Left 4 Dead

Tagy:  Left 4 Dead, Left for Dead, Valve, Steam

Sponzorované odkazy:

Left 4 Dead

Pobíháte s nabitou zbraní po chodbách metra, vše okolo vás je zdevastované a v uších vám zní dětský pláč. Vyběhnete po rozbitých jezdících schodech a najednou před vámi stojí ohromný chumel krvelačných, infikovaných zombií. Co teď? Jakmile zombie zaregistrují vaši přítomnost, vrhnou se na vás s jediným cílem. Zabít vás. Naštěstí se v tu chvíli za vámi objeví vaši tři přátelé a začne nelítostný boj. Říkáte si, nějaký příběh z Resident Evil? Kdepak, jedná se o běžnou situaci z nové akční hry od vývojářů z Valve – Left 4 Dead.

d1d1

Úvodem

Jak se sluší a patří, začnu hezky popořádku, v tomto případě to bude singleplayerovou kampaní. Ta čítá 4 samostatné kampaně, přičemž každá obsahuje 5 misí. Prostředí v každé kapitole je vždy jiné, ale rozdíly nejsou zásadní. Dá se v podstatě říci, že se jedná o klasické HL2 prostory. Užijete si dostatek volného prostředí, ale i stísněných katakomb, malých místnůstek atd. Hlavní hrdinové, kteří se budou snažit eliminovat všechny infikované, jsou Bill, Francis, Zoey a Louis. Protože se jedná o singleplayer, vaším úkolem je ovládat pouze jednu postavu a o ostatní se postará umělá inteligence řízená počítačem.

d2d2

Co vás čeká?

V singleplayeru jste tedy hlavním hráčem vy. Většinou máte co dělat, abyste se takovému přívalu ve zdraví ubránili, protože jak vás chumel infikovaných dokola obstoupí, máte většinou hodně namále. Aby toho nebylo málo tak pro vás vývojáři nachystali několik speciálních postav, které ostatní předčí ve většině případů svou nezvyklou silou. Mezi těmito nepřáteli rozhodně nepřehlídnete Huntera, který dokáže dělat obrovské skoky a pokud se mu podaří srazit vás k zemi, vaše zdraví se bude velice rychle snižovat. Dále je tu Smoker neboli Smraďoch, který vás na dálku polapí svým pekelně dlouhým jazykem přitáhne si vás na dlouhé vzdálenosti, klidně ze střechy budovy. Další nebezpečný mutant je Boomer, nechutně tlustá bečka hnusu, která se jen tak tak valí, ale pokud vás zasáhne proudem nechutně zelených zvratků, máte pěkně dlouho co dělat, než znovu budete pořádně vidět. Na oplátku zase „tlusťochovi“ stačí jedna kulka, aby se rozprskl na všechny strany. A samozřejmě nesmím zapomenout na podlou Witch neboli čarodějku, která se snaží úzkostlivým pláčem vzbudit pozornost. Pokud ji ovšem zasáhnete nebo se přiblížíte moc blízko, je jasné že s ní budete mít co dočinění. Ještě štěstí, že útočí jen na toho, kdo ji vyruší a dá se v tichosti i obejít. A samozřejmě, nesmíme zapomenout na mohutného Tanka, který vzhledem i výdrží vydá tak za šest.

d3d3

Pokud vás některá z těchto bestií napadne pak jste zcela oddáni na pomoc zbylých tří postav. Ty vám mohou pomáhat i v průběhu normálního boje pomocí lékárniček a povzbuzujících pilulek. Pokud se nedej bože stane, že někdo z vašeho čtyřčlenného komanda přeci jen zemře, pak je možné ho po nějaké době znovu oživit. Ale dopředu říkám, že i ztráta jediného člena je zde ztrátou tak citelnou, že může silně ohrozit šanci na úspěšné dokončení mise.

d4d4

Multiplayer

Hraní on-line s ostatními je v podstatě založeno na úplně stejném principu, ve stejném prostředí, jako u singleplayeru. Tím se dostáváme k naprosto unikátní a řekl bych až geniální vlastnosti celé hry. Rozmístění zombíků a hlavně jejich útočné vlny nejsou ve většině případů nikdy stejné. Nikdy se tak nemůžete spolehnout na to, že právě z téhle uličky se vyřídí 50 krvelačných bestií, pokud jste to v minulé hře právě zažili. Tím se jednotlivé mise stávají neuvěřitelným způsobem znovu hratelné a i po mnoha dohráních vás tak budou stále bavit. Na ničení takových zástupů potvor jsou samozřejmě zapotřebí i nějaké ty zbraně. Začnu základní nabídkou, což je především pistole, která je společně se svým dvojčetem až překvapivě efektivní a díky tomu, že má neomezené střelivo, mnohokrát i nezbytná. Nesmí chybět brokovnice a lehký samopal. V druhé fázi pak můžete najít útočnou pušku M4, automatickou brokovnici, která je proti vlně zombíků obzvláště účinná a ostřelovačku, se kterou si užijete spoustu explodujících headshotů. A to je bohužel všechno, pokud tedy nepočítám sporadicky umístěné otočné kulomety. Můžete však ještě využít molotov, nebo klasickou nádrž s benzínem a propanbutanovou láhev. Na to se hezky kouká. V kooperativním multiplayeru se do hry vmísila opravdu ohromná dávka taktického myšlení a uvažování. A je prostě nezbytné, aby hráči spolupracovali.

d5d5

V mulitplayeru se nachází takzvaný mód VERSUS, ve kterém se na server připojí už celých osm hráčů, z čehož čtyři zůstanou na té dobré straně a zbytek se připojí na stranu monster, kde si vyberou jednoho z výše zmíněných netvorů a budou se tak snažit zabránit svým protihráčům dokončit misi.

d6d6

Závěrem

Celkově musím konstatovat, že Left 4 Dead je doopravdy velmi povedenou a zábavnou hrou s originálním nápadem. Grafika je sice o něco starší a rozhodně nečekejte nějaké grafické hody, ale o to v této hře vůbec nejde. Jediná věc, která odečítá této hře její kladné hodnocení je doba, za kterou můžete tuto hru dohrát. Je to cca okolo 4–5 hodin a to jak v singleplayeru tak v kooperaci. Nic méně všem vřele doporučuji tuto pecku zkusit.

Koupit Left 4 Dead za 499,–Kč

Článek Left 4 Dead byl publikován 30. listopadu 2008 v 06.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Martin Hošek. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...