Metro 2033: Tunely mohou být opravdu zrádné!

Tagy:  Metro 2033, 4A Games, Rusko, Moskva, metro, Apokalypsa, Třetí světová válka, atomová bomba, DirecX 11, Artyom, moskva

Sponzorované odkazy:

Metro 2033: Tunely mohou být opravdu zrádné!

Život na zemi již nikdy nebude takový jako dřív. Obávaná atomová válka si vzala svou daň. Země byla pokryta nebezpečným radioaktivním prachem, což způsobilo zánik nejednoho druhu živočichů. Lidstvo je také na pokraji vyhynutí. Poslední jedinci přežívají v útrobách moskevského metra. Vy jste právě jedním z přeživších. Jestli tuto prekérní situaci přežijete či ne, to záleží jen a pouze na vás. Nezní to lákavě?

Ozbrojená drezínaOzbrojená drezína

Tunelové putování

Dlouhých dvacet let prožil mladý Rus Artyom v útrobách moskevského metra v jedné z malých lidských osad, vlastně stanic metra. Konečně dospěl, a tak má příležitost opustit stísněné podzemní prostory. Za velkými ocelovými dveřmi ho ale nečekají krásy zelené přírody či ruského velkoměsta, pouze polorozpadlá Moskva a nekonečný spletitý systém metra, kde už jezdí jen jakési drezíny. A právě mimo osady začíná ta pravá zábava. V tunelech na vás čekají mutanti, různých překážek či nepřátelských lidí. Tunely jsou opravdu vyvedené. Nejen že na vás emocionálně zapůsobí, což značně podpoří atmosféru, ale vám i velmi zatopí. Mutanti jsou totiž všude. Naštěstí vás většinou doprovází další cestovatelé. I když vás často po krátké době opustí, jsou pro vás nevídanou společností. Nejen že vám pomohou při útocích dotěrných mutantů, ale i zpříjemní temnou a tichou atmosféru tunelů.

Plynovou masku nasadit!Plynovou masku nasadit!

Podzemní politika

Určitým zpestřením temných tunelů jsou malá podzemní města v prostorech bývalých zastávek metra. Každá stanice má svou vlastní infrastrukturu, politiku a v neposlední řadě i často důmyslnou obranu. Nejprve se zastavím u politiky. Pravice versus levice. Přesně tato politická otázka se drží i mezi některými přeživšími. Leckde tak naleznete komunisticky založenou stanici bující s nacistickými protějšky. Ani třetí světová válka nedala tomuto mezitřídnímu boji konec. Když nebudu počítat tyto extrémisticky založené stanice, tak najdete ve všech větších „městech“ tržiště, což zpestří hraní. Tento aspekt se bohužel brzy přesune do ústraní, protože všechny potřebné věci posbíráte od padlých vojáků a nebo na různých opuštěných stanovištích. Platidlem pro tentokrát nejsou zlaťáky či bankovky, ale předválečné střelivo. Tedy poctivě vyrobené a dostatečně účinné olověné náboje. Oproti těm provizorně vyrobeným v podzemních podmínkách mají mnohem větší průraz a samozřejmě i cenu. Na výše zmíněných tržištích seženete téměř vše, na co pomyslíte. Lepší zbraně, munici, lékárničky, plynové masky s filtry či další výbavu. Při vstupu do stanice metra plného lidí na vás lehce dýchne civilizace a bezpečí. Lidé sedící v hospodě u pořádného drinku a vodní dýmky, poletující a smějící se děti všude kolem, plechové boudy na spaní, různí řemeslníci. Jednotlivé vchody do stanic jsou velmi obezřetně střeženy. Na scénu občas přijde i plamenomet či protipěchotní kulomet. Podobně na vás zapůsobí většina stanic.

Hurá do tunelů…Hurá do tunelů…

Mráz, vichr a mutanti

Budete mít i několik příležitostí se podívat na zdecimovaný povrch, tedy do ulic dříve velkolepé Moskvy, jestli se o tom dá takto mluvit. Radioaktivní prostředí, plno poletujících a pěkně nebezpečných mutantů a velké množství různých překážek. To je ve zkratce povrch. A dostáváme se k další relativně zajímavé vymoženosti – plynové masce. Jakmile se dostanete do podezřelého plynu, Artyom se začne dusit, a tak je čas nasadit plynovou masku. Po uběhnutí určité doby je potřeba vyměnit filtr. Těch je naštěstí dostatek. Dají se buď koupit nebo sebrat od padlých vojáků. Zajímavé jsou i efekty jako částečné zamlžení masky, ztišení zvuků či občasné prasknutí skla masky v zápalu nějakého boje. Potom máte o starost navíc, protože musíte shánět novou nepoškozenou masku. Ve všech soubojích se budete obhajovat podomácku vyrobenými střelnými zbraněmi a předválečným střelivem. Souboje jsou bohužel lehce zmatené. Kvůli zajímavé fyzice padajících mrtvol občas nevíte, do čeho střílíte. Zde se objevují rysy klasické FPS. Mrštné pohyby okolo příšer tak, aby vás minuly, bohužel velmi kazí dojem ze hry.

Plynové masky jsou dnes v móděPlynové masky jsou dnes v módě

DirectX 11 konečně promluvil

Metro 2033 nebylo očekávané jen kvůli zajímavému příběhu, ale i kvůli práci s novými DirectX 11. Bohužel k hraní s vysokými detaily a DirectX 11 potřebujete dostatečně výkonné železo, a tak si vyvedenou grafiku neužije každý. A že je opravdu na co koukat. V Metru 2033 je totiž plejáda nejnovějších grafických technologií. Značně se na tom podepsala i primární podpora PC platformy. Naštěstí je hra relativně dobře optimalizovaná, a proto grafika vypadá velmi dobře i na nižším nastavení detailů. Fyzika objektů ale nemá tak vysokou úroveň jako grafická stránka hry. Mnoho objektů bohužel nezničíte. Jak jsem se již zmiňoval o pochybné fyzice mrtvých mutantů, zde fyzika také nevypadá nejlépe. Hratelnost je na velmi vysoké úrovni a o atmosféře se snad ani nemusím zmiňovat. Ta je doslova geniální.

Světlo!Světlo!

Epilog

Pánové z 4A Games se opravdu předvedli. Metro 2033 kombinuje vynikající příběh, dobrou hratelnost a špičkovou grafiku. Podzemní tunely a zničený povrch určitě zapůsobí na každého a donutí přemýšlet nad důsledkem třetí světové války. Velmi mě potěšily vymoženosti, jako jsou svítilna s příručním generátorem a plynová maska. Zajímavě je řešena i infrastruktura jednotlivých stanic metra. Především na grafice se podepsala hlavní orientace na platformu PC. Lehce mě zklamal systém soubojů a s tím spojená i fyzika padlých mutantů. Hra je distribuována i na Xbox 360. Jestliže hledáte pořádnou oddychovku na víkend, můžu vám cestu do podzemních tunelů moskevského metra určitě doporučit.

Hodnocení:  85 %

Výhody:

  • Příběh
  • Grafika
  • Optimalizace
  • Plynová maska
  • Tunely
  • Hratelnost
  • DirectX 11

Nevýhody:

  • Zmatené souboje
  • Občas fyzika
  • Nezničitelnost prostředí

Koupit Metro 2033 PC za 899 Kč

Koupit Metro 2033 Xbox 360 za 1399 Kč

Článek Metro 2033: Tunely mohou být opravdu zrádné! byl publikován 13. dubna 2010 v 06.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...