RETRO: Grand Theft Auto - Nejznámější herní série na světě

Sponzorované odkazy:

RETRO: Grand Theft Auto - Nejznámější herní série na světě

Studio Rockstar Games se specializuje hlavně na hry s otevřeným světem. Dalo by se říci, že tento trend ve videoherním průmyslu odstartovali právě oni. Stojí například za konzolovým Red Dead Redemption, u kterého se ještě donedávna spekulovalo, že se jej dočkají i PC hráči. Bohužel už se ale nedočkají, což je ohromná škoda, jelikož hra sbírala samé devítky, desítky. Na Metacritic má skvělých 95/100 a od hráčů 8.9 z 10. Další hrou, která se ukázala i na PC, avšak podle mě trochu zapadla, což je ohromná škoda, je Bully. Bully je takové Grand Theft Auto, ale odehrává se na jedné střední škole. Kdo nehrál, určitě doporučuji vyzkoušet. A když už je slovo u Grand Theft Auta, tak u něj zůstaneme. V dnešním článku se Vám pokusím přiblížit tuto proslulou herní sérii, podíváme se na hlavní díly série, jejich hlavní rysy a co tyto hry přinesly světu. Taky si povíme něco málo o pozadí kolem celé série a jaké měla, a dodnes v určitých koutech světa stále má, problémy.

Grand Theft Auto

První díl spatřil světlo světa roku 1997 a odstartoval tak jednu z nejúspěšnějších herních sérií. Grand Theft Auto vyšlo na PC a rok na to vznikl port na PS1 a nakonec roku 1999 vyšla verze pro Gameboy Color. Původně se hra měla jmenovat Race´n´Chase a byla vyvíjená pro Amigu. Hra samotná se skládá z šesti misí, které jsou rozložené ve třech fiktivních městech. Prvním z nich je Liberty City, jehož vzorem je New York, dalším je Vice City, které má za vzor Miami a posledním z nich je San Andreas, které vzniklo na základě Kalifornie a Nevady. Postupně se podíváte do všech tří částí po splnění úkolu v části předešlé. Ve hře se zhostíte role kriminálníka a máte za úkol získat určitý nebo alespoň co nejvyšší počet bodů. A v tomto bodě přišla dosud nevídaná novinka ve formě otevřeného světa. Máte k dispozici celé město a je jen na vás, jak body nasbíráte. Hlavní náplní je samozřejmě plnění misí, za které získáte nejvíce bodů. Mezi další činnosti patří například závodění, krádeže aut nebo zabíjení lidí. Na celou hru se díváte z ptačí perspektivy a při plnění misí máte volnost, což v případě tohoto dílu znamená, že můžete vyrazit kteroukoliv cestou ke svému cíli a použít při tom jakýkoliv dopravní prostředek. Samozřejmě kvůli náplni samotné hry se okamžitě strhly dohady. Kvůli popularizaci násilí a reakcím na tento a I další díly, je GTA uvedeno v Guinnessově knize rekordů jako nejkontroverznější herní série všech dob. Ačkoliv byl první díl bestsellerem v Anglii, se zbytkem světa už to tak růžové nebylo. Byla zakázaná například v Německu, Francii a Brazílii. Navzdory nevoli kvůli násilné povaze hry, bylo GTA úspěšnou hrou, které bylo v recenzích paradoxně vytýkáno jen grafické zpracování. Naopak vyzdvihovali samotný gameplay a oceňovali dosud nevídaný otevřený svět a v neposlední řadě soundtrack. Ve hře bylo celkově sedm rozhlasových rádií a jeden policejní kanál. Mohli jste také během hraní vyndat CD z mechaniky a vložit jakékoliv vaše hudební CD. Jakmile jste poté jeli autem, v rádiu vám hráli náhodné písničky přímo z CD.

GTA I, zdroj: gamesmela.comGTA I, zdroj: gamesmela.com

Grand Theft Auto II

Grand Theft Auto II vyšlo roku 1999 na PC a PS1, později se objevilo opět na Gameboy Color. Druhý díl přinesl dva možné módy hry. Prvním z nich byl Noon a druhým Dusk. Jak už jejich název napovídá, jednalo se víceméně o různé denní doby. Noon znamenal denní dobu a Dusk se odehrával při temnějším soumraku. Dále se jako jediný díl série odehrával ve fiktivním městě Anywhere v USA ve velmi blízké budoucnosti. Město bylo rozděleno do tří úrovní, které rozdělovaly město na Downtown, Obytnou zónu a Průmyslovou zónu. Změnou prošly I bezpečnostní složky. Při porušení zákona po vás nejdou jen místní policejní složky ale postupně i SWAT týmy, zvláštní agenti a nakonec celá armáda. Poslední věcí, kterou by se slušelo říct je, že vesmír, ve kterém se GTA II společně se svým předchůdcem odehrávají, je pro oba díly společný. To znamená, že oba díly mají společné veškeré značky ve městě, kulturu a postavy. Celkově jsou v sérii vesmíry tři a dělí se podle grafického zpracování. Zjednodušeně se dá říct, že se první dva díly odehrávají ve 2D vesmíru, následující GTA III a jeho přímí následovníci (Vice City, San Andreas) se odehrávají ve 3D vesmíru a nakonec GTA IV a GTA V se odehrávají v HD vesmíru.

GTA 2, zdroj: slunecnice.czGTA 2, zdroj: slunecnice.cz

Grand Theft Auto III

V roce 2001 se všechno změnilo. Třetí GTA přineslo výrazné změny a redefinovalo sérii. Největším rozdílem bylo bezesporu převedení hry z 2D pohledu z ptačí perspektivy do 3D světa z pohledu třetí osoby. To s sebou samozřejmě přineslo další vlnu protestů. Jedním z největším problémů hry pro veřejnost, představovala možnost využít služeb prostitute za účelem doplnění zdraví. Následně mohl hráč danou pracovnici zabít a díky tomu získat zpět část svých peněz. V roce 2003 se rozhodli dva nevlastní bratři střílet do silnice. Trefili několik aut a bohužel jednoho řidiče zabili. Policii řekli, že zkoušeli věci právě z GTA III, avšak rozhodně nechtěli nikomu ublížit. Hra byla nakonec v Austrálii zakázána. Opět paradoxně kritizovaná hra bořila rekordy. Patří mezi šest nejlépe hodnocených her na Metacritic se skóre 97/100 a řadí se mezi nejlepší hry všech dob. Odehrává se na třech ostrovech Liberty City. Vžijete se do role němého protagonisty jménem Claude a tak, jak je tomu ve všech dílech série, mu pomáháte dostat se na nejvyšší příčku v rámci místního podsvětí. Opět plníte mise, tentokrát ovšem každá z nich má svůj příběh, který dává dohromady hlavní dějovou linii hry. Ve městě naleznete I vedlejší mise, které nejsou povinné, ale rozhodně vám zpestří čas strávený v Liberty City. Jelikož hra vyšla roku 2001, muselo být její datum vydání lehce posunuto kvůli 11. září. Studio na poslední chvíli změnilo pár věcí, mezi které například patří redesign policejních složek kvůli přílišné podobnosti s newyorskou policií. Na dabing postav si pozvali lidé z Rockstar několik filmových herců, a tak tomu bylo i u následujících dílů (namátkou Michael Madsen, Joe Pantoliano nebo Debi Mazar). Už samozřejmostí jsou také rádia, kterých je 10 a každé má svého DJ a obsahuje také reklamy na produkty a filmové novinky z herního universa.

GTA III, zdroj: gtainside.comGTA III, zdroj: gtainside.com

Grand Theft Auto: Vice City

Rok nato vyšlo GTA: Vice City. Hra byla původně plánována jako takový datadisk pro GTA III, ale nabobtnalo do takových rozměrů, že se Rockstar rozhodlo vydat hru samostatně. Tentokrát se hra odehrává ve Vice City, kterému jako předloha stojí Miami. Rozlohou je herní mapa dosud největší s dvěma hlavními ostrovy a několika menšími. Hlavní postavou je zde Tommy Vercetti, kterého dabuje slavný Ray Liotta. A opět jde v příběhu o to, jak se z kriminálníka stát hlavním šéfem podsvětí, tak jak tomu je v každém díle. Oproti GTA III se Vice City dočkalo lepšího grafického kabátku, s větším dohledem a větším množstvím hudby. A že to byla hudba! Dostaly se sem pecky jako Billie Jean od Michaela Jacksona, I Wanna Rock od Twisted Sister nebo Africa od Toto a legendárních 99 Luftballons od Neny. Hra také obsahovala nový prvek, a sice gangy. Plněním úkolů pro určité gangy, se měnilo vaše postavení vůči jiným gangům. Takže nastaly situace, kdy jste při projížďce městem narazili na gang, který po vás okamžitě začal střílet, anebo na gang, který vás naopak bránil. Kvůli tomuto prvku samozřejmě dostali odpůrci série novou munici pro protesty. Kromě propagovaného násilí ve hře se přidalo násilí na různých etnických skupinách. Největší kauza se týkala haiťanského gangu. Haitian American Grassroots Coalition protestovali v New Yorku kvůli vyobrazení Haiťanů ve hře, kde jsou z nich drogoví dealeři a násilníci. Hra obsahovala urážky a nadávky na tuto etnickou skupinu a byl problém. Výsledkem bylo odstranění těchto dialogů ze hry.

GTA Vice City, zdroj: toucharcade.comGTA Vice City, zdroj: toucharcade.com

Dalším na řadě je to nejznámější a dle mnohých nejpovedenější Grand Theft Auto: San Andreas, následuje Grand Theft Auto IV, a jeho datadisky, a nakonec Grand Theft Auto V. Na tyto díly se podíváme v příštím pokračování článku o nejznámější herní sérii vůbec. A nakonec se můžete podívat na video, které krásně shrnuje vývoj GTA série.

Článek RETRO: Grand Theft Auto - Nejznámější herní série na světě byl publikován 16. října 2017 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Martin Koudelka. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...