God of War – Recenze nejlepší hry pro konzoli Playstation 4

Sponzorované odkazy:

God of War – Recenze nejlepší hry pro konzoli Playstation 4

Sparťanský válečník, který jako jediný dokázal pobít většinu antického božstva, se usadil a založil rodinu na dalekém severu. I zde jej dohnala jeho minulost a opět se pouští do nelítostných bojů, ale tentokrát v tom nebude sám, jelikož na cestách bude mentorem, otcem a spolubojovníkem svému synovi Atreovi.

Série God of War je hrou, jenž vychází napříč všemi konzolemi a na PS4 si nějakou tu dobu počkal, když nebudeme počítat remasterovaný třetí díl. Osobně mám tuto herní sérii v oblibě a u každého dílu jsem se bavil. Antická mytologie je mi opravdu blízká a hned za ní je ta severská, proto jsem rád, že se nový díl neodehrává ve starověkém Egyptě, jak se spekulovalo.

I Kratos rád využije pomoci, přeci jen není nejmladšíI Kratos rád využije pomoci, přeci jen není nejmladší

Sony, na poli akčních adventur momentálně trochu válcuje svojí konkurenci, když si vezmeme velice povedený Horizon: Zero Down, The Last of Us, Ucharted či další tituly jež budou následovat v podobě Detroit: Become Human či nového Spidermana.

Začátek dlouhé cesty v nehostinných podmínkách

O příběhu toho nechci příliš říci, jelikož je to nejsilnější část celé hry, ale musím uznat, že se jedná o parádní jízdu, která vás vyplivne až na samotném závěru. Ale něco málo k tomu napíši. Třeba to, že Kratos již nemá úhlednou egyptskou bradku, ale hustý plnovous a přibylo mu hned několik vrásek, jinak je to stále drsný a bojem ošlehaný tvrďák. Postupem času ukáže i tvář vlídného otce a tak poznáme jinou tvář tohoto bojovníka. Jeho syn se postupem času také vyvíjí, jelikož na svůj věk cestou zažije opravdu hodně věcí a z mladého kluka se musí stát muž.

Tady někdo nějak moc vyrostlTady někdo nějak moc vyrostl

Putování těchto dvou bojovníků začíná smrtí matky dítěte Faye. Její poslední přání je rozsypat popel na nejvyšší hoře a v tuto chvíli dožene Krata jeho minulost a musí si změřit síly s neznámým útočníkem.

Krása pohledět i poslechnout

God of War byl z větší části o brutálním boji a měření sil s velkými bossy, čehož se dočkáme samozřejmě i zde. Jen k tomu přibude o trošku lepší RPG systém, zmíněná sociální stránka příběhu a překrásné prostředí k průzkumu. Celkový audiovizuální projev hry je perfektní. Dabing a zvuky jsou parádní a grafické zpracování je také velice pěkné a to i na klasické PS4. Putování po světě Midgardu je poutavé a kromě hlavní dějové linky vás k průzkumu dalších míst budou nutit jak vedlejší úkoly, které perfektně zapadají do hlavního příběhu, tak truhly se stříbrem a samotný průzkum prostředí.

Někdo nám tu chce skákat do řečiNěkdo nám tu chce skákat do řeči

S tím nastala i menší změna v pohledu kamery. Ta se přestěhovala za rameno našeho hrdiny a díky tomu se lépe vžijete do boje, příběhu a do kras okolního světa. Dabér Kratose se také změnil, ale nijak neubral na kvalitě. Hudba a okolní zvuky vše podtrhnou v audiovizuální dokonalosti.

Bojem to začíná, bojem to i končí

V boji nastala ale také změna. Kratos vyměnil svůj zbrojní arzenál za severskou sekeru se štítem. Sekera s názvem Leviatan je opravdu velkou a příjemnou změnou. Kromě nových a neotřelých bojových triků, které se postupem hrou naučíte, sekera slouží i k pomoci průchodu prostředím a řešením nejrůznějších hádanek. Leviatana totiž můžete i házet a pak si ho následně přivolat zpět jako Thorovo kladivo. Takže přeseknout nějaké lano, nebo zamezit mechanizmu v pohybu s Leviatanem není žádný problém.

V zápalu boje může sekera zůstat v nějaké překážce či mrtvém nepříteli, nebo můžete z taktických důvodů (mrazivá sekera na některé nepřátele není tolik účinná) využít Kratovy pěsti. Třeba v bojové zuřivosti je lepší nepřítele prostě umlátit a je úplně jedno, že je o tři hlavy vyšší. Štít také bezvadně funguje, takže jedinou obranou již není úskok, ale i vykrytí štítem. Zábavné jsou jak souboje s řadovými pěšáky se kterými je boj rychlý a svižný, tak s těmi většími jako jsou trollové, na které to chce již notnou dávku taktizování. Pak ve hře máme několik hlavních bossů, ty už dají pěkně zabrat. Rozhodně se nebudete nudit u žádného souboje, ať se jedná o ty malé potyčky, přes ty větší až po bitvy s božskými nestvůrami.

Leviatan, kráska i ničitelLeviatan, kráska i ničitel

Do toho vám bude ještě pomáhat váš synek svým lukem a šípy. Svůj luk rozhodně nemá jen tak na ozdobu a v boji je velikým přínosem. Třeba na získání času, nebo odvrácení pozornosti se skvěle hodí. V tu chvíli můžete na své nepřátele zaútočit ze zálohy a způsobit jim tak smrtící zranění. Při boji také můžete zadupávat barevné krystaly. Ty slouží třeba k vyléčení, což je jediným způsobem v zápalu boje.

Trocha stříbra, run a zkušeností

Svoje schopnosti a zbraně můžete vylepšovat za pomocí získaných zkušenostních bodů. Díky nim se naučíte nové dovednosti, útoky a pohyby. Vylepšení se dočká i syn, jenž pak na bojiště může povolat ducha, který přivede do řad nepřátel zmatek. Dále pro oba získáváte nové brnění, které kromě ochrany zvyšuje i ostatní vlastnosti. Brnění se skládá z několika kusů, které objevujete v ukrytých truhlách, nebo si je kupujete za stříbrňáky či necháte vyrobit na míru opět za využití stříbrňáků a speciálních kusů materiálů. Stejně tak se objeví i nějaká ta zbraň, takže mocná sekyra není to jediné, co si Kratos vezme do ruky.

Veškeré vybavení můžete dále vylepšovat i za pomocí nalezených run. Runy přidávají buď nějaký speciální útok, nebo vlastnost. Dokonce i samotné runy lze následně vylepšovat. RPG systém je pěkně rozvětvený a do konce hry máte stále, co odemykat a zlepšovat.

Čí je to hlavička?Čí je to hlavička?

Sečteno a podtrženo God of War je spanilá jízda ze vším všudy. Popravdě ve všech svých aspektech je dokonalá. Určitě si můžeme říci, že bychom do hry přidali ještě tohle a tamto, ale vše co obsahuje je dotaženo, tak jak má být. České fanoušky velice potěší i česká lokalizace v podobě titulků a Sony poslední dobou si nás v tomto snaží hýčkat a doufám, že v tom bude pokračovat u všech svých titulů. Takže poutavý příběh, akční a zábavný souboje, krásné hádanky na řešení, nádherné prostředí k prozkoumávání, příjemný ozvučení a rozmanitý vývoj postav. Pro mě zatím byla nejlepší exkluzivitou The Last of Us a God of War se jí statně vyrovnává, pro některé hráče i překonává.

Hodnocení redakce:  100 %

Výhody:

  • Parádní příběh plný emocí
  • Nádherné severské prostředí
  • Zábavné souboje
  • Spolupráce otce se synem

Nevýhody:

  • Drobné detaily

Alternativa

Bayonetta

Jedna z nejlepších akčních hack and slash rubaček, o jejíž vývoj se postaralo studio PlatinumGames, které pro nás v minulém roce připravilo úžasné hardcore RPG NieR: Automata, se po mnoha dlouhých letech dostala konečně také na obrazovky počítačů. I když je již staršího data, stále se jedná o kousek, který si zkrátka musíte zahrát, ať už jste vášnivými či pouze svátečními hráči. Tento titul vám pomůže pochopit, co hry vždy dělalo zábavnými.

Článek God of War – Recenze nejlepší hry pro konzoli Playstation 4 byl publikován 7. května 2018 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Matěj Pejsar. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...