GOG Galaxy – Obstojí polský klient proti Steamu, Originu a Uplay?

Sponzorované odkazy:

GOG Galaxy – Obstojí polský klient proti Steamu, Originu a Uplay?

Polský CD Projekt nestojí pouze za legendární trilogií Zaklínač, ale také za digitální distribucí her v rámci služby GOG, respektive Good Old Games, kde nabízí hry nezatížené DRM. V rámci GOGu je vyvíjen také desktopový klient GOG Galaxy. Steam, Origin a Uplay tak mají novou konkurenci. Jaká je?

Snaha o socializaci GOG.com

S příchodem GOGu v roce 2008 se otevřely brány oficiální přístupnosti k již notně starým titulům. Ať už chtěli hráči zavzpomínat, nebo si pouze doplnit rozhled v herním průmyslu na základě různorodých doporučení, GOG to umožnil a přidal něco navíc. Na rozdíl od Steamu se totiž provozovatelé GOGu od začátku plnými silami snažili distribuovat hry funkční i na nových systémech. A navíc bez otravného DRM.

Rozhraní obchodu nepřináší v podstatě nic nového oproti svému webovému protějšku.Rozhraní obchodu nepřináší v podstatě nic nového oproti svému webovému protějšku.

Hry je možné stahovat v podobě unifikovaných instalačních balíků přímo z oficiálních stránek, a tak by se přítomnost desktopového klienta mohla zdát jako zcela zbytečná. Navíc i v profilech her přímo na webu je možné hry hodnotit. Nicméně důležité je zmínit, že například na Steamu funguje sociální svět hráčů velmi dobře i díky desktopovému klientu. Hráči tedy hry hodnotí přímo z klienta, mohou spolu snadno komunikovat i při hraní a obecně klient tohoto ražení nabízí komplexní přístup do světa her. A to nemluvím o achievementech, synchronizaci a zálohu uložených her a Steam Workoshop. Širokou podporu aktivit v oblasti hry více hráčů nevyjímaje. Jak je to ale v rámci GOG Galaxy?

GOG je plný starých her, což je jednou z velkých devíz oproti Steamu a dalším platformám.GOG je plný starých her, což je jednou z velkých devíz oproti Steamu a dalším platformám.

GOG Galaxy má své místo a své cíle. Zároveň si drží to, co hráči vždy oceňovali – jistou otevřenost celé platformy a dobrovolné používání desktopového klienta. Můžete hry hodnotit přímo z rozhraní klienta, můžete chatovat se svými přáteli, kteří také používají GOG Galaxy, a přímo ze hry přistupovat k některým z vybraných funkcí. Stačí stisknout kombinaci Shift a Tab a sociální svět GOG je k dispozici včetně rychlého přehledu klávesových zkratek (tvorba screenshotu, zobrazení aktuálních FPS a podobně) a základních informací o právě hrané hře.

Pohodlné nákupy i správa knihovny

Přímo z rozhraní GOG Galaxy je po vzoru Steamu a dalších služeb možné pohodlně nakupovat. Přímo v rozhraní tak vyhledáváte hry a po vstupu na kartu hry a požadavku nákupu jste přesměrování na platební bránu. V kartě hry navíc nechybí hodnocení ostatních hráčů, popis včetně požadavků na konfiguraci počítače a doporučení podobných titulů. Nic zvláštního, co by člověka mělo v této věci překvapovat. Není však možné přímo v rozhraní číst dokumenty z centra podpory GOG.com – při kliknutí se otevře výchozí prohlížeč systému.

Cílovou složku instalace máte plně pod kontrolou.Cílovou složku instalace máte plně pod kontrolou.

Pro pohodlnější nákup můžete přímo v klientu přednastavit jakýsi dočasný účet – Peněženku (Your Wallet), do níž můžete nahrát tradičním způsobem nahrát určitý obnos peněz. Používání této funkce je ovšem volitelně, neboť je možné při nákupech využít Paypalu, či platby platební kartou.

Nákup je stejně snadný, jako nákup z webu. Použití Your Wallet je volitelné.Nákup je stejně snadný, jako nákup z webu. Použití Your Wallet je volitelné.

Pokud instalujeme GOG Galaxy nově a již máme na pevném disku několik her z GOGu, není potřeba se obávat reinstalace. Stačí vyvolat hledání v nepříliš šťastně umístěném menu v podobě ikonky GOG.com (levý horní roh). Jakmile zvolíme požadovanou složku s hrami, GOG Galaxy automaticky začne vyhledávat hry. Pokud najde, přidá je do levého panelu, kde se nachází pouze nainstalované hry. Automaticky také začne synchronizovat v uložené hry z pevného disku do online úložiště.

Hledáme již nainstalované hry v počítači.Hledáme již nainstalované hry v počítači.

Další zajímavou funkcí je také možnost přidávání vlastních tagů ke hrám. Díky tomu si můžeme snadno roztřídit knihovnu her na oblíbené hry, hry které jsou již dohrané a nebo třeba hry, které chceme hrát dále. Jednoduchý a plně funkční filtr využitelný především pokud vlastníte desítky her na GOGu.

A to nejdůležitější…

Jak již několikrát padlo, GOG Galaxy přináší velmi důležitou a pohodlí rozšiřující možnost synchronizace a zálohy uložených her. Vše se podobně jako na Steamu děje automaticky na pozadí. Pokud spustíme hru, GOG Galaxy stáhne aktuální verzi uložených her v cloudu. Pokud jsme naopak právě dohráli, uložené pozice jsou zálohovány do cloudu. Nadstandardní funkce GOG Galaxy včetně zálohy uložených her ovšem zatím nepodporují všechny hry. Většina ale ano.

Ano, či ne?

Další klient, když už v počítači máme Steam, Origin a Uplay? Ale proč ne – GOG Galaxy se zatím chová velmi vzdušně a otevřeně. Navíc je v rámci některých her využíván jako API pro hru více hráčů. Pokud se odpojíte, hry jde samozřejmě hrát i offline. Pokud chcete přestat používat GOG Galaxy, stačí jej odinstalovat – hry lze spustit i bez klienta. Žádný klient na pozadí, pokud si to hráč nepřeje.

Ve verzi 1.2 GOG opustil betu a přinesl pěknou nadílku novinek.Ve verzi 1.2 GOG opustil betu a přinesl pěknou nadílku novinek.

GOG Galaxy bohužel nejde propojit s knihovnami z ostatních služeb, což v praxi stejně nefunguje u žádné služby (jednosměrně například u vybraných her mezi Steamem a Uplay, ale to je výjimka). Další nevýhodou se mi zdá umístění jednoho z menu GOG Galaxy pod ikonkou GOG.com. Na první pohled není zcela zřejmé, že jde o menu. Nepříjemná je také absence možnosti integrovat okno chatu přímo do rozhraní hlavního okna klienta.

V sumě mohu GOG Galaxy s klidným svědomím doporučit. Pokud nevyužijete sociálních možností klienta, může jít o zbytečný program navíc, ovšem jeho vzdušnost a skutečnost, že vše je na jednom místě, je velmi příjemná. Minimálně za vyzkoušení tak GOG Galaxy rozhodně stojí. Verze 1.2 navíc opouští přízvisko „beta“ (první verze vyšla v roce 2014).

Hodnocení redakce:  80 %

Výhody:

  • Vzdušnost a jednoduchost
  • Záloha uložených her
  • Nalezne i dříve nainstalované hry
  • Rozhraní chatu i ve hrách
  • Hry lze spustit i bez klienta

Nevýhody:

  • Friendlist není integrovaný
  • Menu pod ikonkou GOG.com
  • Zálohu uložených nepodporují všechny hry
  • Chybí čeština

Článek GOG Galaxy – Obstojí polský klient proti Steamu, Originu a Uplay? byl publikován 11. prosince 2017 v 05.00 v rubrice Herní weby a Herní software. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...