Lord of the Rings Online

Tagy:  Lord of the Rings Online, LOTRO

Sponzorované odkazy:

Lord of the Rings Online

Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar (dále jen LOTRO) patřila mezi nejočekávanější online hry poslední doby. Ptáte se, jaká je? Splnila přání a požadavky obrovského množství hráčů nebo už opadlo počáteční nadšení? A hlavně, stojí za to, aby si tuto hru člověk vůbec zahrál? Odpovědi vám snad přinese následující článek.

1. výročí

Asi před týdnem tomu byl přesně rok, co se LOTRO dostalo na pulty obchodů. Nechci zde vytvářet rozsáhlou recenzi, spíše bych chtěl přinést i „nové“ informace, které před necelým rokem ještě ostatním redaktorům nebyly známy a především se chci vyvarovat porovnávání s ostatními MMORPG. Na začátek by se určitě hodilo krátké seznámení s hrou jako takovou, což ocení především hráči Středozemě neznalí, pro ty ostatní se zde objeví i o dost novější informace.

Mapa světa

O čem LOTRO vlastně je?

Jedná se o první masivně multiplayerovou online hru založenou na slavné knižní předloze britského spisovatele J.R.R. Tolkiena.
Ale budete brát LOTRO jen jako hru, kterou si krátíte dlouhou chvíli nebo se budete do rozsáhlého světa připojovat s vidinou prozkoumávání krajiny, o které jste zatím četli jen v knihách (popř. viděli ve filmové verzi) ? Záleží jen na vás, kterou cestu zvolíte. Nebudete ničím brzděni, když si jednoho středečního večera vyšlápnete okolo Brandyvínského mostu a budete obdivovat um vývojářům z Turbine, jakouže to krásnou iluzi žijícího světa dokázali vytvořit. Je snad libo zahrát si na hudební nástroj? Vařit? Rybařit? Starat se o farmu? Podnikat výpravy s přáteli na různé bosse? Jednoduše řečeno – je jedno, jestli se rozhodnete chodit osamoceně nebo ve skupině, příběhem si během sólo hraní projdete o něco pomaleji a užijete si trochu jinou zábavu než třeba v instancích, kde je zapotřebí sehrané skupiny.

Oslava Bilbových narozenin

Sám na obra z Carn Dum? Čiré bláznovství!

A právě hraní ve skupinách doznává určitého novátorství. Společenstva, která jednoduše vytvoříte, mají totiž za úkol hlavně pobavit. Díky bonusům a novému systému schopností, použitelného jen za určitých podmínek přímo v boji, se zátahy na bosse stanou opravdovou lahůdkou.

Boj ve skupině

Pomocí pravidelných updatů (Knih), kterých doposud bylo 13, tvůrci opravují větší chyby v hratelnosti a také doplňují schopnosti jednotlivých povolání. Měsíc od měsíce je tedy poznat, jak se hratelnost ve skupině zásadně mění s tím, jaké nové schopnosti jsou různým postavám dávány do vínku.
Kupříkladu díky Knize 11 je možno vlastnit i svůj vlastní baráček, v něm si do truhly můžete uskladnit své věci. Vlastnictví domu bude časem určitě rozvíjeno dál, ale podle Turbine v něm schválně nejdou vyrábět věci atd., to aby se nevylidnila města. Chytré, že?

Hospodská pohoda

Grafické orgie

Je třeba zmínit v čem, alespoň v tomto období, LOTRO opravdu dominuje. Ano, je to grafické zpracování. Konkurenti se můžou jít se svými nedostatečně vykreslenými postavami, městskou architekturou a zbraněmi doslova klouzat. LOTRO dokáže nadchnout i když nemáte ve své bedně přímo našlapanou mašinu, ale pokud ji tam máte, těšte se na opravdu nádhernou podívanou, které není rovno. LOTRO nabízí rozsáhlý otevřený svět, který díky využití kino-technologie obsahuje filmově vypadající sekvence, které celý příběh posouvají vpřed. Snad kdyby se jen postavy pohybovaly o něco realističtěji a ne tak neohrabaně, vynikla by krása jejich zbroje a vůbec celkové sladění vzhledu ještě o něco více.

Krajina

Achillova pata

Snad nejdiskutovanější problematikou celého LOTRO je určitě chybějící PvP systém. Na jednu stranu je pochopitelné, že hráči chtějí hrát i za temnou stranu, ale vzpomeňte si třeba na trilogii zmiňovaného profesora Tolkiena. Spokojili jste se s pohledem z té „dobré“ strany, ze strany Společenstva nebo vám chyběl i náhled do mysli Saurona a jeho nohsledů? Uvidíme, jak si s tím tým okolo Jeffreyho Steefela poradí. Zatím nám všem musí stačit tzv. monster play, kdy se vžíváme třebas do skřeta nebo pavouka. Na oficiálních fórech se už dlouho o tomto problému mluví, tak se nechme překvapit, zda budou přání hráčů vyslyšena. Ruku na srdce, bez alespoň částečného PvP se hra úplně zbytečně odsouvá na druhou kolej.

Úlomky Narsilu, Gandalf, Elrond

Řekni „přítel“ a vejdi!

V březnu byla poprvé uveřejněna zpráva o chystaném datadisku The Mines of Moria, který mimo jiné přinese nový levelový strop, konkrétně 60lvl (doposud jen 50lvl), dále se můžeme těšit na dvě nová povolání – Rune-keeper a Warden. Toto rozšíření bude určitě dost zajímavým zpestřením, už třeba jen proto, že se poprvé podíváme pořádně pod zem, kde na nás budou čekat nové rozsáhlé questy. Dokonce bude možno vykovat si speciální zbraně, které se budou zlepšovat zároveň s hráčem! Tvůrci lákají na Bilbovo legendární Žihadlo nebo třeba pro znalce Gandalfův meč Glamdring, možnost vkládání run a další úpravy.

Dalším neméně zajímavým projektem je oficiální webová stránka datadisku (odkaz na konci článku), kde se můžeme o dolech v Morii dozvědět pár informací navíc. Průběžně zde jsou také dávány do provozu minihry, které si návštěvníci mohou zahrát. Pokud hráči splní určité podmínky, odemknou se jim exkluzivní ukázky, posléze i speciální předměty do hry.

Brány do Morie

Jak je to s placením?

Poplatky jsou momentálně následující (a to včetně DPH):

Euro Doba hraní
12.99 1 měsíc
35.97 3 měsíce
65.94 6 měsíců
119.88 1 rok
Dolary Doba hraní
14.99 1 měsíc
41.97 3 měsíce
77.94 6 měsíců
143.88 12 měsíců

Avšak jak sami tvůrci říkají, je třeba i odměňovat. Proto spustili až do 1. června 2008 speciální akci, díky které si můžete zahrát LOTRO o něco levněji.

Dolary Doba hraní Sleva
29.97 3 měsíce 33%
57.99 6 měsíců 35%
112.99 1 rok 37%

A co opravdu stojí za zmínku, je nabídka doživotního hraní za jednu cenu. Tato nabídka fungovala před rokem pro betatestery, nyní je nabízena i pro všechny ostatní, co nemají zájem se dokolečka starat o měsíční poplatky. Pro nadšence je to bomba na zlatém podnose. Ptáte se kolik? 199 dolarů!

Společenstvo

Hrát či nehrát? Toť otázka…

S čistým svědomím mohu říci, že neuděláte chybu, když se do hraní LOTRO pustíte. Do světa plného pobíhajících hobitů, elfů, trpaslíků, obrů, draků, samozřejmě lidí a jiných potvor zapadnete jako peřinky. Hudební podklad je přímo malebný, jakoby prostupoval každé místo, kam vejdete, občas vás naplno pohltí a vy zapomenete na dění kolem. I přes různé nedostatky (zmiňovaný PvP, občas nevyrovnaná ekonomie, nepřehlednost ve větších městech a pár nedotažených instancí) se hra jeví jako profík ve svém oboru. Vše jakoby opravdu existovalo už mnohá léta, neuvěříte, že obyvatelé Tolkienovy Středozemě nedýchají ten samý vzduch co vy. LOTRO vás nepustí. Zamilujete si ho.

Koupit Lord of the Rings Online: The Mines of Moria za 499,–Kč

Koupit Lord of the Rings Online: The Mines of Moria Compilation za 899,–Kč

Oficiální stránky datadisku The Mines of Moria

Evropské oficiální stránky

Informace o doživotním členství

Všechny stránky jsou v angličtině

Článek Lord of the Rings Online byl publikován 8. května 2008 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Petr Baštan. Pro diskusi slouží komentáře (3).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...