Ultima Online

Tagy:  Online hry

Sponzorované odkazy:

Ultima Online

Letos je to již 10 let od chvíle, kdy světlo světa spatřila legenda, která způsobila revoluci v online hraní. Pamětníci vědí a ostatní možná tuší, že jde o hru Ultima Online od génia žánru Richarda Allena Garriota aka Lorda Britishe. Berte tento článek spíše jako připomenutí si legendy než jako recenzi. Přece jen už uplynulo hodně vody, co jsem naposledy Ultimu hrával…

Stručný životopis Lorda Britishe

Richard Garriot se proslavil již jako devatenáctiletý (to bylo v roce 1979), kdy pro počítač Apple naprogramoval hru s názvem Akalabeth, což byl vlastně prequel k pozdější sérii her Ultima. Svými silami prodal celých 16 kusů a vypadalo to, že tím to i skončí. Naštěstí se zanedlouho ozval distributor, který od Garriota hru koupil a následně prodal přes 30 000 kopií. Potěšen úspěchem začíná Richard pracovat na hře s názvem Ultima, kterou také o rok později vydává. Hra má poměrně značný úspěch a bylo by hříchem nestvořit pokračování. Toho se trh dočká o 2 roky později ve spolupráci se společností Sierra. Garriot je ovšem nespokojený s vedením a raději odchází aby si v texaském Austinu založil společně s bratrem vlastní firmu – Origin. Následovaly další díly ze série Ultima, kdy se střídalo vlažné přijetí s doslova histerií. My se ovšem přeneseme až do roku 1997…

Když bylo 2D ještě v módě

Ultima Online je klasická MMORPG hra, ale v době svého vzniku způsobila přímo poprask na herní scéně. Hra jako taková vycházela z prvků offline her ze série Ultima a dále tuto ságu rozšiřovala v perzistentním online světě.

Naprostá většina ostatních MMORPG her je založena na systému zkušeností a povyšování postavy skrz levely. Richard Garriot na to šel ovšem jinak a po vzoru zkušeností ze života, kde také nezískáváme žádné levely, ale pouze se opakováním určitých věcí stáváme zkušenějšími, navrhl podobný systém i do Ultimy. Na výběr je více než 50 různých schopností, z nichž si vybere snad každý a jen pravidelným cepováním a opakováním té činnosti docílíte zlepšení.

Jinak je vše velmi podobné konkurenčním hrám, takže sbíráte předměty, bijete monstra, mlátíte se s ostatními hráči, atd. Ale navíc můžete vlastnit svůj vlastní dům, do kterého si můžete vyrábět a kupovat nejrůznější vybavení. Největším nešvarem za celou dobu existence Ultimy Online jsou tzv. Pkčka. Player Killer (od toho zkratka PK) jsou hordy hráčů, kteří se baví jen a pouze zabíjením ostatních hráčů bez ohledu na to, jestli jsou nováčci nebo ne.

Grafická stránka je poplatná době svého vzniku a přece jen již 10 let stará hra nemůže nabídnout to samé, co třeba World of Warcraft. Můžete se těšit na izometrické 2D zobrazení, spritové modely postav i celého herního světa. Ale jedno pozitivum to má – sebehorší herka nebude mít potíže s plynulým chodem.

Pokud by jste si chtěli Ultimu Online zahrát jsou 2 možnosti. První je začít hrát na jednom z oficálních serverů, kde ovšem je nutné platit měsíční poplatky (cca 300Kč). Druhou a pro naprostou většinu schůdnější variantou je hraní na některém free shardu (serveru). Ty sice nedosahují 100% kvalit originálu, ale poskytují hodně muziky za málo peněž (vlastně zadarmo). Nejznámějšími českýmy shardy jsou Kelevar a DarkParadise.

A nakonec ještě přehled všech her ze série Ultima Online

Ultima Online: Renaissance
Ultima Online: Second Age
Ultima Online: Third Dawn (podpora 3D grafiky)
Ultima Online: Lord Blackthorn's Re­venge
Ultima Online: Age of Shadows
Ultima Online: Samurai Empire
Ultima Online: Mondain's Legacy
Ultima Online: Kingdom Reborn – zatím nevyšel a pravděpodobně ani nevyjde; měl přinést kompletně novou grafiku

Ultima Online je jasným důkazem, že i o 10 let starou hru mají lidé zájem a neustále ji hrají. Zkuste ji, třeba právě vás old school systém chytne…

Hodnocení hry: 82%

Ultima Online video trailer:

Koupit Ultima Online: 8th Age za 399,–Kč

Článek Ultima Online byl publikován 5. prosince 2007 v 17.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...