Dragon Age: Prameny - RPG, které stojí za to

Tagy:  Dragon Age, Dragon Age:Prameny, Origins, Bioware, Dragon, Fantasy, RPG

Sponzorované odkazy:

Dragon Age: Prameny - RPG, které stojí za to

Je hodně her, které umí člověka vtáhnout do děje tak, že ztratí pojem o čase. Ale je jen pár her, ke kterým se váže sousloví – Kdo toto nehrál, nepoznal sílu PC her. Jedním z těchto silných titulů se bezpochyby stal nový počin od Bioware s názvem Dragon Age: Prameny. Již úvodní video mluví za vše. Toto RPG pyšnící se dechberoucím příběhem, perfektní hratelností a příjemnou grafikou se pomalu, ale jistě prokousává na vrchol titulů tohoto žánru. Pojďme si tedy o Dragon Age říci více.

SpolubojovníciSpolubojovníci

Prostředí

Mágové z Bioware pro tentokrát opouští univerzum Forgotten Realms, aby nás mohli zavést do Fereldenu, zbrusu nového světa s vlastní mytologií, politikou a pravidly. A jde o velice, velice osvěžující výlet plný dramatických zvratů a úchvatných zážitků. Fereldenem zmítají politické bouře, nepokoje, rasové a náboženské předsudky; je to živoucí kontinent s fascinující historií, jejíž součástí se nakonec stanete. Zdánlivě klasická high fantasy osobitě vybočuje ze zavedených klišé. Elfové jsou v podání Bioware druhořadý, podřadný národ, k němuž ostatní chovají pouze opovržení; trpaslíky svazuje přísný kastovní systém, naoko pevnou kamennou říši rozežírají rozepře, děti kamene v bezvládí balancují na pomezí občanské války. Mágové prakticky žijí pod neustálým dohledem templářů, zatímco lidská církev hlásá bezbožnost magie a bojuje o vliv s bohy ostatních ras.

Přiblížený pohled na válečníkyPřiblížený pohled na válečníky

Příběh

Jak jsem již zmínil příběh DA je opravdu perfektní a největší mírou se na tom podílí vypravěčské mistrovství tvůrců, které dělá z DA nevšední záležitost. Ferelden čas od času napadají démonické bytosti, proti nimž bojují Šedí strážci. Šedí strážci jsou „ti hodní“ – právě jedním z nich se stanete – ale nejde o žádné cituplné dobráky, co pomáhají stařenkám přecházet přes silnici. Je to společenstvo nekompromisních bojovníků, kteří ve svých řadách nestrpí žádnou známku slabosti. Až projdete drsným přijímacím rituálem, jistě vás napadne, jestli jste náhodou radši neměli zůstat doma za pecí, kde byste si o dobrodružství nechali jenom zdát. Příběh je neskutečně košatý, překypuje vášněmi, intrikami a zradou (tou především), neustále podstupujete složité morální volby, jež ovlivňují vývoj dalších událostí. Na primární děj se pozvolna nabalují tucty subquestů, ve výsledku tedy dostanete obrovsky rozsáhlý celek, který zabaví na mnoho desítek hodin. Dragon Age přitom neobsahuje hluchá místa, tvůrci neustále zatápí pod vypravěčským kotlem a udržují dechberoucí tempo. Nikdy se nezaseknete, vždy víte, jak dál.

Příběh provází hezky zpracované videoukázkyPříběh provází hezky zpracované videoukázky

Hratelnost

Co se RPG prvků týče, volíte jen ze tří povolání. Vězte však, že každé z nich však nabízí mnoho možností rozvoje, později přibudou specializace a když k tomu ještě přičtete rasová specifika, dostanete robustní systém v duchu nejlepších tradic žánru. Totéž lze konstatovat i o soubojovém systému, jemuž okamžitě přijdete na chuť. Zejména těm, kdo mají zkušenosti s předchozími tituly od Bioware, přejde ovládání rychle do krve.

Hra vás zavade do různých končin mýtického světaHra vás zavade do různých končin mýtického světa

Grafika

Dragon Age frčí na překopaném engine Aurora. Tento letitý nástroj poháněl už Neverwinter Nights (2002) a na grafice je to bohužel docela znát. Při bližším zkoumání si všimnete rozplizlých textur; některé modely nejsou tak detailní, jak by mohly či snad měly být. A tak dále. Nutno však podotknout, že při pohledu shora se všechny nedostatky a pihy na kráse úplně ztrácí v záplavě nádhery. Výhodou tedy je, že tuto pecku rozjede opravdu každý.

Jednoduché interface hráče příjemně potěšíJednoduché interface hráče příjemně potěší

Závěrem

V dnešním světe nových her, které se snaží především co nejvíce přiblížit realitě a nalákat hráče na grafickou stránku hry, se čím dál více zapomíná na tituly, které dokázali udělat s člověkem to samé na základě dějové linie, či vypravěčského umění. Buďme rádi za to, že Bioware vsadil na tuto cestu a vytvořil hru, která se bezpochyby zapíše do dějin RPG žánrů a najde si mnoho příznivců. Nám nezbývá než jim za to poděkovat, jelikož takováto herní tituly nevychází každý den.

Moje hodnocení:  95 %

Výhody:

  • Příběh
  • Hratelnost
  • Zpracování
  • Nízké HW nároky

Nevýhody:

  • Nižší umělá inteligence postav

Článek Dragon Age: Prameny - RPG, které stojí za to byl publikován 23. listopadu 2009 v 06.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Martin Hošek. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...