Kingdom Come: Deliverance - From the Ashes - Jaké je první rozšíření úspěšné české hry?

Sponzorované odkazy:

Kingdom Come: Deliverance - From the Ashes - Jaké je první rozšíření úspěšné české hry?

Kingdom Come se po vydání ocitlo ve vskutku nezáviděníhodné pozici. Tato několik let připravovaná česká hra byla opředena celou řadou mýtů a očekávání, jež do ní lidé vkládali, byla natolik vysoká, že je zkrátka neměla šanci na sto procent naplnit, i kdyby byla sebelepší. Pokud jste se však dokázali od nezdravě vysokých nároků oprostit, dostali jste možnost užít si díky prvotině tuzemského studia Warhorse několik dlouhých desítek hodin zábavy v přírodě krásného Posázavského kraje 14. století, který přímo vybízel k tomu, abyste jej donekonečna prozkoumávali a vymýšleli mnohdy i dost šílené způsoby, jak splnit úkoly, které si pro vás autoři nachystali.

Nakonec vše dobře dopadlo. Po prvotní vlně rozhořčení, vyvolané tím, že hra v den vydání obsahovala několik poměrně zásadních chyb, z nichž některé bohužel měly neblahý vliv také na hratelnost jako takovou, se z Kingdom Come díky péči jeho autorů a pravidelnému vydávání opravných patchů, vyklubala velice příjemná hra, jež dává vzpomenout na staré dobré časy, kdy jsme hry hráli zkrátka proto, že jsme je chtěli pokořit. Zpočátku rozumně nastavená a nerozvážnost trestající obtížnost titulu bohužel k jeho konci poměrně znatelně poklesla poté, co jsme se probojovali k nějaké té slušnější výbavě, i tak ovšem na čas strávený s ním jen tak nezapomeneme. V neposlední řadě díky parádnímu způsobu vyprávění příběhu.

Zpátky do Přibyslavic

To, že lidé z Warhorse mají s Kingdom Come minimálně na rok dopředu poměrně smělé plány, není žádným tajemstvím. Ostatně, o všem, co se ve hře v dohledné době odehraje, jsme vás informovali poměrně nedávno. V průběhu června se všichni hráči, kteří mají zakoupenou původní hru, dočkali přidání nového hardcore režimu, který je z našeho pohledu velice relevantním podnětem pro její opětovné rozehrání, jelikož překopává valnou většinu herních mechanismů. Oči většiny se však upínají spíše směrem k připravované sérii placených DLC. První z nich, From the Ashes, je již možné zakoupit pro všechny platformy. Stojí investice do něj skutečně za to? Nebudeme vás napínat: ano, stojí. Pokud jste si zamilovali základní hru, toto DLC je pro vás povinností. Nejen, že díky němu dostanete opět možnost podívat se do úžasného světa této hry, ale zároveň získáte zcela nové možnosti, jak čas v něm trávit.

Poté, co jsme hru nějaký ten pátek nehráli, nás po jejím opětovném spuštění uvítal západ slunce nad Tamberkem. Pro takové momenty stojí za to Kingdom Come hrát!Poté, co jsme hru nějaký ten pátek nehráli, nás po jejím opětovném spuštění uvítal západ slunce nad Tamberkem. Pro takové momenty stojí za to Kingdom Come hrát!

Jedním z prvních větších úkolů, který jste se v příběhu základní hry vydali splnit, bylo rozprášení kumánské bandy, jež se usadila v ruinách kdysi prosperujícího města Přibyslavice. Tato část hry se stala poměrně ikonickou záležitostí, jelikož vůbec poprvé jste si díky ní mohli vyzkoušet boj proti celé armádě nepřátel a vše bylo nakonec završeno vskutku stylovým soubojem s bossem ve zvonici poničeného kostela. Právě v Přibyslavicích a jeho blízkém okolí budete v rámci From the Ashes trávit většinu herní doby. Jakmile si DLC zakoupíte, objeví se vám ve vašem diáři nový úkol, který vás pošle za sirem Divišem. Ten vám sdělí, že se mu zastesklo po starých a dobrých časech, kdy Přibyslavice prosperovaly a nebyly jen ruinami kdesi uprostřed lesů. Rozhodne se je tudíž opětovně vystavit, v čemž mu má velkou měrou dopomoct lokátor Martin. Ten se ovšem při obhlídce terénu ztratil a je na vás, abyste jej našli. Po splnění úvodního zhruba dvouhodinového dobrodružství, v jehož závěru budete jmenováni rychtářem Přibyslavic, se hlavní náplň tohoto dodatku zcela změní. Dostanete totiž za úkol navrátit Přibyslavicím jejich někdejší lesk a slávu, což není vůbec snadné, jelikož se na začátku jedná o stěží obyvatelné trosky.

Chci něco postavit

Obnova města je v podstatě jednoduchým ekonomickým simulátorem. Ve vašem stanu, který později vystřídáte za vlastní stavení, máte kdykoli k dispozici pro náhled knihu, obsahující stručný popis budov, jež můžete nechat postavit. Kromě peněžní částky a materiálu, který bude pro vyhotovení každé z nich potřeba, je samozřejmostí také přehledný výpis toho, jak moc náročný na vaše finance bude její provoz a naopak kolik grošů denně vám bude schopna vydělat. Celkem máte na výběr z dvanácti budov, přičemž postavit jich můžete pouze deset. Je teda potřeba si dobře rozmyslet, které z nich zvolíte a dopředu uvažovat také nad tím, zda se jednotlivé budovy budou vhodně doplňovat. Například pekař může využívat při provozování své živnosti med od včelaře, řezník vám pro změnu zase bude vděčný, když vybudujete prostory pro chov dobytka. Kromě zázemí pro obchodníky můžete vybudovat také zajímavější stavby, z nichž za zmínku stojí zejména vaše privátní aréna, kde se můžete zdokonalovat v boji.

Prvotní obhlídka terénu. Co je vůbec možné uprostřed lesů postavit?Prvotní obhlídka terénu. Co je vůbec možné uprostřed lesů postavit?

Peníze na obnovu Přibyslavic jdou z vaší kapsy. Na rychtě, která je zároveň vaším domovem, máte k dispozici truhlu, do níž vkládáte peníze, jež jste ochotní za provoz a rozvoj města utratit. A zde se dostáváme k základní mechanice, na níž celé DLC From the Ashes vlastně funguje. Čím více budov budete mít postaveno, tím více peněz denně bude potřeba do města investovat. Pokud do truhly neuložíte včas dostatek peněz na provoz a výplaty, začne vaše reputace s vašimi podřízenými rapidně klesat a hrozí, že o vaší funkci nakonec zcela přijdete a sir Diviš na vaše místo dosadí někoho jiného. Pokud se tak stane, hra neskončí – bude pokračovat dál a i Přibyslavice jako nové město budete moci i nadále navštěvovat. Pouze přijdete o kus rozsáhlého světa, který jinak může být vaším skutečným vlastním domovem, což je rozhodně škoda.

Kniha, obsahující přehled postavených budov a plánovaných výdajů je přehledná a obsahuje všechny informace, co potřebujete vědět, včetně několika rad.Kniha, obsahující přehled postavených budov a plánovaných výdajů je přehledná a obsahuje všechny informace, co potřebujete vědět, včetně několika rad.

S tím, jak se vaše město bude rozrůstat, se do něj samozřejmě za prací bude stěhovat stále více lidí, převážně uprchlíků z vypálené Skalice. V momentě, kdy se z Přibyslavic stane vesnice se vším, co k tomu patří, může mezi nimi začít docházet ke klasickým sousedským rozepřím, které budete muset vy, jakožto rychtář, řešit. Kromě toho čas od času budete postaveni před vyřešení závažnějších problémů. Jako jeden příklad za všechny jmenujme situaci, kdy lapkové ukradnou zásilku sena pro vaše stáje. Co teď? Můžete požádat o pomoc sira Hanuše (alias samotného Dana Vávru) z Ratají o pomoc a riskovat tak, že u něj budete mít černý puntík, nebo se uchýlit k rekvizicím, což vám ovšem může zase ublížit v očích obyvatel vašeho vlastního města. Stejně jako v příběhu základní hry ani zde není žádná volba čistě bílá, nebo černá a občas je opravdu náročné si vybrat.

Mám si to tedy koupit?

From the Ashes je příjemným zpestřením základní hry. Nenese se vůbec v duchu, jenž razí drtivá většina DLC, která v posledních letech vycházejí, a do hry přidává zcela nové herní mechaniky, jež jsou zábavné a dávají hráči dostatek důvodů k tomu, aby se hrou strávili několik dalších hodin svého života. Vytknout mu můžeme v podstatě jen dvě zásadní věci. Za prvé: hrací doba. Rozšíření není nijak rozsáhlé a na kompletní dokončení všech úkolů, které jsou před vás v Přibyslavicích postaveny, vám bohatě postačí pět až šest hodin čistého času, což není zrovna mnoho. S tímto souvisí i naše druhá výtka. DLC je možné hrát kdykoli, nejen po dokončení hlavní příběhové kampaně. Pokud již máte hru projetou všemi myslitelnými směry, zvážili bychom na vašem místě její opětovné rozehrání od začátku. Groše, které budete v průběhu hraní příběhu vydělávat, můžete částečně investovat do rozvoje vašeho města a jeho růst sledovat s potěšením po celou dobu jeho trvání. Pokud se však rozhodnete rekonstrukcí Přibyslavic zabývat samostatně, hrozí, že vás DLC po pár hodinách hraní přestane bavit zkrátka proto, že vaším jediným problémem bude obstarání dostatku financí na splnění všech hlavních úkolů a vystavení těch nejdůležitějších bu­dov.

Kingdom Come můžeme v aktuálním stavu označit za dokončené. Ty největší chyby se již tvůrcům podařilo opravit stejně jako nevyladěnou optimalizaci. Na naší GeForce GX970 nám hra krásně běží na plynulých 50 FPS i na ultra nastavení grafiky. První DLC je příjemným bonusem, nabízejícím několik nových hodin zábavy a přidávajícím do titulu zcela novou „hru ve hře“. Pro fanoušky Kingdom Come se jedná o povinnou koupi.

Hodnocení redakce:  85 %

Výhody:

  • Budování města je zábava
  • Série nových questů
  • Možnost získat ve hře vlastní bydlení
  • Řešení problémů, spojených s vedením celé vesnice
  • Cena

Nevýhody:

  • Krátká hrací doba
  • V určité fázi se DLC může zvrtnout do nudného shánění grošů

Alternativa

Life is Feudal: MMO

Kingdom Come je natolik specifickou záležitostí, že je jen velmi obtížné vám doporučit jiný podobný titul. V recenzi základní hry jsme nakonec přišli na sérii Zaklínač a jelikož ve From the Ashes hraje prim stavení vlastního města, tentokrát naše volba padla na onlineovku Life is Feudal. Pokud jste o ní dosud neslyšeli tak vězte, že jí aktuálně hraje několik desítek tisíc hráčů, kteří budují nové království na mapě o rozloze úctyhodných 4,5 tisíce kilometrů čtverečních. Stejně jako v Kingdom Come se zde hraje na co možné nejrealističtější zážitek, takže se musíte starat o stav vašeho udatného hrdiny – sledovat, zda náhodou nemá hlad, není unaven či nemá vyvrknutý kotník.

Článek Kingdom Come: Deliverance - From the Ashes - Jaké je první rozšíření úspěšné české hry? byl publikován 9. července 2018 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Jaroslav Choun. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...