Xbox 360 – Prodejní trhák ještě neřekl poslední slovo

Xbox 360 – Prodejní trhák ještě neřekl poslední slovo

Herní konzole hrají významnou roli v herním průmyslu. Současná situace nabízí hráčům jak starší a dosluhující generace, tak i zbrusu nové konzole Xbox One a PlayStation 4. Nové konzole ještě na svoji zlatou éru čekají a předešlé generace zatím neřekly poslední slovo. Přetočme tedy ručičky hodinek o několik let zpět a ohlédněme se za bujarým životem konzole Xbox 360, která přinesla do světa herních konzolí mnoho významných novinek.

Krok správným směrem

První generace herních konzolí Xbox nebyla prodejním trhákem, a tak se Microsoftu podařilo podstatnou část konzolovích hráčů oslovit až s Xboxy 360. První odhalení, které rozpoutalo vlnu pozitivně naladěných očekávání, proběhlo 12. května 2005. Prodeje následovali o několik měsíců později, tedy v průběhu listopadu a prosince v závislosti na regionu. Čeští hráči však museli čekat o celý rok déle, do listopadu 2006. Prodejnost zařízení od počátku atakovala rekordní čísla a výrobní kapacity Microsoftu nestačily uspokojovat celý trh. Čekací lhůty tedy byly dlouhé.

Xbox 360 s Kinectem v plné paráděXbox 360 s Kinectem v plné parádě

A jaké železo nabídlo první sestavení Xbox 360? Jmenovitě šlo o tříjádrový procesor PowerPC z produkce IBM tikající na frekvenci 3,2 GHz. Doprovázela ho operační paměť 512 MB doplněná o uživatelskou paměť s velikostmi v rozsahu 20 až 250 GB. O správné vykreslování obrazu se starala grafika ATI Xenos. Výkonově konzole sice zaostávala za PlayStation 3, nabídla však podstatně lepší cenu. Navíc byl od začátku kladen veliký důraz na online službu Xbox Live, která měla zajistit přesunutí konzolového života právě na internet. To se povedlo a Xbox 360 sklízel od kritiky velké ovace, nejenom díky Xbox Live. Dalším důležitým milníkem bylo pohybové ovládání Kinect, které spustilo obrovskou vlnu nadšení z ovládání pohybem.

Dvě konzole, dva tábory

Neustálé diskusní rozepře zastánců obou táborů jsou na pořadu herních fór dnes a denně. Je tomu tak už hezkých pár let a veškeré slovní bitvy tohoto ražení se rozvinuly především v době vydání herní konzole Xbox 360, která je nepříjemných trnem v oku hráčů a vývojářů PlayStation 3. Prodejní čísla však mluví jednoznačně ve prospěch Xbox 360, který až do nedávné doby byl jedničkou v prodejních statistikách. Teprve před krátkou dobou se konkurenčnímu PlayStationu 3 podařilo přebrat pomyslnou královskou korunu. V prodejnosti však obě konzole předstihlo malé a levní Nintendo Wii.

Hry pro PlayStation 3 nabídly řadu významných titulů, které si majitelé Xboxu nemohli dopřát. To samé však platilo i v opačném případě. Jmenovat mohu například sérii Mass Effect, která se až s velikým zpožděním dostala na PlayStation 3, akční série Halo, série závodních simulátorů Forza Motorsport.

Král prodejních statistik

Xbox 360 byl dlouho prodejním králem a za celou jeho historii Microsoft zaznamenal přes 80 milionů prodaných zařízení. Nejprodávanějšími hrami byly Kinect Adventures, která byla prodávaná s Kinectem, a následně také FPS klasika Halo 3. Xbox 360 hry zatím neřekly poslední slovo, a tak se můžete těšit například na očekávanou střílečku TitanFall.

Nástupce „třistašedesátky“ je již nyní na trhu a nese název Xbox One. Více informací se můžete dozvědět v našem velkém přehledu novinek. Podpora pro Xbox 360 je slíbena až do roku 2017.

Článek Xbox 360 – Prodejní trhák ještě neřekl poslední slovo byl publikován 27. března 2014 v 15.15 v rubrice PR články. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...