Origin – lepší než Steam?

Sponzorované odkazy:

Origin – lepší než Steam?

Hry, demoverze, aktualizace. Vše co může hráč potřebovat na jednom místě. Řeč je o nové službě Origin od Electronic Arts. Našli hráči nového spojence? Nebo se vyplatí zůstat u konkurenčního osvědčeného Steamu (recenze zde)? To zjistíme v následujícím článku!

Nabídka free-2-play herNabídka free-2-play her

Podstata

Origin je na trhu teprve od roku 2011 a hráči poskytuje služby hned v několika rovinách. Tou nejhlavnější je představení her jak výstižným textem, tak několika obrázky ze hry. Pokud se titul hráči zalíbil, může si jej vyzkoušet v demoverzi (jen u některých titulů) nebo si hru rovnou zakoupit. Třešničkou na dortu pak jsou hry zcela zdarma, tedy coby free-2-play. V srpnu 2013 je k dispozici necelých 20 her napříč všemi žánry. Hry jsou k dispozici nejenom pro Windows, či Mac OS X, ale také pro Android, iOS ** nebo **Facebook. Jednotlivé platformy samozřejmě mají vlastní hry a jen máloco funguje všude.

Představení Battlefieldu OnlinePředstavení Battlefieldu Online

Celá služba je kromě několika přeložených slov kompletně v angličtině. Poněkud kontroverzní pak je instalace her. Většinu her si lze skrze Origin stáhnout a okamžitě spustit. Bohužel se však najdou i takové, které uživatele pouze odkážou na oficiální stránku hry, při čemž hráč si zde již vše musí zařídit sám. Pozitivní ale je, že není třeba nová registrace do konkrétní hry, přihlašovací údaje do Originu totiž postačí. Společenštější lidé určitě ocení možnost přidat si kohokoliv do seznamu přátel, díky čemuž s nimi lze následně komunikovat. Zkritizovat musíme stabilitu online obchodu. Ve dnech psaní této recenze totiž není několik dní obchod vůbec k dispozici a to ani na oficiálních stránkách.

ObchodObchod

Srovnání se Steamem

Jelikož se jedná o konkurenci světoznámé služby Steam, srovnání se nám přímo nabízí. V první řadě je vidět velký rozdíl v množství obsahu. EA bohužel dosud neposkytuje tolik her k prodeji a bohužel ani příliš demoverzí nebo free-2-play her. Zklameme i fanoušky herních trailerů, neboť Origin nabízí pouze obrázky ze hry. Dalším mínusem Originu je** chybějící nezávislé hodnocení** her. Uživatelé si tak nemohou udělat ani trochu objektivní pohled na titul a jsou zcela oddáni textu výrobce. Nedávno přišel Steam s online aukční síní, skrze kterou lze prodávat předměty napříč všemi hrami za reálné peníze. Samozřejmě takové věci lze naopak i kupovat. Díky tomu byl odstartován revoluční počin, kdy hráči hraním mohou prakticky vydělávat reálné peníze.

Stahování herStahování her

Na druhou stranu Origin nabízí několik málo prvků navíc. Jmenujme třeba možnost přihlásit se ve statusu neviditelného. Souboj grafických kabátků je vcelku vyrovnaný. Kapánek lepší se však zdá být Origin, který je o něco přehlednější.

Nabídka demoverziNabídka demoverzi

Hodnocení

Přestože Origin prošel za svůj mnohými vylepšeními, proti konkurenci v podobě Steamu nyní jen těžko obstojí. Vývojáři musí hodně zabrat a Origin posunout o několik úrovní výše. V současné době však Origin spíše nedoporučujeme. Jedinou výhodou zřejmě je poskytování některých titulů pouze skrze tuto aplikaci. Jinak je ale Steam ve všech ohledech lepší.

Naše hodnocení:  56 %

Výhody:

  • Málo her
  • Někdy složité ovládání
  • Rychlost stažení her

Nevýhody:

  • Nepropracovanost

Článek Origin – lepší než Steam? byl publikován 10. září 2013 v 05.00 v rubrice Herní software. Autorem článku je Daniel Hlas. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...