Oblivion

Tagy:  Oblivion čeština, Oblivion návod, Oblivion download

Sponzorované odkazy:

Oblivion

The Elder Scroll : Arena a The Elder Scroll : Morrowind. 13 roků a 4 léta. Jedny z nejpopulárnějších her svého žánru musely tak dlouho čekat na svého nejmladšího sourozence, ale čekání za to stálo a nyní je tu – The Elder Scroll : Oblivion. Stálo dlouhé čekání opravdu za to?

OblivionOblivion

Tudy nebo jinudy?

Hned zezačátku je třeba si uvědomit, že srovnávat Oblivion s jakýmkoliv jiným RPG je ošemetné. Důraz na freeformovost (volnost v konání a jednání) prvek celé hry je zkrátka nepřehlédnutelný a bez něj by byla velká část filozofie hry promrhaná. Už ze začátku hry nejste vedeni za ručičku a po událostech prvních 30 minut hraní jste vhozeni do vody a plavte… Spoustě hráčů se bez berliček typu podrobné mapy, šipek ukazující cestu k dokončení úkolu asi zatočí hlava a budou se cítit ztracení nebo zmatení, jenže to je daň za kvantum zábavy co přijde jen o pár minut později…

Po výstupu z podzemí vás přivítá nádherné panorama plné zeleně, vzrostlých stromů a modrého nebe. Nyní je jen na vás kam se budete ubírat. Nemusíte okamžitě plnit hlavní příběhovou linii, ale třeba se jen procházet, prozkoumávat zákoutí země Tamriel, lovit všudypřítomnou zvěř, která se mimochodem chová dosti reálně a tak je plachá, čímž se stává lov zábavou. Svět je jak se na správné RPG patří plný různých kobek, dungeonů, svatyň, měst, vesnic i vísek a jiných lokací, které dokreslují skvělou atmosféru žijícího světa. Co by to bylo za svět bez lidí a ostatních ras.

OblivionOblivion

Je libo xenofobie nebo rasismus?

Vývojáři do hry zasadili přehršel ras, z nichž lidé jsou tím nejběžnějším národem. Neopomnělo se ani na obligátní orky, skřety a poněkud bizardní kočičí nebo plazí národ. Tato unikátní směsice tvoří multikulturní koktejl se vším, co k němu patří a tak i vztahy mezi národy nejsou vždy růžové, což podněcuje rasovou nesnášenlivost, na kterou často při komunikaci s obyvateli narazíte. Mnohdy již jen samotný pokec s některým občanem je silným emočním prožitkem.

Budeme tu dlouho?

Jak se to vezme… Můžete hrát totiž dost odlišně a hráči se pravděpodobně rozdělí do 2 zcela rozdílných skupin. První z nich hru pojme jako klasické RPG a projede si hlavní příběhovou linii + možná pár postranních úkolů, díky čemuž nebudou mít za 20 hodin čistého času do čeho píchnout. Druhá skupina pojme Oblivion jako výzvu a pokusí se ho pokořit se vším všudy a tak nejen že splní veškeré hlavní úkoly, ale také co nejvíce vedlejších, využijí veškerých možností některé z profesí, vstoupí do jedné z mnoha frakcí a budou prostě objevovat a zkoušet vše co jim hra může dát. Pak je to zábava na týdny a pro pomalejší i na měsíce… Pro každého podle jeho gusta.

OblivionOblivion

Čtvrtíme, drtíme, mlátíme

Boje jsou samostatnou kapitolou. Ono RPG bez dobře udělaných soubojů je dost handicapované a naštěstí ani zde Oblivion nezaváhal… Souboje jsou řešeny vcelku jednoduše – levé tlačítko myši slouží k útoku a pravé k obraně. Čím déle držíte levé tlačítko, tím silnější úder zasadíte, ale zároveň jste zranitelnější po delší dobu. Každá zbraň má navíc určitou rychlost, sílu, míru opotřebení, takže je třeba pečlivě vážit i vzhledem k danému povolání. Ostatně útočných i obraných prostředků je ve hře přehršel. Podobným stylem funguje i boj pomocí magie. Jediná výtka zde směřuje k demenci nepřátel, která je i po aplikaci nejnovějších patchů zoufalá… Občas se zasekávají, neútočí a tak jsou souboje někdy dost úsměvné.

OblivionOblivion

Jak bude zítra?

Samozřejmostí je i plynulá změna počasí a 24 hodinový koloběh dne a noci na což reagují obyvatelé světa přesně jak by jste čekali. Pokud svítí slunce, pracují, při dešti se utíkají schovat do svých příbytků a v noci většina z nich klidně spí a můžete je s trochou štěstí klidně i okrást.

Oblivion nabízí nejen skvělou hratelnost, ale i vizuální hody. Interiéry a hlavně exteriéry jsou důkazem precizní práce grafiků. Tráva se vlní ve větru, les žije svým vlastním životem, dynamické stíny všemu dodávají glanc. Pokud máte minimálně dnešní mainstreamový hardware bude s grafikou a jejími finesami velmi spokojeni. Jestli máte doma nabušené PC budete jen zírat na tu nádheru… Zvuková kulisa je příjemná a popravdě jsem ji ani nijak nevnímal, takže jednoznačně plus.

Vyplatilo se

Čekání se opravdu vyplatilo a mělo by být povinností všech milovníků RPG tento skvost alespoň vyzkoušet. Možná ze začátku budete ztraceni, ale vytrvejte a Oblivion se vám odmění královskou zábavou na kterou jen tak jinde nenarazíte… Otevřený svět, spousta úkolů, nádherná grafika – to jsou tři hlavní lákadla, kterým byste měli podlehnout… Odradit vás mohou jen vysoké hardwarové nároky, odpor k RPG žánru a lehce omezené dialogy…

Oblivion video trailer:

Koupit Oblivion CZ za 499,–Kč

Koupit datadisk Oblivion – Shivering Isles za 199,–Kč

Koupit Oblivion Collectors Edition za 999,–Kč

Článek Oblivion byl publikován 12. září 2007 v 06.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Ryan. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...