Výběr monitoru pro hráče

Výběr monitoru pro hráče

V dnešní době neustále se rozvíjejících technologií je na trhu k dispozici velké množství LCD monitorů. Řada uživatelů při výběru hledí pouze na cenu a úhlopříčku, avšak u monitorů jsou i jiné důležité parametry, které je nutné brát v potaz. Jak tedy vybrat monitor, aby splňoval vše, co od něj každý hráč očekává? S tím Vám pomůže tento článek, který Vám poskytne základní informace, na co se při výběru zaměřit.

Příprava před výběrem

Než se pustíte do dlouhého vybírání toho správného modelu, odpovězte si na následující otázky. Ty Vám totiž drobet celkový výběr usnadní:

  • Co od monitoru očekáváte?
  • Jaká je nejvyšší možná částka, kterou jste ochotni do monitoru investovat?

Monitor pro hraní her

Vybíráte-li si vhodný monitor pro hraní her, musí splňovat jednu velice důležitou podmínku a tím je nejvyšší odezva. U monitorů s dlouhou odezvou může nastat, že uvidíte při rychlých pohybech rozmazaný obraz. Pro hraní her zůstává stále nejvhodnější monitory s TN panely, neboť poskytuje nejrychlejší odezvu. Jedná se o levné LCD monitory, které mají velice rychlou odezvu.

Herní monitor EizoHerní monitor Eizo

Úhlopříčka monitoru

Velice podstatným parametrem při výběru vhodného monitoru je jeho úhlopříčka. Většina monitorů na trhu má poměr stran 16:9. Avšak pro hraní her je vhodný co největší monitor. Bohatě Vám na běžné hraní postačí monitory s úhlopříčkou 22. Monitory s úhlopříčkou 24 a více jsou take dostupné. Vždy záleží na výši Vašich finančních možností. Můžete take monitory propojovat do série vedle sebe.

Co se týče povrchové úpravy, na trhu jsou k dispozici jak matné, tak i lesklé monitory. Lesklý povrch monitoru nabízí lepší barevný kontrast, ale při přímém slunci se zase zhorší čitelnost. Při výběru povrchu záleží jen na Vás, avšak obecně je spíše doporučován pro lepší barvy a věrnější přednes barev lesklý monitor.

Rozlišení monitoru

Co se týče rozlišení monitoru, tak v něm při výběru nedělejte žádné kompromisy a chtějte minimální rozlišení 1920 × 1080 obrazových bodů (Full HD). Toto rozlišení je podstatné pro hraní her či přehrávání filmů. Pokud si vybíráte monitor s poměrem stran 16:10, vyberte si rozlišení 1920 × 1200. Pokud k tomu máte uzpůsobený počítač, tak můžete směle jít do rozlišení 3840×2160, označovaného jako 4K.

Kontrast a frekvence monitoru

U monitorů je zapotřebí, aby jeho kontrast činil alespoň 1000 až 1500:1. Vždy se tedy při jeho výběru zaměřte na parametry a v případě výběru více modelů, tyto parametry mezi sebou porovnejte. Důležitá je i obnovovací frekvence, kdy pro dosažení nejlepších výsledků vybírejte monitory o minimální frekvenci 100 Hz.

Pozorovací úhly monitoru

Pozorovací úhel je maximální uhel, pod kterým lze sledovat obraz. To znamená, že pokud sedíte před monitorem, uvidíte pěkný obraz. U některých modelů dojde pod konkrétním úhlem k inverzi barev. Kvalitní monitor by měl mít pozorovací úhly kolem 180º.

Ideální parametry monitoru v bodech

  • Každý kvalitní monitor by měl disponovat následujícím:
  • Úhlopříčka – záleží na účelu a prostorových možnostech, pro hraní her 22'' – 24“
  • Rozlišení obrazovky – v dnešní době alespoň 1920 × 1080, lépe 3840 × 2160
  • Jas – okolo 300 cd/m2, avšak čím vyšší hodnota, tím lepší
  • Kontrast – alespoň 1000 – 1500:1
  • Odezva – pro hraní her je nutná nízká odezva, dnešní monitory dosahují odezvy kolem 2 ms
  • Pozorovací úhly – okolo 170º/170º, čím více se hodnota blíží 180º, tím lepší
  • Příslušenství – PIP, celá řada portů, USB hub, VESA úchyt

Článek Výběr monitoru pro hráče byl publikován 19. prosince 2014 v 12.45 v rubrice Herní hardware. Autorem článku je redakce. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...