Xbox One oznámen na next-gen konferenci Microsoftu

Tagy:  Xbox, PS4, Halo, next-gen, konzole, Call of Duty, Kinect

Sponzorované odkazy:

Xbox One oznámen na next-gen konferenci Microsoftu

Není to 720, není to Infinity, není to Durango, není to prostě ani Xbox. Je to Xbox One a je konečně oficiální. Konzole pro „následující dekádu“ byla představena 21.5. ve Washingtonu a ačkoliv i po konferenci zůstává řada palčivých otázek a nejasností, dozvěděli jsme se mnoho nového. Oznámení navíc prolomilo ono otravné embargo pro vývojáře a vydavatele a my tak už s jistotou víme, že na Xbox One dorazí Watch Dogs, Defiance, Assasins Creed 4, Battlefield 4, Thief a mnohé další pecky. Ale popořádku.

All in One – proto Xbox One.All in One – proto Xbox One.

Ve znamení Kinectu

Konference se daleko spíš než na hry samotné zaměřila na představení způsobu, jakým budete s X1 ve styku, co prostřednictvím něj budete ovládat a na jakých principech celý přístroj vlastně stojí. Konzole a její ovládání je nyní velmi úzce propojena s Kinectem, který je přímo její součástí a dostanete ho s vlastním Xboxem. Dokáže vás rozpoznat podle obličeje i hlasu, prostřednictvím nějž lze X1 i přímo zapnout. Stejně tak veškerý pohyb v menu a rychlé přepínání mezi hrami, hudbou, filmy a TV programy můžete provádět pomocí hlasu a gest. Hry nové generace budou pravděpodobně vašich gest a hlasu využívat více, než tomu bylo dříve, neboť kamerou EyeToy disponuje i PS4.

Kinect – skvělý nápad či průšvih?Kinect – skvělý nápad či průšvih?

Někteří kolegové si mohli Kinect přímo vyzkoušet a dosvědčují, že je nyní podstatně citlivější a snímač pohybu funguje tak, jak by měl. Disponuje přitom 1080p kamerou s 250 000-pixelovým infračerveným hloubkovým senzorem. Přesto mějme na paměti, že rozdíl mezi připravenou prezentací a situací u vás v obýváku byl v případě původního Kinectu značný. Poměrně kontroverzním je i fakt, že Kinect bude stále zapnutý a jeho kamera a mikrofon vás bude stále sledovat. Je toto u přístroje s tak úzkým provázáním s internetem vlastně žádoucí? A dovolí hráčům mladším 18 let sledovat násilné filmy a hry? Nemalujme čerta na zeď, pravděpodobně ano, ale víme, že rozdíl mezi „chytrou“ technologií a technologií „vlezlou“ může být občas velmi mizivý a nepříjemný, o ztrátě soukromí ani nemluvě.

Ovladač prý funguje skvěle.Ovladač prý funguje skvěle.

Televize a druhá obrazovka

Velká část konference se přitom zaměřovala na snahu MS udělat z Xboxu One zařízení „na všechno“. Předveden byl multitasking, kdy mluvíte přes Skype s kamarádem a přitom sledujete TV, či procházíte menu všemožnými programy a službami – ty však v době vydání budou k dispozici pouze v Severní Americe, ačkoliv se podle vlastních slov MS bude snažit dodat je zákazníkům po celém světě. Velkou roli bude hrát i technologie SmartGlass, prostřednictvím které bude možné používat váš Smartphone či tablet jako druhou obrazovku, případně dálkové ovládání.

Mnoho lidí si Xbox One plete s VHS.Mnoho lidí si Xbox One plete s VHS.

Specifika systému a zpětná (ne)kompatibilita

Xbox One nepodporuje hry z předchozích systému 360 nebo původního Xboxu, ani ty, jež jste si zakoupili digitálně. Neherní obsah (filmy apod.), vaše achievmenty (na X1 bude jejich detailnější obdoba), váš avatar, gamescore – to vše vám však zůstane. A co má X1 pod kapotou? Specifika jsou podobné, jakými se pyšní PS4:

 • Procesor: 8-jádrový CPU x86 AMD (64-bit systém)
 • RAM: 8 GB RAM DDR3 (5 GB na hry)
 • GPU: Speciální GPU od AMD
 • Harddisk: 500 GB (podporované i externí třetích stran)
 • Mechanika: Blu-ray/DVD
 • USB: 3× USB 3.0 porty
 • Video výstup: HDMI (4K video přehrávání, ale ne na hry), HDMI input
 • Audio: HDMI, S/PDIF optical
 • Komunikace: 10/100/1000Mbps Ethernet, 3× 802.11n radios w/Wi-Fi

Samozřejmostí je i nový ovladač s citlivějšími vibracemi a dvěma novými tlačítky, jejichž význam zatím neznáme. Reportéři, kteří s ním přišli do styku, si ho pochvalovali, tak zde snad slabina nové konzole nebude.

Památkáři srdce krvácí.Památkáři srdce krvácí.

Hry čekejte na E3

Bohužel, konference zcela zklamala ty, kteří se těšili na next-gen herní tituly. MS alespoň oznámil, že v tuto chvíli se pracuje na 15 exkluzivních hrách, přičemž 8 z toho mají být zcela nové značky (snad se nejedná o taneční či sportovní pohybem ovládané šílenosti). Představeny byly hry od EA Sports (FIFA, NBA Live, Madden a UFC) vše na novém Ignite enginu. Ačkoliv byla do nebe vyzdvihována jejich revolučnost, krása a obrovský pokrok, jaký představují, z toho co jsme měli možnost vidět těžko říct, proč tohle na současných konzolích nebylo možné. A do fotorealismu je stále daleko.

Poté přišlo oznámení Quantum Break od Remedy (tvůrci Max Payne a Alana Wakea), jehož ukázka byla podivným spojením CGI a hraného traileru s pouhými pár sekundami ze samotné hry. Uveďme ještě ukázku Forza Motorsport 5, jenž bude k dispozici v době vydání konzole. V ukázce odehrávající se v centru Prahy (!) spolu závodily detailně vymodelované vozy – opět nic co tu dříve nebylo.

Call of Duty: Ghosts zanechalo rozporuplné pocity.Call of Duty: Ghosts zanechalo rozporuplné pocity.

Korunu všemu nasadilo představení Call of Duty: Ghosts (časová exkluzivita MS na všechna DLC pokračuje i v nové generaci). Ne, že by nebylo co chválit. Trailer byl velmi působivý a atmosférický a uvedl nás do nového CoD příběhu, kdy jsou USA v úvodu drtivě poraženy a zdecimovány a hráč je členem elitní jednotky, v níž je i jeho otec, bratr a dokonce pes. V CoD: Ghosts hrajete pouze za jedinou postavu a příběh, který napsal oscarový scénárista Trafficu Stephan Gaghan, má být emocionálnější než dříve. Nové pohyby (přeskočení překážky, kouknutí za roh, sklouznutí po zemi) možná nejsou novinkou v žánru, ale v CoD chyběly a jsou vítány. A dynamické mapy v multiplayeru, v nichž se hráč bude muset vyrovnat se zemětřesením, záplavou či destrukcí budou jistě zajímavé, stejně jako možnost upravit si vaší postavu vizuálně. Avšak na první pohled je zřejmé, že Ghosts je připravována s velkým ohledem na 360 a PS3 a grafika samotná (i přes ujišťování ze strany Infinity Ward a Activision) není takovým výrazným posunem a při porovnání s BF4, Killzone Shadow Fall či Crysis 3 jednoduše neobstojí. Navíc těch pár zvuků zbraní, jež jsme mohli zaslechnout během vývojářského deníčku, zní zcela stejně jako v MW3, tzn. hůř než v prakticky kterékoliv jiné střílečce z první osoby, která je nyní na trhu. Tohle opravdu není něco, co by se mělo ukazovat na konferenci pro platformu nové generace.

Next-gen?Next-gen?

Internet a bazarové hry

To nehorší však teprve mělo přijít. Ačkoliv Xbox One nebude vyžadovat jako platforma stálé připojení k internetu, bude jej vyžadovat občas (?) a MS nebyl schopen do této chvíle tento poměrně důležitý problém specifikovat. Zatím se mluví o nutnosti být online jednou za 24 hodin provozu (?), což moc nedává smysl a zcela jistě při prvotní instalaci hry na harddisk, poněvadž je každou hru nutno před hraním autorizovat. Ano. Po instalaci na HDD blu-ray disk k hraní nepotřebujete, avšak každý kdo si hru od vás koupí či půjčí (a nepoužívá vaší konzoli) bude muset pro aktivaci hry zaplatit poplatek. V jaké výši není zcela jasné, avšak může se jednat i o plnou cenu hry. Na druhou stranu se však ze strany MS i herního obchodu Gamestop ozývá ujišťování, že výměny her a bazarové prodeje Xbox One nějak podporuje…tak se v tom vyznejte.

Na E3 to bude stát za to. Doufejme.Na E3 to bude stát za to. Doufejme.

Zklamání po E3 pravděpodobně opadne

Ano, oznámení nové herní konzole byla pro hráče poněkud nudná. Dalo se čekat, že MS bude chtít ukázat především novinky s hrami nesouvisející (ty ukáže na E3 v červnu), avšak to, co z her ukázal, bylo na událost takového formátu velmi slabé. Asi nejtypičtějším momentem bylo, když přišla řeč na Halo, jen aby natěšený hráč byl zpražen tím, že se chystá seriál režírovaný Stevenem Spielbergem, který bude k dispozici majitelům (pravděpodobně) Premium účtů. Otazníky kolem internetu a bazarových her přitom přetrvávají a ne každý jistě jásá z toho, jaký pokrok představuje Kinect a zda jeho implementace nepředstaví víc problémů než výhod. Na jaké jazyky bude jeho hlasové rozhraní vlastně reagovat? A proč by lidé v době smartphonů, iPodů, levných notebooků a tabletů chtěli prostřednictvím televize poslouchat hudbu, používat Skype a jiné aplikace? Vždyť čím dál více lidí sleduje filmy, seriály a dokonce i sport na jiných obrazovkách!

Xbox One dorazí později tento rok a nezbývá než věřit, že přes všechna negativa Microsoft na E3 spraví nepříjemnou pachuť, kterou zanechalo jeho představení.

Výhody:

 • Kinect je podle všeho notně vylepšený
 • 15 exkluzivních titulů na obzoru
 • SmartGlass
 • Předvedení vlastní konzole

Nevýhody:

 • Předvedené hry
 • Kinect může představovat problém
 • Audiovizuální stránka Call of Duty: Ghosts
 • Nejasnosti kolem internetu a bazarovek
 • Plno funkcí se zdá zbytečných

Předobjednat X360 hruCoD: Ghosts na xzone.cz
Předobjednat PS3 hru CoD:Ghosts na xzone.cz
Předobjednat PC hru CoD: Ghosts na xzone.cz

Článek Xbox One oznámen na next-gen konferenci Microsoftu byl publikován 1. června 2013 v 05.00 v rubrice Herní hardware. Autorem článku je Jakub Žežule. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...