté nováčky však tato změna alespoň na chvilku potěší. Se zjednodušením hry se na scénu dostává i značné zvýšení tempa. Už žádné přespříliš dlouhé schovávání, na které jsme zvyklí z předchozích dílů, ale hbitější průběh celé hry. Hra sází spíše na přímočarý postup, který počítá s častou střelbou a hlasitým zabíjením. Odpadá tedy práce s rozvržením dalšího postupu a pokud vám v nesprávný moment zazvoní alarm, postačí vám k úspěšnému dokončení probíhajícího úkolu jen dobrá muška. Výbornou novinkou je zadávání jednotlivých úkolů prostřednictvím zdí. Obdržení zadání nového úkolu se vám zobrazí na zdi, nejste tedy rušeni nepříjemnými nabídkami či povinností otevírat nějaký seznam úkolů.

Úkoly na zdech či podlaháchÚkoly na zdech či podlahách

Boj!

I když byl Splinter Cell vždy titulem, kde byla střelba a hlučný boj pouhým vedlejším postupem k dosažení cíle, momentálně tvoří relativně velkou část hry. Zazní-li alarm nemusíte nijak zmatkovat. Jestliže vás objeví, stačí se jednoduše prostřílet napříč celou úrovní. Tím se tedy z původně hardcore stealth akce stává téměř klasická střílečka z pohledu třetí osoby. Další změnou v Conviciton je neomezený počet munice do základní pistole. Můžete si tedy střílet až do aleluja a nábojů bude neustále dostatek. V předchozích dílech pro vás byl každý náboj téměř zlatem a plýtvání se těžce odměnilo většinou smrtí, nebo alespoň pěkně velkými nepříjemnostmi. Zajímavým řešením je i signalizace vašeho objevení nepřáteli. Jakmile jste ve tmě celý obraz zešedne. To signalizuje, že vás nepřátelé nemohou objevit, tedy pokud u sebe nevláčí svítilnu. Stejně jako v předchozích dílech, je pro vás světlo největším nepřítelem. Zdroje světla však lze velmi jednoduše zničit. Postačí vám dobře mířená střela. Zneškodňování nepřátel byla vždycky zábava. Zde se vám naskýtá několik způsobů eliminace nic netušících nepřátel. První možností je poslat olovo přímo do nepřítelovo hlavy. Elegantní, ale příliš jednoduché. Mnohem zábavnější je ruční eliminace nepřátel. Dostat se někomu za záda a zlikvidovat ho nečiní Samovi vůbec žádný problém.

Mnoho lidí nedělá Samovi příliš dobře.Mnoho lidí nedělá Samovi příliš dobře.

Zpracování

Novinky a zásadnější změny proti předchozím dílům jsme si probrali. Teď se tedy můžeme pustit do zhodnocení zpracování hry. Nejprve se zastavím u grafického zpracování, které se nijak nevymyká z dnešních standardů. Není to tedy nic přímo revolučního, na druhou stranu grafické zpracování nezklame. Umělá inteligence také chvilkami není příliš oslnivá, že by ale nepřátelé tupě pobíhali po okolí, se také říci nedá. Jejich vzájemná kooperace vám občas pěkně zatopí. Zmínit se musím určitě o výborně zpracovaném hudebním doprovodu a o také o dabingu. Stejně jako grafické zpracování, ani délka hrací doby nijak neoslní.

A mám vás!A mám vás!

Závěrem

Co říci na závěr? Splinter Cell je relativně kontroverzním dílem, který celý průběh původně hardcore stealth akcí razantně zrychlil. Skalní fanoušky to jistě zamrzí, nováčci však značné zrychlení a také zjednodušení ocení, bohužel jen na chvíli. Co se týče zpracování, musím vyzdvihnout dabing a hudební podkreslení, které znatelně přidává na atmosféře. Za zmínku také stojí povedený příběh podávaný v dobrých dávkách Protože hru vydává Ubisoft, očekávejte otravnou protipirátskou ochranu. Jestliže jste dočasně bez internetu, například kvůli nějakému výpadku, hru si prostě nezahrajete. Tak i tak je ale nový Splinter Cell Conviciton docela povedený kousek, který bohužel podlehl přílišnému zjednodušení.

Moje hodnocení:  84 %

Výhody:

  • Hudba a dabing
  • Výslechy
  • Příběh
  • Úkoly na zdech

Nevýhody:

  • Protipirátská ochrana
  • Zjednodušení
  • Příliš rychlé tempo

Koupit Splinter Cell Conviciton PC za 1099 Kč

Koupit Splinter Cell Conviciton XBOX 360 za 1399 Kč

Článek Splinter Cell Conviction – Sam Fisher zvýšil tempo! byl publikován 8. července 2010 v 02.15 v rubrice Hry. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...