Snomor: Útěk ze snu

Sponzorované odkazy:

Snomor: Útěk ze snu

Nový adventurový počin české, herní, vývojové společnosti Špidla Data Processing je již k dostání v našich trafikách. Pojďme si představit tuhle hardwarově nenáročnou, avšak mozku velmi prospěšnou hru.

Něco málo k příběhu..

Snomor je krásné české jméno hry a zároveň úhlavního „záporáka“ této hororové adventury. Doslova by se dalo přeložit jako „Mor ze snu“, kterým Snomor opravdu je. Určitě jste se někdy probudili s oddychnutím, že realita, kterou jste poslední hodiny zažívali, byla pouze fikcí složenou ve Vaší hlavě. Zřejmě každý někdy zažil noční můru, asi ne však takovou jako hlavní hrdinka příběhu, Laura Urbanová. Lapač snů, který ji věnoval její otec k obraně proti nočním můrám, je již v úvodní animaci zničen a slečna Urbanová tak začíná být zranitelná. Během svého prvního, velkého houslového koncertu náhle upadá do kómatu, ze kterého se z nevysvětlitelných důvodů nemůže probudit. Snomor, nositel nočních můr a špatných zpráv se jal vlády nad jejím sněním a Vy, jakožto dobrovolník a asistent doktora Langa, specializujícího se na sny, vstoupíte do její hlavy za účelem vytržení ze Snomorových zlomocných spárů. Nejsou to však ledajaké sny. Lauřiny nejhorší noční můry představují její životní etapy, přikrášlené samotným Snomorem. Procházením jednotlivých snů postupně nacházíte části Lauřina deníku, který Vám představuje minulost, původ Snomora a jeho vliv na Lauřinu rodinu. Nejenže se tak ve hře napřemýšlíte nad možnými kombinacemi k řešení nelehkých úkolů, ale také si zahrajete na jistého detektiva, jenž pomalu hledá všechny díky skládačky. Během hry se Vám tak odkrývá celý, ponurý příběh rodiny Urbanových, z nichž, jak již v úvodní animaci pochopíte, Laura má být výjimečná. Celý herní příběh je, dle mého názoru, originální, nápaditý a hlavně velice napínavý, což Vás donutí se od Snomoru prakticky nevzdálit.

SnomorSnomor

Hraní hry..

Jednotlivé animace ve hře, například mezi procházením sny, je jedna z předností, kterou může hra ukázat. Nutno podotknout, že si vývojáři mohli dát větší práci s grafickým zpracováním, na druhou stranu by to však jistě přidalo na náročnosti hry a zákonitě tak ubralo na její dostupnosti. Jak jsem již zmínil, Snomor je hardwarově velice nenáročná hra a k jejímu hraní Vám tedy stačí i starší počítač s Windows XP/Vista/7/8, procesor 2.Ghz, pouhé 1GB paměti RAM, DirectX a jenom 1500MB volného místa na disku. Herní animace však nejsou jedinou předností, kterou se Snomor může pyšnit. Vyzdvihl bych bezesporu jedinečný soundtrack, který navozuje skvělou hororovou atmosféru nočních můr a podbarvuje tak jednotlivé úkoly, kterých je ve hře celá řada. Kromě klasických „hledačkových“ aspektů v podobě sbírání předmětů a jejich následném využívání při plnění nejrůznějších úkolů, se můžete setkat s dalšími logickými „minihrami“ jako řešení rébusů, skládání puzzle, či hledání cest skrz spletité bludiště. Všechny tyto „minihry“, díky nímž například otvíráte zamčené dveře, dostáváte se do dalších snů, či pomáháte Lauře z nesnází, jsou nezbytnou součástí k úspěšnému dokončení této zajímavé adventury. Díky plnění všech požadovaných úkolů, jenž Vám hra předkládá, nacházíte jednotlivé části lapače snů, který je třeba znovu složit, pro Lauřinu záchranu. Vždy když se Vám podaří zachránit Lauru v jednom z jejich strašných snů, noční můra se rázem promění v krásný, klidný sen, plný přírody, kytiček, zvířátek a nejrůznějších hezkých věcí představujících skvělý kontrast s hororovými sny.

Prostředí snůProstředí snů

Řešení úkolů..

Snomor je hra, hardwarově nenáročná, v některých chvílích však náročná na přemýšlení. V tomto ohledu není třeba se obávat, neboť společnost Špidla ví, že přemýšlení často bolí, a tak přidala do hry nejrůznější formy nápověd. Nejzákladnější a zřejmě nejpřínosnější je příznačné tlačítko „Nápověda“ v pravém dolním rohu, které Vám ihned zobrazí řešení úkolů, či cestu, kterou se máte vydat. Je však nutné hrát hru v Normálním režimu, díky němuž máte rovněž označeny aktivní zóny jiskrami. Speciální režim je ve hře pro ty, kteří nechtějí nápovědu za žádnou cenu, i kdyby na ni během zoufalého pátrání nechtěně klikli. Další skvělou pomůckou k hledání objektů jsou pozorující oči v podobě malých pavoučků, či vážek, které se skrývají v jednotlivých snech. Nalezením tohoto malého hmyzu získáváte nejen jisté body k stoprocentnímu splnění herních požadavků, ale také přehled o jednotlivých obrazech. Lze tak snadno zjistit i bez použití klasické nápovědy, že jste již celou část prohledali a není zde již nic co byste přehlédli. K orientaci mezi sny slouží kompas, kterým jednoduše zjistíte kudy máte možnost se vydat a naopak, kam se bohužel jít nedá. V neposlední řadě se ve snech setkáváte, v rámci příběhu, se stvořením jménem František. František býval ve skutečném světě pravděpodobně kocourem rodiny Urbanových a ve světě snovém je tak Vašim jediným spojencem proti Snomorovi. Často Vám poskytne informace, či předměty nezbytné k dokončení úkolů, za to, že mu nějak vyhovíte, či jej pouze nakrmíte. Nechci dopředu prozrazovat pravou identitu Františka ani jeho úlohu v celém příběhu, ale buďte si jisti, že Vás toto malé zvířátko zcela překvapí. K dalším složitým úkolům, či úkonům je již zapotřebí zdravý rozum, racionální uvažování, logický úsudek, či „přítel na telefonu“ – jak jsem se totiž již sám při hraní přesvědčil, víc hlav, víc ví. Proto neváhejte a pokud Vás adventurové, či chcete-li hledačkové hry baví a máte pro strach uděláno, kupte Snomor v trafice, či na webových stránkách studia Špidla a dejte se do záchrany Laury sami, nebo s celou svou rodinou.

RébusRébus

Shrnutí

Snomor je zábavná a logická adventura s originálními prvky a skvělým příběhem. Jedinečnou hororovou atmosféru podbarvuje dokonalý soundtrack a strašidelné prostředí z nočních můr plné loutek, klaunů, dětí, oživlých hraček, či neznámých stvoření. Nejenže se u ní výborně zabavíte, ale také procvičíte mysl, logické uvažování, nebo bystrost svých očí. Přestože se jedná o nezávislou recenzi našeho herního magazínu, recenzovat hru dokáží jedině pravidelní odběratelé Špidla her a nutno říct, že z jejich komentářů na oficiálních webových stránek studia, je Snomor velice povedená, skvěle hratelná a zábavná gamesa pro celou rodinu.

Hlavní menuHlavní menu

Hodnocení Hernimag.cz:  75 %

Výhody:

  • Příběh
  • HW nenáročnost
  • Pestrá škála úkolů
  • Český dabing
  • Soundtrack
  • Hratelnost
  • Nápadité a originální prostředí

Nevýhody:

  • Grafické zpracování animací
  • Slabé uživatelské rozhraní
  • Občasné problémy s instalací, či vadnými CD

Článek Snomor: Útěk ze snu byl publikován 15. února 2015 v 00.00 v rubrice Novinky a Hry. Autorem článku je Šimon Wlosok. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...