Guild Wars 2 - vyrovná se fenoménu World of Warcraft?

Sponzorované odkazy:

Guild Wars 2 - vyrovná se fenoménu World of Warcraft?

Přinášíme Vám recenzi na stále oblíbené MMORPG Guild Wars 2. Podívejme se tedy blíže na toto, v pořadí již druhé vydání od amerického studia ArenaNet. Hra je na trhu od roku 2011 a vývojáři na ni nezapomněli. Každou chvíli vyjde nový obsah, otevřou se nové lokace a tak je i pro hráče, kteří se připojili hned po datu vydání, prostředí stále aktivní a rozvíjející.

Proč Guild Wars 2?

Guild Wars 2 (dále jen GW2) je následovníkem původní Guild Wars. Spadá do žánru fantasy MMORPG. Výrazným rozdílem mezi ostatními hrami tohoto žánru je poplatek. GW2 sice není zdarma, ale neodvádíte ani žádnou měsíční rentu. Stačí zaplatit jednorázový poplatek a je Vám zpřístupněn veškerý obsah.

Koncept artKoncept art

Do začátku

Po prvním přihlášení a po stáhnutí klienta si vyberete server, na kterém chcete hrát. Neznamená to však, že ve hře nenarazíte na hráče z jiného serveru (pokud jste ale na některém z Evropských serverů tak na Američana nenarazíte). To znamená, že Vaše postava je vázána k serveru v případě světu WvWvW (vysvětlení níže). Pokud hráč chce přejít z jednoho serveru na druhý, může buď přejít i se všemi postavami za několik set gemů, nebo může jít na tzv. návštěvu. Nebude se ale moci účastnit WvWvW, žádná jiná omezení ho nečekají.

Herních měn je zde mnoho. Zde máte pár příkladů (zlato, karma, gemy). Zlato je klasické platidlo, které dostanete za plnění úkolů, prodej výzbroje, trofejí apod. Karmu získáte za úspěchy při plnění úkolů, za eventy a jiné. Gemy upravují vizuální stránku Vaší postavy a dají se pořídit za reálné peníze nebo se směnárně vyměnit za zlato. Za gemy nelze koupit zbroj, nebo jakýkoli prostředek, který by mohl vylepšit Vaši sílu. Laurely získáváte za plnění achivementů dají se použít k nakoupení předmětů u speciálních obchodníků.

AukceAukce

Prostředí

Při výběru postavy je 5 variant. Klasickou rasou je samozřejmě Člověk. Navíc jsou zde rasy Asura, Char, Norn, Sylvari. Co se týká povolání, je zde mnoho variant na výběr. Opět zde máme klasická povolání, která se od jiných her příliš neliší. Máte možnost výběru mezi Warrior, Guardian, Ranger, Thief, Engineer, Elementalist, Necromancer a Mesmer. Myslím, že překlad a popis nejsou nutné. Netypickým povoláním je zde engineer. Ten je specialista na lektvary, používá střelné věže a hází bomby.

Po výběru povolání ještě vyberete svůj životní příběh, na jehož základě si budete tvořit Váš vlastní. Příběhy jsou tu tedy dva. Jeden společný pro všechny, tedy vyhnání draků z Tyrie a individuální, který budete vytvářet na základě Vašich rozhodnutí v průběhu hraní.

Společný příběh se odehrává ve světě Tyria 250 let po událostech předchozího dílu GW. Tuto zemi teď obývají starodávní draci, kteří jsou následováni armádou nemrtvých a mordují všechny ostatní rasy. Úkolem hráče je pak sjednotit všech pět ras a dobít kontinent zpátky.

Pevnost Vigil KeepPevnost Vigil Keep

Během „levelování“ dostáváte tzv. skill points a traits, které využijete k bližší klasifikaci Vašich postav. Za skill pointy odemykáte nové a nové skilly a traity slouží mimo jiné i ke zlepšení schopností či dovedností. Volba povolání pak neznamená jen jeden způsob souboje. Vaše skilly se dále dělí podle zbraně, kterou právě používáte.

SoubojSouboj

PvP a WvWvW

Co mnoho lidí překvapí při vstupu do světa PvP/WvWvW je okamžitá maximální úroveň 80. Vývojáři tak učinili proto, aby souboje byly vyrovnané a začátečníci dostali možnost být konkurenceschopní.

V PvP (Player versus Player) dostanete výbavu odpovídající síle ostatních, takže se do soubojů můžete pustit okamžitě. Dále si můžete zadarmo koupit předměty s odlišnými vlastnostmi, odpovídajícími jeho bližší specifikaci. Na výběr jsou tu pak arény Solo (náhodně vytvořený tým) a Team (předem vytvořený tým). Tyto kategorie Vám poskytují hru do velikosti 10 vs 10 hráčů. Je možno účastnit se také turnajů.

Oproti PvP je ve WvWvW (World versus World versus World) obrovské bojiště, ve kterém mezi sebou soupeří hráči jednotlivých serverů. V tomto světě máte sice také okamžitou úroveň 80, ale zbroj máte svojí. Mohou zde bojovat až stovky hráčů najednou. Pro pochopení lze WvWvW převést jako Server versus Server versus Server. Mapa se skládá ze tří světů/serverů, které mezi sebou soupeří s cílem obsadit co nejvíce cílů. Čím více cílů server vlastní, tím vetší bonusy obdrží každý na daném serveru.

Tabulka WvWvWTabulka WvWvW

Plánované novinky

Vývojáři chystají v příštím týdnu dosud největší update za celou dobu existence GW2. Slibují velké změny a Vy se tak můžete těšit na další článek, ve kterém tento update důkladně prostudujeme.

Závěrem

Co se týká statistik vývojářů, tak nejvíce připojených hráčů najednou bylo přes 400 000 a vývojáři mluví o přibližně 4 000 000 zapla­cených účtech, což je obdivuhodné číslo. Takzvanému WoWku se sice počtem hráčů nevyrovná, ale troufám si tvrdit, že po stránce rozmanitosti je mu hodně blízko.

Dostupné servery pro EvropuDostupné servery pro Evropu

Hra se příjemně hraje. Svět je aktivní, neustále se v něm něco děje a tak při plnění úkolu občas pomůžu vesničanům v nouzi. Hráčů je zde dost. Levelování je zábavné. Souboje mají hezké vizuální efekty a příběh Vás nutí co nejrychleji dosáhnout požadovanou úroveň, abyste se dozvěděli, co nastane dále. Je to hra s velmi kvalitním poměrem cena/obsah.

Pro majitele předchozího dílu je GW2 určitě příjemná investice. Už jen kvůli navazujícímu příběhu. Zároveň hru doporučuji hráčům, které obtěžují měsíční poplatky a nesmím zapomenout na „free-to-play“ hráče, kteří jsou ochotni pustit nějakou tu korunku a odměnou jim buď obrovský, žijící a propracovaný svět.

Hodnocení redakce:  85 %

Výhody:

  • Úžasný herní svět
  • Dynamické prostředí
  • Žádné měsíční poplatky
  • Velký počet nových prvků

Nevýhody:

  • HW náročnost
  • Nejsou mounti

Koupit Guild Wars 2 PC na xzone.cz

Článek Guild Wars 2 - vyrovná se fenoménu World of Warcraft? byl publikován 11. dubna 2014 v 15.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Michal Havlík. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...