Total War: Three Kingdoms – čínské boje o vládu
Sponzorované odkazy:
Další díl slavné série Total War nás nyní zavede do velkolepé Číny, která se v letech 220 našeho letopočtu nachází v mocenské válce o trůn. Sice jsou hlavními kandidáty zástupci tří mocných rodin, ale i malý rod se může stát tím nejmocnějším v celé Číně, jak známe ze sérií Total War, vše je v rukou hráče.
Tato série se zaměřuje vždy na velké historické události, vyjímaje dva díly ze světa Warhammerů . Dvakrát jsme se podívaly na vzestup a pád mocné Římské říše, do období strašného Attila, feudálního Japonska, Napoleonských válek, boje za nezávislost, nebo Británie.
V posledním díle Total War Saga: Thrones of Britannia, jenž jsme pro vás recenzovali a hra si odnesla velice výborné hodnocení vývojáři přinesli další menší evoluci v sérii. Také se již nezaměřovala na celosvětové události, ale na boje v menších oblastech. V tomto duchu vývojáři pokračují a po Velké Británii se hra zaměřuje na již zmíněnou Čínu, díky tomu jsou nové díly více rozdílné, ale zase nenabízejí takovou rozličnost v kulturách, jednotkách či budovách.
Historie či román
Než se pustíte do výběru rodu, za který budete budovat svojí říši, tak je volba mezi historickým režimem a románovým režimem. Rozdíl je vlastně pouze jediný a zas tak hru neovlivní, ale je fajn, že nám vývojáři nechali volbu, jelikož takto potěší více hráčů. V románovém režimu se z vašich počátečních generálů stanou hrdinové, kteří oplývají schopnostmi na víc a jsou o něco silnější než běžní generálové a tak i jeden hrdina dokáže zvrátit nějakou tu bitvu, ale zase to není tak výrazné jako v dílu ze světa Warhammeru.
Pak si klasicky zvolíte rod a vaše tažení může začít. Rodů na výběr je docela dost, skoro každý má jiný důvod, proč si může nárokovat císařský trůn a samozřejmě i odlišnou dovednost či jednotku. Pokud se nevyznáte v Čínské historii a názvech, tak si podobně jako já budete vybírat dle sympatií a schopností. Kvůli Čínským názvům rodů jsem měl hodně dlouho problém se mezi rody orientovat a zapamatovat si, kdo je můj spojenec a nepřítel bez toho abych si to ověřil v diplomacii.
Co se týče budování měst, území, bojů, tak v tomhle směru příliš změn nenajdete, ale to vůbec nevadí, tohle jsou zrovna systémy fungující naprosto perfektně. Velké změny přišly v oblasti diplomacie, správy generálů a složení armád.
Udržování spokojenosti obyvatel a generálů
Udržet šťastné obyvatelstvo není zas tak obtížné, stačí k tomu mít dostatek zemědělských budov a provincií, aby jak armáda, tak rolníci, obchodníci či řemeslníci měli co jíst. Občas jim dopřát i náboženské vyžití, nebo schopného správce a lid bude šťastný. Horší je to s generály, úředníky, veliteli, prostě všemi mocnostmi u dvora. Každá postava má svoje touhy, požadavky a i vztahy s ostatními. Třeba dobrá bitva semkne nejednoho k sobě, a když má u dvora daná osoba dostatek vazeb, tak se jen tak nerozhodne odejít, nebo spustit rebelii.
Jejich spokojenost dále můžete ovlivnit přiřazením významných funkcí, ať správcovstvím provincie, nebo funkcí celorodovou. Také je můžete za daný finanční obnos povýšit ve své funkci tím kromě spokojenosti získat i vlastností bonus. Poslední možnost jak vylepšit generála je pomocí lepší zbraně, koně, pomocníka, nebo doplňkového předmětu. Podobně rozličná je i diplomacie mezi jednotlivými rody.
Spojenectví, aliance a války
Každé jednání, smlouva či pakt má vliv nejen na vztahy mezi jednajícími stranami, ale i s jejich sousedy, spojenci, nebo nepřáteli. Kromě klasických možností jako je dohoda o neútočení, vojenský přístup, obchodní pakt, výměna území, peněz, nebo nově i zásob můžete vyměňovat pomocníky, tvořit různé aliance (o dalších krocích třeba koho dalšího přijmout do aliance rozhodují všichni účastníci), slučovat rody, tvořit vazaly opět s několika možnostmi.
Možností v diplomacii je opravdu hodně a dost často budete tvořit svojí strategii několik kol dopředu a díky dynamičnosti budete v diplomacii trávit opravdu hodně času. Před každým rozhodnutím vidíte kolik kladných či záporných bodů v případě uzavření dané smlouvy u jednotlivých národů získáte.
Z malého rodu králem, nebo císařem
Jak bude váš rod vzkvétat, budete získávat nové tituly přes hraběte, vévodu až po krále, ale na císařský trůn to není tak jednoduché, jelikož další mocnosti musí uznat váš nárok, proto jestli nechcete dobývat celou Čínu silou, tak se nějaký ten spojenec rozhodně hodí. Z rostoucí mocí přibývají i další možnosti hlavně ve státní správě, nové funkce pro vaše hrdiny a diplomatickou sílu v prosazování vlastních zájmů.
Další menší změnou je, že se při bitvě mohou generálové účastnit souboje a žádný jiný voják do nich nemůže zasáhnout a v případě vítězství rychle zlomit morálku nepřátelské armády a zabránit tak aby schopný generál povraždil větší počet vojáků.
Verdikt
Total War: Three Kingdoms posouvá opět tuto sérii o něco výš a dokazuje, že má stále co nabídnout. Od tohoto dílu jsem mnoho neočekával a jsem velice rád, že mě vývojáři mile překvapili. Cesta na císařský trůn byla opravdu zábavná a sakramentsky dlouhá (nebylo to způsobeno dlouhým načítáním, to je u nového dílu překvapivě rychlé). Jediné co může některé hráče odradit je čínské zasazení, jelikož nenabízí takovou rozličnost v jednotkách a ve jménech generálů, rodů je obtížné se vyznat.
Hodnocení redakce: 90 %
Výhody:
- Vnitrostátní politika
- Nová diplomacie
- Herní doba
- Rychlé načítání
- Skvělý díl této série
- Česká lokalizace
Nevýhody:
- V čínských rodech a jménech se hůře vyznává
- Malá rozličnost jednotek
Článek Total War: Three Kingdoms – čínské boje o vládu byl publikován 5. července 2019 v 00.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Matěj Pejsar. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Guild Wars 30.10.2007 06.00
- Gears of War 23.12.2007 22.00
- Empire: Total War - přichází strategický gigant 08.06.2009 08.00
- Frontlines: Fuel of War 02.01.2008 17.00
- Shogun 2: Total War – Návrat ke kořenům 25.04.2011 00.00
Top 10
- World of Warcraft: Průvodce hrou pro začátečníky (1. část) - Jak začít
- Seznam nejlepších her v roce 2010
- The Elder Scrolls V: Skyrim - Dawnguard - upíří přídavek od Bethesdy
- Call of duty 2
- Dragomino – průzkum a lov draků
- Recenze Liška podšitá: Duet – štychová spolupráce
- Devil May Cry 5: Special Edition – démonická rubačka v novém
- Maškarní Bál – odhalte pohádkové postavy
- Recenze Liška Podšitá – taktické hody plné intrik
- Recenze Stezky tukanů – kreslení do deskové hry
Tagy
adventura nejlepší Stalker wow, world of warcraft Horor online hry Counter Strike fps novinky