Zombie hry - Současný fenomén nemrtvých je stále v kurzu

Sponzorované odkazy:

Zombie hry - Současný fenomén nemrtvých je stále v kurzu

Proč je zombie žánr stále tak oblíbený? Co je na něm tak zajímavého? A v neposlední řadě: Proč se hráči rádi stylizují do hrdiny, který zápasí s olezlými mrtvolami požírající živé lidi? Zombie prostě jedou!

Troška té historie

Zombie tematika je s námi už nespočet let a stále nabývá na své atraktivitě. První zombie hra byla pojmenována výstižným názvem Zombie, zombie. Stvořil ji Sandy White. Spatřila světlo světa už v roce 1984. Hráč měl za úkol pozabíjet všechny oživlé, dříve než ho dostihnou. Ačkoliv s první hrou tohoto typu se objevily menší softwarové potíže mající vliv na její hratelnost, její prvenství (alespoň v historickém pojetí) je nesmazatelné. Chcete si Zombie, zombie připomenout? Zde si ji můžete volně stáhnout i vy.

Velký hit 80. let – Zombie, zombieVelký hit 80. let – Zombie, zombie

Vývojáři zombie her se nejčastěji inspirovali v zombie filmech (někteří sáhli i po literatuře). Jasná pravidla, která se odrazila i v gamingu, zřejmě nejvíce definoval film 28 dní poté od režiséra Goerge Romera. Tentýž režisér má na svědomí filmovou sérii Resident Evil, Noc oživlých mrtvol a pokračování 28 dní poté – 28 týdnů poté. Od té doby se s filmy či seriály se zombie tematikou doslova roztrhl pytel. Připomeňme si značně populární seriál Živí mrtví, který se vysílá už od roku 2010 do současnosti (mimochodem inspirací pro seriál se stala komiksová série Živí mrtví), nebo hudební video „Thriller“ z alba Thriller od zpěváka Michaela Jacksona, ve kterém vystupují herci převlečení za zombie.

Dobré zombie hry musí mít pochopitelně dobrý příběh a inteligentní pointu, aby nedošlo k jejich parodii. Mediálně nejznámější zombie hry současnosti je Resident Evil, Dead Rising, House of the Dead, Dead Island, Left 4 Dead, Dying light, the Last of Us, na které se dnes zaměříme. A jen tak na okraj: Zombie také hrají hlavní roli ve zvláštních herních módech několika her ze série Call of Duty.

Zombie hry, které se proslavily

Resident Evil

Nejznámější hrou, která byla postavena na zombie tematice a v podstatě odstartovala žánr survival hororů, je úspěšná série Resident Evil od japonské společnosti Capcom (japonský ekvivalent hry je Biohazard). Hra byla uvedena na PlayStation v roce 1996. Později byla transformována na další systémy. Příběh her začíná ve fiktivním městě Raccoon City, kde tajemná společnost Umbrella Corporation provádí ve svých laboratořích tajné pokusy. V jednu chvíli dochází k úniku virů a město je ve třetím díle hry nakonec smetané se zemí atomovou bombou. Po katastrofě se dějová linie přesouvá do Španělka, Afriky a Číny. V novějších dílech hry se proto hráč setkává zcela s jiným příběhem. Umbrella a její viry jsou však pojítkem mezi všemi díly. Právě virus z této společnosti dělá z lidí mimořádně agresivní zombie a silně zmutované jedince s nadpřirozenými schopnostmi.

Hra byla inspirací pro stejnojmenný film, komiksové a knižní adaptace.Hra byla inspirací pro stejnojmenný film, komiksové a knižní adaptace.

Dead Rising

Také nefalšovaná zombárna Dead Rising (čítající 4 díly) vznikla pod taktovku Capcomu. Hry jsou rozdělené do 72hodinových herních úseků. Příběh se odehrává ve městě infikovaným hordami zombíků a různých nepřátelských přeživších. Hra je zajímavá z hlediska grafiky a využití všeho jako zbraň. A tak kupříkladu v prvním díle této hry, kdy se ocitnete v nákupním středisku, využíváte celé spektrum zboží na svoji obranu proti oživlým mrtvolám: Ve sport centru se bude hodit baseballová pálka, v hadříkách využijete ramínko z plesových šatů nebo zombíka překvapíte plyšovým medvídkem z hračkářství? Ve všech dílech se ocitáte v kůži Franka Westa, který bojuje s – ne zrovna – přívětivími obyvately. Frank je povoláním nezávislý fotograf a reportér. Navzdory spíše humnitnímu zaměření Frank oplývá mužnou silou a jen tak se ničeho nezalekne. Je to prostě pravý muž se vším všudy, který neváhá nasadit vlastní život pro záchranu druhých.

Také Dead Rising inspiroval filmový svět.Také Dead Rising inspiroval filmový svět.

House of the Dead

Dům mrtvých je první zombie arkádovkou vzniknuvší v 90. letech. Hráči této hry přebírají roli tajných agentů Thomase Rogana a „G“, kteří bojují proti nebezpečným produktům – nelidským experimentům šíleného vědce doktora Curiena. Cílem hry je střílet na blížící se zombie. V průběhu hry se hráči potýkají s řadou situací, v nichž jejich herní výkon bude mít vliv na směr hry. Toto je ilustrováno již v úvodní fázi hry: V případě, že hráč zachrání civilistu, bude moci vstoupit do domu přímo předními dveřmi, pokud ne, příběh je přesměrován do podzemní trasy – přes kanalizace. Hra končí po úspěšném zachránění všech civilistů, kdy se otevře tajná místnost…bojíte se? Dům mrtvých.Dům mrtvých.

Dead Island

Post-apokalyptická hororová akční RPG hra s důrazem na kontaktní souboje od Techlandu je zasazena na tropický ostrov nedaleko Austrálie, který obývají infikované zombie. Dead Island byl oficiálně vydán v roce 2011 pro platformy Microsoft Windows, Linux, OS X, PlayStation 3 a Xbox 360. Dočkal se pokračování s názvem Riptide z roku 2013, vedlejší hra dostala název Escape Dead Island (rok 2014). V letošním roce má vyjít Dead Island 2. Váš příběh začíná ráno po probuzení se zjištěním, že většina populace na ostrově byla nakažena infekční epidemií, a proto se proměnila v psychopatická, masožravá stvoření…dokážete zavčas uniknout?

Dead Island. Populární hra byla kvůli násilné tematice zakázaná kupříkladu v Německu.Dead Island. Populární hra byla kvůli násilné tematice zakázaná kupříkladu v Německu.

Left 4 Dead

Mezi další známé tituly založené na zombie tematice patří série Left 4 Dead od Valve, původně modifikace DayZ pro hru Arma od Bohemia Interactive Studio a později vydaná plnohodnotná hra DayZ Standalone. Jde o herní titul vydaný pro počítače s operačním systémem Windows a konzoli Xbox 360. V Evropě jsme se z ní mohli radovat v roce 2008. Rok poté přišlo její pokračování s názvem Left 4 Dead 2. Ve hře buď můžete být partou přeživších, kteří jsou ovládaní umělou inteligencí, či hráči, kteří přežili pokalyptickou pandemii infekce. V obou případech bojujete proti zombiím. Left 4 Dead má několik módů: Kampaň, Hra jednoho hráče, Versus mód a Survival mód. Můžete si tak užít plnohodnotný herní zážitek s ostatními hráči.

Ze hry Left 4 Dead.Ze hry Left 4 Dead.

Dying Light

Dying Light je akční adventurou viděnou očima hlavní hrdiny – Kyla Crana, který je vyslán do karanténní zóny ve městě Harran, aby infiltroval zdejší zlo v podobě agresivních zombie nepřátel. Byla vyvinuta a publikována společností Techland Warner Bros v roce 2015 pro platformy Microsoft Windows, Linux, PlayStation4 a Xbox One. Stala se nejprodávanějším titulem pro měsíce leden 2015. Původně měl být kompatibilní i s PlayStation 3 a Xboxem 360, ale kvůli omezenému hardwaru z toho sešlo. Hra je zaměřena na používání rozličných zbraní s důrazem na efektivnímu pohyb v podobě parkouru. Ve hře je možné využít kooperativní režim pro více hráčů. Zajímavý je zvukový doprovod, jež byl inspirovaný filmovými soundtracky z 70. a 80. let. Dying Light se může chlubit pozitivními recenzemi od herních kritiků; s chválou zaměřenými hlavně na souboje, grafiku, možnost multiplayeru, dobrou navigací a měnící se cyklus dne a noci. Ke hře existuje řada aktualizací a dvě stahovatelné balíčky obsahu. Ve hře procházíte rozsáhlé městské prostředí, které je zamořeno bludnou epidemií a vašim úkolem je uklidit svět od tohoto svinstva. Ve hře si užijete parkour prvky: horolezectví, skákání po střechách a kontaktní souboje.

Dlouho očekávaný titul Dying Light.Dlouho očekávaný titul Dying Light.

The Last of Us

Známá americká postapokalyptická videohra z roku 2013 od studia Naughty Dog byla určena pro systém PlayStation 3. Děj se odehrává v Americe 20 let poté, co lidstvo vyhladila pandemická nákaza parazitickou houbou Cordyceps (Housenice čínská). Tato bakterie prožírá tělo jedince svým podhoubím. Nákaza se šíří buď kousnutím, nebo vdechnutím bakterií této houby. Ve hře jsou klíčové dvě hlavní postavy, za které hráč hraje: Joel a Ellie. Joel je dospělý muž a Ellie je 14letá dívka. Hra získala přes 200 ocenění včetně prestižních cen BAFTA a DICE za nejlepší hru roku 2013. Pro velký úspěch byla hra v roce 2014 vydána pro PlayStation 4 (The Last of US: Remastered). Zajímavostí je, že na evropskou verzi hry pro více hráčů (online multuiplayer) prošla cenzurou kvůli německým zákonům. Ve verzi hry pro Ameriky proto můžeme vidět například ustřelené končetiny, ve verzi pro Evropu ne.

The Last of Us. Houba cordyceps opravdu existuje. Napadá členovce a roste v oblasti Nepálu a Tibetu. Využití má ve farmacii.The Last of Us. Houba cordyceps opravdu existuje. Napadá členovce a roste v oblasti Nepálu a Tibetu. Využití má ve farmacii.

Jsou zombie blízcí i vám? Preferujete takzvané pomalé zombie, kterých je zato spousta, či menší počet rychle běhajících? :-)

Foto: Internet, z her.

Článek Zombie hry - Současný fenomén nemrtvých je stále v kurzu byl publikován 20. ledna 2017 v 05.15 v rubrice Hry. Autorem článku je Iveta Holasová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...