Steam Machines – Valve vyzývá PS4 a Xbox One

Sponzorované odkazy:

Steam Machines – Valve vyzývá PS4 a Xbox One

O tom, že Valve (firma stojící za úspěšnými tituly jako Half-Life, Team Fortress nebo Portal a provozovatel úspěšné digitální distribuce Steam) kutí svou vlastní verzi konzole – jakýsi „SteamBox“ – se vědělo již dávno. Rovněž se vědělo, že jejich projekt tak docela klasická konzole nebude. Po nekonečných spekulacích se firma nakonec odhodlala, že čas dozrál a představuje svou vizi budoucnosti a přístroje, jež mají za úkol dobýt vaše obýváky – Steam Machines.

Steam Machines přijdou v roce 2014.Steam Machines přijdou v roce 2014.

Co jsou to Steam Machines?

SM opravdu nejsou klasickou herní konzolí typu Xboxu, Playstationu nebo Wii U. S těmi mají společné především zaměření na počítačové hry a také fakt, že se má jednat o přístroje, jejichž místo není ani tak na pracovním stole, jako spíše v obývacím pokoji. Steam Machines však na rozdíl od výše zmíněných nepředstavují standardizovaný, ani uzavřený hardware (proto to množné číslo). Steam Machines se budou lišit výkonem, vlastnostmi, HW komponenty (Valve hodlá zákazníkům nabídnout výrobky od nVidie, Intelu i AMD) a tím pádem samozřejmě i cenou. Na rozdíl od klasické konzole je však bude moci každý zákazník dle svého přání upgradovat podobně jako stolní PC.

SteamOS na bázi LinuxuSteamOS na bázi Linuxu

SteamOS

Operačním systémem Steam Machines je nový SteamOS založený na bázi Linuxu. Hry, jež si na své nové „parní mašině“ budete moci zahrát, můžete spustit buď prostřednictvím Steamu, k němuž se přihlásíte přímo přes Steam Machine nebo pomocí streamování přes domácí síť z aplikace Steam běžící na OS Windows nebo Mac ve vašich počítačích. SteamOS si přitom bere příklad z konkurence a kromě her hodlá nabídnout v budoucnosti k dispozici filmy, televizní pořady i hudbu. SteamOS bude navíc k dispozici zcela zdarma, bude jej možno modifikovat a instalovat do vašeho počítače, tzn. nepůjde o operační systém exklusivní pro SM. Platí to i naopak a do vaší mašiny půjde přitom nainstalovat i „konkurenční“ operační systém.

Líbí se vám?Líbí se vám?

Ovladač nebo klávesnice a myš?

Steam Machines přicházejí s novým ovladačem, na němž je patrné skloubení klasického designu s větším ohledem na hráče strategických her – zaujme podstatně více tlačítky, než konkurenční ovladače Sony a MS a především dvěma velkými touchpady zaujímající místa analogových páček. No uvidíme. Bude jej možno používat i na vašem PC při hraní si se Steamem, na druhou stranu Valve nebrání připojení myši s klávesnicí k vaší Steam Machine.

Steam je skvělým místem pro nakupování her.Steam je skvělým místem pro nakupování her.

Obstojí v konkurenci?

Steam Machines jsou velmi zajímavým projektem, který má několik trumfů v rukávu. Tím prvním je především VELMI nízká cena digitálních her na Steamu, pokud uvážíme každodenní slevové akce. Druhým trumfem by mohla být (nepotvrzená) exkluzivita her od Valve – dalších titulů ze série Half-Life, Counter Strike, Team Fortress či Portal. Právě na exkluzivitách bude muset Valve zapracovat, hodlá-li hráče přesvědčit, že Steam Machines jsou nejlepším herním zařízením na trhu. Konečně je tu taky otázka ceny (nebo spíše cen), která zatím zůstává neznámou. Steam Machines mají dorazit na trh již v roce 2014 (otázkou je, kdy přesně se objeví u nás), což není tak dlouho po nástupu nových konzolí, jež výkonem stolní PC rozhodně neválcují a ceny her nasadily v našich končinách kolem 1500 Kč za čerstvě vydaný titul. Zajímavé bude rovněž sledovat, jak se Valve popere s multimediální stránkou svého projektu a jaké smlouvy se společnosti podaří vyjednat. Steam Machines mají každopádně velký potencionál a především cenová politika her může být něčím, co donutí výrazněji srazit cenovky prodávaných digitálek i u konkurence. Proto držme Valve palce.

Koupit PC hru Portal 2 na xzone.cz
Koupit PC hru Half-Life 2: Orange Box na xzone.cz

Článek Steam Machines – Valve vyzývá PS4 a Xbox One byl publikován 31. října 2013 v 05.00 v rubrice Herní hardware, Novinky a Novinky. Autorem článku je Jakub Žežule. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...