Kingdom Come: Deliverance je v betě. Co nabízí?

Sponzorované odkazy:

Kingdom Come: Deliverance je v betě. Co nabízí?

S napětím očekávaná středověká (nikoli však fantasy) hra Kingdom Come od Dana Vávry, designéra prvních dvou Mafií, po několika dlouhých měsících opustila brány alfy a vstoupila do uzavřeného betatestu. Stalo se tak v momentě, kdy to neočekával skoro nikdo, o to příjemnější představení však tento moment představoval.

Ačkoli se Kingdom Come stále nachází ve verzi beta, čili valná většina věcí v něm ještě není dokončena, dovedeme si docela dobře představit, že kdybychom si jí koupili již jakožto plnohodnotnou a finální verzi jedné z nejočekávanějších her tohoto roku (i když s tím letošním vydáním to zatím vypadá všelijak) tak bychom rozhodně zklamáni nebyli. Jistě, během hraní jsme naráželi na chyby všeho druhu a potýkali se s optimalizací, jež ještě neproběhla, takže i na těch nejlepších strojích se hra místy dost nechutně seká (zejména po načtení uložené pozice), ale jinak jsme si další výlet do patnáctého století, tentokráte již nesrovnatelně rozlehlejší, užili.

Po stopách bandity

Betaverze představila hráčům část hry, do níž se ve finální verzi prokoušeme s největší pravděpodobností až po několika hodinách hraní. Události, které jí předcházeli, nám nicméně tvůrci stylově představili pomocí pěkně zpracovaného intra, z něhož jsme se dozvěděli, že kraje země České za vlády Václava IV. sužují útoky banditů, kteří vraždí, znásilňují ženy (někteří z nich možná i muže) a také vypalují statky. Při jednom z takovýchto útoků je zavražděna rodina hlavního hrdiny hry – Jindřicha, který se rozhodne vzít spravedlnost do vlastních rukou. V části hry, jež jsme si měli tu čest vyzkoušet, se Jindřich již nachází ve službách krále, a jakožto takový musí své osobní zájmy odstavit na vedlejší kolej, což je ostatně první věc, kterou nám hra ústy jednoho z Jindřichových nadřízených sdělila.

Krajina ve hře vypadá typicky česky.Krajina ve hře vypadá typicky česky.

Hra nás od prvního momentu procitnutí nepřestávala překvapovat. Vypadá prostě nádherně a to její grafická podoba stále není definitivní. Do vydání by ještě mělo dojít ke kompletnímu přepracování obličejů postav a také některé textury ještě ani zdaleka nejsou finální.

Valná většina dění, jehož jsme se v betě stali součástí, se točí okolo vesnice Talmberk, kde by se snad měl ukrývat jistý Hynek, přezdívaný Smraďoch, který by měl podle některých indicií mít co dočinění s hledanými bandity.

Co nás při pátrání po něm uvedlo do mírného údivu, bylo, jak moc velký důraz je ve hře kladen na dialogy. Většina z nich je bohatě větvená a nebylo výjimkou, že jsme některou z postav zpovídali třeba i dvě minuty, než jsme se dozvěděli vše potřebné. Pokud nevládnete angličtinou, která je ve hře místy na značně pokročilejší úrovni, můžete být klidní. České titulky hra do vínku dostane.

Hra nenabízí klasickou volbu obtížnosti – na začátku si pouze vyberete, jakou měl váš hrdina minulost, čemuž se následně přizpůsobí celková hratelnost.Hra nenabízí klasickou volbu obtížnosti – na začátku si pouze vyberete, jakou měl váš hrdina minulost, čemuž se následně přizpůsobí celková hratelnost.

Když už mluvíme o dialozích – právě na nich je dobře vidět, že na hře ještě zbývá odvést spousta práce. Dabing na některých místech chybí, nebo je špatně načasován, některé postavy nemají při mluvení doanimovaná ústa a podobně. Jedná se však spíše o drobné pihy, které nám nikterak nebránily si hraní užívat a pátrat po Smraďochovi, i když jsme v jeden moment měli chuť schovat se do rákosí a sledovat, zdali si do průzračného jezírka nepřijde smočit svá nejtemnější zákoutí některá z obyvatelek Talmberku.

V betě dojde i na souboje.V betě dojde i na souboje.

Betaverze více než důstojně prezentuje hlavní taháky, na nichž ve Warhorse při vývoji Kingdom Come staví. Dynamické počasí funguje na výbornou, stejně jako změny denní doby, které jsou neskutečně plynulé a propracované – a to včetně prodlužování stínů, slunce mizejícího za obzorem či ptáků, jejichž zpěv na večer pozvolna utichá.

Kingdom Come nás nepřestával překvapovat a když už jsme si mysleli, že už jsme z něj viděli opravdu všechno, vytáhl z rukávu eso v podobě vesničanů, kteří se v momentě, kdy začalo nečekaně pršet, houfně běželi schovat pod první střechu, která jim přišla do cesty. Tedy – věděli jsme, že hra bude propracovaná, ale že až takhle, to by nás ani ve snu nenapadlo.

Není mnoho důvodů proč věřit tomu, že by se snad Kingdom Come nepovedl a ve výsledku se jednalo třeba jen o lehce nadprůměrnou hru. Už v aktuální beta podobě nás dokázala bavit více, než většina současné AAA produkce. Nezbývá se tedy než těšit na oficiální vydání.

Předobjednat Kingdom Come: Deliverance – Act 1 na Xzone.cz

Článek Kingdom Come: Deliverance je v betě. Co nabízí? byl publikován 5. dubna 2016 v 05.00 v rubrice Hry a Novinky. Autorem článku je Jaroslav Choun. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...