Hry inspirované filmem, seriálem či komiksem

Sponzorované odkazy:

Hry inspirované filmem, seriálem či komiksem

Velmi populárním druhem počítačových her jsou ty, které se inspirovaly například úspěšným filmem, seriálem nebo také knihou či komiksem. Umožňují totiž hráčům nejen nahlédnout, ale přímo se ponořit do jejich oblíbeného fantasy světa a prostřednictvím hry si tak prožít děj ještě jednou, a to jinou formou vnímání než pouhým sledováním televize či čtením časopisu.

Od filmu ke hře

Tyto hry se tak mohou stát pomyslným zlatým dolem pro mnohá vývojářská studia, kterým se podaří získat licenci na jejich tvorbu. Avšak ze zkušenosti víme, že ne vždy se tato strategie může jevit jako správná, jelikož první verze her těží především z fanouškovského boomu, a velmi často tak dochází k tomu, že jsou šité horkou jehlou a nebývají příliš zdařilé. Pro tento článek jsem vybral ke srovnání čtyři velmi známé počítačové hry, které se buď inspirovaly ve slavném filmu, seriálu či komiksu anebo se naopak samy staly inspirací pro vytvoření filmové verze.

Hry o trůny v herní podobně

Jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších seriálů poslední doby je bezesporu Hra o trůny. Tento seriál, sám inspirovaný sérií knih pod souhrnným názvem Písně ledu a ohně od spisovatele George R. R. Martina, se stal vzorem pro vznik několika počítačových her. Prozatím byly vydány tři, avšak toto číslo jistě není ani zdaleka konečné. Roku 2011 byla vydána první verze s názvem Hra o trůny: Zrození. Rok na to vyšlo druhé herní zpracování pod prostým názvem Hra o trůny. Dosud nejaktuálnější počítačová hra na motivy seriálu vyšla roku 2014 a nese stejný název jako předchozí díl, tedy Hra o trůny. Avšak jak je již obvyklé, ani jedna z her se u fanoušků nesetkala s příliš velkým ohlasem. Díky své mizerné grafice, chaotickému ovládáním a také poměrně velkou herní chybovostí spadají spíše do průměru.

Komiksová univerza

Další výraznou kategorií jsou počítačové hry, které se inspirovaly komiksovými postavami, jako jsou například Superman, Batman či Spiderman. I tito superhrdinové se dočkali svého filmového zpracování, které jen umocnilo jejich popularitu. Her, které vznikly na motivy těchto postav, je obrovské množství. Z těch nejznámějších a nejaktuálnějších můžeme jmenovat hru Superman Returns (Superman se vrací) z roku 2006 vytvořenou podle stejnojmenného filmu. Hra Batman: Arkham Knight vyšla teprve v červnu 2015 a již má mnoho pozitivních ohlasů od fanoušků. A konečně Spiderman, který se roku 2014 dočkal dvou nových herních zpracování pod názvem The Amazing Spiderman, navazujících na film pod stejným názvem.

Batman: Arkham Knight – zdroj: FlickrBatman: Arkham Knight – zdroj: Flickr

Legendární Princ z Persie

Pravým opakem her, které byly vytvořeny dle literárního či filmového vzoru, jsou ty, jež se díky své obrovské popularitě mezi hráči staly předlohou pro natočení filmu. Snad nejznámější a nejtradičnější hrou, se kterou má zkušenosti snad každý z nás je Princ z Persie. První verze vznikla již roku 1989 a na svou dobu byla velmi pokročilá, především v grafickém zpracování. Hra zaznamenala obrovský úspěch, na který se posléze snažily navázat další pokračování, z nichž poslední pochází z roku 2010 a nese název Prince of Persia: The Forgotten Sands (Princ z Persie: Zapomenuté písky). V témže roce se hra dočkala i filmového zpracování, které vzniklo na základě stejnojmenné herní předlohy a jmenuje se Princ z Persie: Písky času. Hlavní role zde hrají známí američtí herci jako například Jake Gyllenhaal, Gemma Arterton nebo Ben Kingsley.

Umbrella a Racoon City

Velmi známou počítačovou hrou, podle níž byl natočen úspěšný film je také Resident Evil. Z hlediska herního světa se jedná o klasickou střílečku, kde neplníte žádné složité úkoly, ale snažíte se nashromáždit co nejlepší zbraně na co nejefektivnější zneškodnění nepřítele. Bojujete převážně proti oživlým mrtvolám, které byly nakaženy nebezpečným virem. Stejně jako u ostatních her tak i v případě Resident Evil vyšlo již mnoho pokračování, konkrétně 5 dílů plus další 3 rozšíření. První filmová verze na motivy počítačové hry vyšla roku 2002 pod názvem Resident Evil. Od této doby vychází v pravidelných intervalech další pokračování, které postupně mapují všechny díly pc hry. Zatím poslední díl vyšel roku 2012 Resident Evil: Retribution (Odveta). Hlavní roli v této filmové sérii hraje americká herečka Milla Jovovich.

Resident Evil – Revelations – zdroj: DevianartResident Evil – Revelations – zdroj: Devianart

Závěrem

Na následujících řádkách jsem se snažil jen v krátkosti připomenout některé nejznámější počítačové hry, které můžeme znát z filmových zpracování a naopak. Fenomén her, které vznikají podle filmových či literárních předloh, je nesmírně lákavé téma a jistě bude i v budoucnu hojně využíváno. Hrát za své oblíbené hrdiny, určovat sám jejich osudy a možnost volně se procházet po virtuální realitě známého filmového, seriálového či literárního fantasy světa je pro mnoho fanoušků natolik neodolatelná představa, že jistě i nadále budou ochotně utrácet své peníze a tento druh počítačových her bude tak stále velmi žádaný.

Článek Hry inspirované filmem, seriálem či komiksem byl publikován 24. listopadu 2015 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Michal Soukup. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...