Na co se těšit v roce 2013?

Tagy:  2013, novinky, střílečky, RPG, akce, strategie, Tomb Raider, Last of Us, Crysis 3, God of War, Gears of War, Rome 2, Starcraft

Sponzorované odkazy:

Na co se těšit v roce 2013?

Svět neskončil a my se tak díky tomu v roce 2013 budeme moci radovat ze záplavy dlouho očekávaných titulů. Drtivá většina přitom dorazí na naše obrazovky a monitory poměrně netypicky již na jaře. Důvody jsou dva – jednak je zde několik her jejichž odkládání se zastavilo (prozatím) právě na zmíněném období, druhý důvod pak představuje nástup nových konzolí s největší pravděpodobností na konci letošního roku. Sony již oznámení nového Playstationu na letošní E3 či spíše dříve de facto potvrdila a náznaky a logika dávají tušit, že to samé platí i pro nový Xbox. Rok 2013 se tedy zdá být vrcholem současné generace konzolí a je to na něm vidět.

Znovuzrozená LaraZnovuzrozená Lara

Tomb Raider a exkluzivity Sony

Pátého března konečně dorazí znovuoživená Lara Croft v restartu série Tomb Raider. Lara se hojně inspirovala u kolegy Nathana Drakea ze série Uncharted a kromě adrenalinových sekvencí nabídne i multiplayer. Zaručena je nádherná grafika, hopsání, puzzly, souboje i stealth, nově RPG prvky a důraz na přežití na „ne tak docela pustém“ ostrově. Konceptem malinko připomíná nedávno vydaný Far Cry 3.

Další očekávanou peckou je PS3 exkluzivita od zmíněných tvůrců série Uncharted – Last of Us. Putování postapokalyptickými městy a ochrana mladší dívky sice připomene The Walking Dead, tím podobnost ale končí. Ellie je o něco starší a podstatně drsnější (a vulgárnější) než Clementine a má evidentně pro strach uděláno. Hra vás bude nutit kombinovat předměty, šetřit municí a mnohdy se kolem nepřátel raději proplížit či je zlikvidovat potichu. I Last of Us bude mít multiplayer a těšit se na něj můžeme v květnu.

Potřebuje God of War multiplayer?Potřebuje God of War multiplayer?

Druhou ze tří velkých PS3 es je God of War: Ascention plánovaný na polovinu března. Má se jednat o chronologicky první Kratovo dobrodružství, v němž se bude náš antihrdina snažit vymanit z Áreovy moci. I GoW bude mít poprvé multiplayer. Zatím však hra vzbuzuje spíše rozpaky – je potřeba další GoW prequel ze starého Řecka? Opět stejný systém soubojů? Jak moc propracovaný bude multiplayer? Kratos má být méně zápornou postavou? Nechme se překvapit.

Trojlístek velkých exkluzivit pro krabičku od Sony uzavírá Beyond: Two Souls (zatím bez data vydání) od tvůrců stojících za Heavy Rain. Dívka a její přítel-duch unikají policii za pomoci nadpřirozených sil, to vše v nádherném grafickém kabátku.

Do GTA se vrátí mimo jiné kola.Do GTA se vrátí mimo jiné kola.

GTA V – hra roku. O co?

Pak je zde samozřejmě páté GTA, o jehož ambicích netřeba hovořit – prostředí mající společnou velikost San Andreas, Red Dead Redemption a GTA IV, tři hratelné postavy, tuna obsahu a možných aktivit, multiplayer, rádia, auta, lodě, letadla, helikoptéry, padáky, potápění…tohle prostě nemůže zklamat. PC verze sice oznámena není, avšak její vydání bude patrně následovat někdy na podzim (konzolisté se mohou těšit již na jaro, patrně květen).

Nesmíme zapomenout ani na letošní Assasins Creed. Potvrzeno oficiálně zatím nic nebylo, avšak vzhledem k rekordním prodejům trojky a vzrůstající poptávce po značce dá Ubisoft sérii těžko byť jen na rok k ledu. Šéf brazilské pobočky Ubisoftu mluvil o pokračování v Brazílii, nic potvrzeno však není. Možná (a vhodná) by byla třeba i revoluční Francie.

Maximum Crysis?Maximum Crysis?

Těžké kalibry pro příznivce stříleček

Střílečkáře potěší brzké vydání Crysis 3 (22. února), jež má kombinovat to nejlepší z předchozích dílů, ukončit příběh a přivést hráče do tzv. „městské džungle.“ Postava s hlasem, fantastická grafika, sandboxový styl hraní kombinovaný se skripty, více mimozemských zbraní, luk a zajímavý multiplayer – Crysis 3 vypadá na důstojné završení trilogie.

Zatím velmi málo toho víme o na podzim vycházejících peckách Battlefield 4 a Call of Duty (Modern Warfare 4?). Battlefield má podle neověřených zpráv zahrnout do hry i Čínu a ženské vojandy. No už bylo načase. Nezapomínejme ani na českou vojenskou simulaci ArmA 3 od Bohemia Interactive.

Extrémní očekávání budí i Bioshock: Infinite vycházející na konci března, který se má odehrávat v městě v oblacích. I v Infinite máte přitom k dispozici nejen zbraně, ale i speciální schopnosti. A ano i v Inifinite se snažíte chránit křehkou slečnu. Bioshock voní originalitou, krásným grafickým stylem, atmosférou a nápady.

To vše platí i o Metro: Last Light, ovšem zcela jinak. I Metro vychází v březnu, i Metro nemá multiplayer a je čistě singleplayerovým zážitkem. Jedná se však o horrorovou, post-apokalyptickou akci odehrávající se v Moskvě. Na příběhu spolupracoval autor úspěšné předlohy Dmitry Glukhovsky. O dusnou atmosféru, šokující scény a depresivní vyznění nebude nouze.

Podaří Gears of Wear: Judgement to, co čtvrtému Halo?Podaří Gears of Wear: Judgement to, co čtvrtému Halo?

Střílečkám ze třetí osoby v očekávání jasně kraluje pokračování megaúspěšné série Gears of War: Judgement vycházející pouze na Xbox 360. I zde se příznivci dočkají již na jaře. Otázka je, zda se podaří novému studiu People Can Fly navázat na úspěch předchozích dílů, podobně jako se to povedlo 343 Studios s Halo 4. Doufejme, že ano, hra zatím vypadá nadějně.

Střílečky ze třetí osoby plánované na jaro jsou i Fuse (od tvůrců Ratchet & Clank a série Resistance) a Army of Two: Devil’s Cartel. Oběh hry vydá EA a obě budou klást velký důraz na kooperativní hraní.

Na srpen byl nedávno odsunutý, dlouho očekávaný Splinter Cell: Blacklist, jenž podobně jako předchozí Conviction bude dynamičtěji pojatější stealth akcí s mnohými možnostmi a udělátky, jak se vypořádat s nepřítelem. Zvědaví jsme i na „nového“ Sama Fischera a na to, co všechno hra nabídne – má se jednat o dosud největší a nejambicióznější hru série, čímž autoři zdůvodňují i zmíněný odklad.

Coop není v Dead Space 3 nutností.Coop není v Dead Space 3 nutností.

Zapomenout nesmíme ani na bombu, kterou se – doufejme – stane Dead Space 3. Opět od EA, opět s kooperativním hraní, které však není povinné. Tvůrci se evidentně snaží o uspokojení jak hráčů chtějící nervy drásající horror, tak těch, jež si rádi zastřílí ve dvou a občas vyřeší i nějaký ten puzzle. To vše již 6. února.

Na únor se mohou přitom těšit i příznivci ságy Metal Gear, kdy po dlouhém čekání vyjde akční mlátička Metal Gear Rising: Revengeance s Raidenem v hlavní roli. Tady raději podotkněme, že hra těžko dosáhne kvalit ostatních MGS her a vypadá poněkud těžkopádně, ale nechme se překvapit. Zcela jiným, klasickým typem mlátičky pak bude Injustice: Gods Among Us od tvůrců posledního Mortal Kombatu, jenž se opravdu povedl. Tentokrát se vývojáři z NetherRealm Studios zaměřili na komiksové DC Universe (Batman, Superman, Flash a další) a slibují tunu obsahu a interaktivní arény. Komiksová mlátička má vyjít 19.dubna.
.

Rome 2: Total War přijde pozdě, ale čekání se, zdá se, vyplatí.Rome 2: Total War přijde pozdě, ale čekání se, zdá se, vyplatí.

Skvělý rok pro strategie

V březnu (opět!) vyjde i pokračování megaúspěšné série Starcraft 2: Heart of Swarm, nabízející kampaň za Zergy a mající za hlavní postavu oblíbenou Kerrigan. Bude zajímavé sledovat kam se následovník Wings of Liberty vydá a kolik přinese novinek.

Dalším očekávaným titulem je Company of Heroes 2, pokračování překvapivě kvalitního prvního dílu od THQ odehrávající se v 2. světové války. Vyjde…chvíle napětí…opět v březnu.

Velmi zajímavé bude také sledovat, jak dopadne Free2Play titul Command & Conquer (původní C&C: Generals 2), jenž by nakonec, díky protestům ze strany hráčů, měl obsahovat i kampaň pro jednoho hráče. Datum vydání není přesně známo, ale dřív než v létě to jistě nebude.

Snad nejambicióznější se ze všech strategií se však jeví připravovaná Rome 2: Total War, jenž má být dosud nejpropracovanějším Total War titulem. Velký důraz bude kladen tentokrát i na příběh a postavy, což u strategií nebývá zrovna obvyklé. Hra nicméně vyjde až na podzim. Co budeme do té doby hrát? Haha.

O Dragon Age 3 toho zatím moc nevíme.O Dragon Age 3 toho zatím moc nevíme.

Slabší rok pro RPG?

RPG zažila silný rok 2012, navíc není jisté, zda oznámené The Elder Scrolls: Online, Dragon Age 3 a Dark Souls 2 datum vydání (rok 2013) stihnou. Dragon Age 3 má být hrou s otevřeným světem, jenž se inspiroval u Skyrimu. Frostbite 2 engine a vyprávění příběhu od Bioware dělají z DA 3 jeden z nejvíce očekávaných titulů současnosti. Odehrávat se má v Orlais a důležitou roli v něm bude hrát inkvizice, hra o moc a náboženské pletichy.

Dark Souls 2 nabídne nový engine, tuhou obtížnost a výzvy, nový svět a citlivější vedení hráče, jinak toho o něm však víme rovněž málo.

U MMORPG The Elder Scrolls: Online bude zase zajímavé sledovat, jakou cenovou politiku autoři zvolí a jak se to projeví na prodejnosti. Trh se totiž v roce 2012 dost změnil. Bude se jednat o F2P titul jako The Old Republic? Či bude hra bez poplatků jako Guild Wars 2? Vsadí autoři na dřívější model s nutností každý měsíc platit? Uvidíme.

Černými koni na poli RPG pro rok 2013 je oznámené završení FFXIII trilogie Lightning Returns: Final Fantasy XIII a především jarní South Park: Stick of Truth od Obsidianu (Fallout: New Vegas a Knights of the Old Republic 2) s klasickým SP humorem, tahovým bojovým systémem (soudě dle trailerů) a postavou, kterou si vytvoříte sami.

Rok 2013 zkrátka vypadá opravdu nabitě a v březnu si raději vezměte dovolenou.

Předobjednat PC hru Dead Space 3 na xzone.cz
Předobjednat PC hru Tomb Raider na xzone.cz
Předobjednat PC hru Dragon Age 3 na xzone.cz

Článek Na co se těšit v roce 2013? byl publikován 31. ledna 2013 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Jakub Žežule. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...