Nacházíte se: Úvodní stránka > PR články > Jak zařídit hráčovo doupě? Pohodlně a ergonomicky
Každý chce mít při hraní počítačových či konzolových her své pohodlí a dobře navržené herní doupě. Dokreslit atmosféru herního zážitku lze plakáty a různými doplňky. Nejde však pouze o stylové vybavení, ale také o kvalitní a pohodlný nábytek. Přinášíme tipy pro zařízení herního doupěte.
Zařízení hráčova doupěte neznamená pouze koupi plakátů a dalších tématických předmětů, které dokreslí atmosféru místnosti. Jde především o správnou volbu nábytku, přičemž prvním nezbytným krokem je rozlousknutí otázky, jakou polohu při hraní preferujete. Při hraní je možné dodržovat jak zásady zdravého sezení u počítače, tedy na polohovatelné kancelářské židli u počítačového stolu, tak i naprosto uvolněné sezení v pohovce před televizí s velkou úhlopříčkou. Záleží tedy na vašich preferencích, byť je možné oba způsoby kombinovat nehledě na herní platformu.
Pouček o správném sezení u počítače je celá řada. Zmiňme si tedy pouze ty základní. Chodidla by měla celou plochou pevně stát na podlaze a nohy by měly v kolenou svírat úhel 90°. To samé platí také o úhlu nohou a trupu. Kancelářská křesla by měla být ideálně nastavitelná a nezbytným faktorem při výběru je dostatečná opora opěradla křesla pro páteř, který nesmí být shrbená, ale naopak musí nabývat přirozeného prohnutí. Také ruce by v loktech měly svírat 90° a ramena by neměla být ani zvednutá, ani svěšená, což zajistí dobře zvolená výška pracovního stolu.
Ergonomie sezení je jednoznačně velmi důležitá pro zdraví a ani hráči by ji neměli podceňovat. Při důsledném dodržení všeobecných ergonomických pravidel se hráči jednoduše vyhnout nepříjemným bolestem zad či krční páteře po delším hraní. Ovšem je důležité také čas od času změnit polohu či si od hraní dát chvíli oraz.
PC stoly jsou neméně důležitou součástí správného herního doupěte a je ideální, když nabízejí dostatek prostoru pro hráče i všechny periferie. Musí se počítat s velkou klávesnicí s mnoha multimediálními tlačítky, dostatkem prostoru pro pořádnou herní podložku a v neposlední řadě může jít i o další periferie, jako joystick, volant či další zařízení. Pokud si hráč nevystačí se sluchátky, je dobré počítat také s dostatkem prostoru pro kvalitní reproduktory.
Pokud má stůl výsuvnou zásuvku, je obzvlášť nutné změřit si šířku klávesnice a podložky pod myš. Ruce by totiž měly být ve stejné výšce. Není totiž dobré a už vůbec pohodlné jednou rukou drtit klávesy klávesnice někde pod stolem a druhou rukou se natahovat na myš. Výsuvná zásuvka tedy určitě není povinností a může naopak přinášet více starostí než požitku z úspory místa a volné pracovní desky. Nábytek do pracovny je tedy jednoznačná kategorie pro výběr dobrého stolu a křesla pro tento způsob hraní.
Druhou možností, kterou pravděpodobně znají spíše uživatelé konzolí, je kombinace pohodlné pohovky a televize s dostatečnou úhlopříčkou. Zde ovšem musíme vyškrtnou ovládání daného zařízení za pomoci myši a klávesnice. Jednoznačně zde vítězí gamepad. V pohovce nelze striktně dodržovat zásady zdravého sezení, a tak zde občasné pauzy doplněné o malé procvičení svalstva a změna polohy hrají ještě větší roli.
Ať už volíte první nebo druhou zmíněnou variantu, ve výsledku jde o to co nejvíce si užít herní zážitek v pohodlí. Nábytek by byl, nyní už stačí pokoj vybavit správnými herními doplňky a plakáty.
HerniMag.cz - magazín o hrách (ISSN 1802-8551)
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.