Quake 4

Tagy:  Quake 4 download

Sponzorované odkazy:

Quake 4

Může byt vůbec již čtvrté pokračovaní některé hry úspěšné a přitom jen nevykrádat díly předešlé? Nebo existuji snad tituly, u kterých to nevadí a každé další pokračovaní slibuje parádní zábavu, i když se hratelnost a herní principy nijak nemění? Tak přesně tyto otázky jsem si pokládal při recenzování čtvrtého pokračovaní kultovní střílečky od kultovního studia ID Software – Quake 4.

Stroggové znovu v akci

Hned na začátku musím pochválit výborné a hlavně rychlé vtažení do příběhu, který se odehrává hned po skončení druhého dílu. Váš transportér je sestřelen a nedobrovolně se dostáváte do akce dříve, než bylo zamýšleno. Ničemu to ovšem nevadí a už od první minuty je třeba se pořádně ohánět.

Nejprve mi trošku nesedlo seznamování se zbytkem vaší jednotky a občasné pomáhání jim v krizových situacích. Postupem hrou jsem ovšem musel svůj úhel pohledu poupravit a občasná výpomoc kolegům nebo eskortování je hezkým zpestřením jinak normálního vybíjení mutantů. To co mě naopak vytáčí u všech dílů série Quake (kromě Quake: Arena) je naprostá lineárnost a hlavně nascriptovanost veškerých herních událostí. Sice to pomáhá atmosféře, ale dle mého za příliš vysokou cenu, kdy víte, že se prostě něco stane a vy to nemůžete ovlivnit. Samotná hratelnost je jinak, ale skvělá a ničím nerušená, což je klad.

V Quake 4 narazíte na staré známé vymazlené zbraně a jejich design a užívání je jedna velká radost. Futuristický zjev spolu s perfektně vyváženou palebnou silou jsou zárukou toho, že kosit nepřátele vás bude prostě bavit. Máme tu tedy vše od slaboučkého blasteru, silné brokovnice, famózního lightning gunu a mého oblíbeného rail gunu, který slouží jako odstřelovací puška.

Grafika mi už od prvních okamžiků padla do oka a zvláště modely spolubojovníků a stroggských jednotek jsou potěchou pro oko. Jelikož Quake 4 pohání lehce upravený engine hry Doom 3 nemůžeme čekat nijak rozsáhlé exteriéry, ale vývojáři nás oblažují spíše továrními komplexy, místnostmi, jež ale hýří spoustou detailů. Nároky na hardware nejsou nijak závratné a dnes již lowendová sestava hru rozběhá víceméně bez problémů. Zvuky a hudba jdou ruku v ruce s grafikou a hře sedí. Stejně slyšíte stále jen chrapot a výkřiky nepřátel popřípadě pokyny z velení co dál.

Co říci na závěr? Quake 4 je minimálně důstojným nástupcem legendární série a bere si z předchůdců to nejlepší. Pokud ujíždíte na sci-fi střílečkách neměli by jste Quake 4 minout. Jde o skvělou, i když ne moc trvanlivou zábavu.

Hodnocení hry: 79%

Quake 4 video trailer:

Quake 4 download demo zde:
Quake 4 demo download

Koupit Quake 4 CZ za 249,–Kč

Článek Quake 4 byl publikován 18. listopadu 2007 v 06.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...