Age of Empires 3

Tagy:  Age of Empires 3 download, Age of Empires 3 čeština

Sponzorované odkazy:

Age of Empires 3

Age of Empires je pojmem na poli realtime strategií. Každý z vydaných dílů byl perfektně hratelný a mnoho se vytýkat nedalo. O to větší nároky se kladly na výrobu třetího dílu. Uvařili nám chlapící z EnsembleStudios chutnou krmi nebo nechutnou šlichtu?

Třetí díl Age of Empires nás zavádí do doby objevování a hlavně kolonizování Ameriky, či Nového světa. Základní historické a herní reálie se drží skutečných událostí, ale příběhová omáčka je postavena na událostech rodiny Blackových. Ve hře je líčeno několik generací této rodiny a celkem si užijeme 3 kampaně vždy v kůži jiného člena rodiny. První kampaň zpracovává střety s Turky a piráty, druhá boj proti Rusku, které si klade územní nároky na Aljašku a poslední dějství se věnuje bojům proti Mexiku a obraně Inků. Je sice pravda, že těch národů vystupuje ve hře poněkud moc a ne všechny tam patří, ale to je daň za pestrost a vyšší hratelnost.

Každá kampaň čítá 8 misí a rozhodně se nudit nebudete, protože variabilita úkolů a cílů je široká a ne vždy jde pouze o mise typu: postav, vyrob, znič. Mnohdy máte jen hrstku jednotek se kterými je třeba projít určité území a přežít, nebo nasbírat určité množství zkušeností, jinak se dál nehnete. I tak je většina scénářů založena na klasickém koloběhu sběru surovin, výstavby budov, trénování vojsk a ničení nepřítele. AI nepřátel ovšem není nejhorší a rozhodně nemůžete celou hru projet stále stejnou taktikou. Některé mise jsou čistě útočného charakteru, jindy je to přesně naopak a budete rádi za každou minutu oddechu. Obranné mise jsou vázány povětšinou na ochranu nějaké důležité osoby nebo budovy a vaším úkolem je vydržet do příjezdu posil, které vás zbaví trápení. A právě zde budete zvláště na těžší obtížnost odpočítávat každou vteřinu…

Zajímavou novinkou jsou města. Přesněji domovská města. Každý národ má specifické hlavní město, které mu dodává množství bonusů a po celou dobu hry i suroviny, kterých je zvláště v pozdějších částech hry občas znatelný nedostatek. Všechno se děje v podobě balíčku karet, který si sestavujete jako hráči sami. Nové karty dostáváte za body a zkušenosti. Bonusy mohou být jak surovinové, tak válečné nebo technologické.

Hratelnost se nese v duchu AoE série se vším co k ní patří. Pustupně jak se vyvíjíte procházíte technologickými věky a dostáváte různé upgrady. Potěší přítomnost hrdinů, kteří jsou opravdu dost silní a mnohdy rozhodnou bitvu právě oni. Naštěstí jsou nesmrtelní, takže je stačí v okamžiku smrti je staáhnout z boje a po chvíli se sami uzdraví. Frustrace z opakování mise kvůli smrti hrdiny tedy odpadá. Jednotky jsou poplatné době a tak nečekejte žádné futuristické výstřelky, ale poctivé pěšáky jízdu a hlavně smrtící kanóny a houfnice. Díky fungující fyzice je radost se dívat, jak dělové koule kosí protivníky.

Grafiku je hezká a zvláště na doporučené konfiguraci krásně detailní. Pochválit ještě jednou musím Havoc fyzikální engine, díky kterému se budovy bortí podle fyzikálních zákonů, voda se pohybuje tak jak má a lodě se úžasně potápí. Zde toho nejde moc vytknout. Zvuk a hudba je naopak čistý průměr. Vyloženě hezké melodie jsem nezaznamenal a zvuky mi přijdou stejné jako u starších dílů série.Prostě nic extra, ale snést se to dá.

Celkově je Age of Empires 3 velmi dobře hratelnou strategií a plnohodnotným nástupcem předchozích dílů. Výbojářo se nepouštěli do žádných převratných experimentů a je to tak dobře. Vše alespoň šlape, tak jak si představuji a ovládání je jedna báseň. I multiplayer se povedl a strávíte u něj nejeden večer, pokud kvalitní protihráče. Pro fandy realtime strategií je zahrání si AoE 3 povinností. Zbytek hráčů může příjemně překvapit.

Hodnocení hry: 81%

Age of Empires 3 video trailer:

Age of Empires 3 download demo zde:
Age of Empires 3 demo download

Koupit Age of Empires 3 za 299,–Kč

Koupit Datadisk Age of Empires III: The WarChiefs za 399,–Kč

Článek Age of Empires 3 byl publikován 12. prosince 2007 v 18.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...